Sezona byla úspěšná, hodnotí Martin Straka. Teď ale hokej řeší jiné starosti

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pátek, 3. duben 2020 16:05
straka Martin Straka. Foto: HC Škoda Plzeň

Kvůli předčasně ukončené sezoně přišli hokejisté Plzně o její vrchol, vyřazovací část o český titul. Koronavirová pandemie zastavila sport na celém světě, ekonomické ztráty budou obrovské. Místo bojů v play off tak i Martin Straka, generální manažer a jednatel HC Škoda Plzeň, řeší úplně jiné starosti. S hráči se domlouvá na dočasném snížení platů, se sponzory zase rozmlouvá o tom, jak nouzový stav narušil chod jejich firem. Klub také ve spolupráci s fanoušky před pár dny připravil dar pro Fakultní nemocnici, kam zamířilo více než pět set roušek vyzdobených indiánskými motivy.

"Všechno bude záviset na tom, kdy se život a s ním i sport vrátí do normálních kolejí. Ale je jasné, že situace teď není jednoduchá v žádném klubu a nějakým způsobem se to projeví," mínil sedmačtyřicetiletý Martin Straka.

Přesto se zkusil ohlédnout také za uplynulým ročníkem extraligy, který pro Škodu skončil pátou příčkou po základní části nejvyšší soutěže. Čtvrtfinále proti Mladé Boleslavi už se neuskutečnilo.

Jak po sportovní stránce hodnotíte zkrácenou sezonu 2019/2020? Myslím, že byla úspěšná. V základní části jsme získali 92 bodů, prakticky neustále se drželi v elitní šestce. Jediným kazem byl závěr, kdy se nám nedařilo na ledě soupeřů. Tam byl tým poloviční než doma. Až v posledním kole jsme klesli na pátou příčku. Měli jsme stejně bodů jako Sparta a Mladá Boleslav, ale ve vzájemné minitabulce jsme na tom byli nejhůř. Mrzí mě, že jsme kvůli tomu přišli o účast v Lize mistrů, ale jinak byla sezona výborná.

Klíčovou osobností byl znovu kapitán Milan Gulaš, který ovládl kanadské bodování i tabulku střelců celé soutěže, navíc překonával i klubové rekordy. Co říkáte na jeho výkony? Je to úžasný hokejista a vlastně mě ani moc nepřekvapilo, co v zápasech předváděl. Dominoval už loni a předloni, kdy se vrátil ze Švédska. Tentokrát měl navíc úžasný začátek sezony, prosazoval se střelecky v každém utkání. A když se takovému hráči ještě víc zvedne sebevědomí, je to znát. Pro nás je to jednoznačně klíčová osobnost, která táhne celý tým.

Drtivou část zápasů odchytal Dominik Frodl, další brankář Jaroslav Pavelka byl vlastně celou sezonu zraněný. Byla to pro něj extrémní zátěž? Měl to určitě složité. Začátek neměl úplně ideální, ale dostal se z toho a chytal výborně. Nicméně já nemám příliš rád úvahy, kolik tlaku musel snést. Když chce někdo být skvělý a někam to dotáhnout, tak na něm přeci tým musí stát a on musí chtít pořád chytat. Myslím, že to takhle měl Dominik nastavené. Ani Milan Gulaš přece neřeší, zda je psychicky unavený, když táhne všechny ostatní. Kdo chce něco dokázat a být v něčem nejlepší, na tohle musí být připravený.

Skokanem roku byl zřejmě útočník Matyáš Kantner. Dlouho se mu nedařilo, nakonec se z něj stala jedna z hlavních opor týmu. Souhlasíte? Možná dva měsíce se zdálo, že v týmu nezůstane. Hrál špatně. Pomohlo mu přesunutí do první útočné formace ke Gulašovi s Mertlem. Tím se nakopl, dal pár gólů a získal sebevědomí. Takhle jsme se snažili pomoci i dalším hráčům, protože bodovat vedle Gulaše dokáže, řečeno s nadsázkou, i slepý. Důležitější pak je, aby ti kluci šlapali dál i ve chvíli, kdy se zase přesunou jinam. To se Matyášovi povedlo, hrál pak skvěle i s jinými spoluhráči. Tohle od mladých chceme a zároveň očekáváme, že na to další sezonu navážou.

Plzeň byla podle statistických údajů klubem, kde mladí hráči dostávají nejvíce prostoru. Potěšil vás tenhle průzkum? Vždycky je pozitivní, když do týmu zabudujete mladé kluky. U nás to byli Kolda, Malát, Houdek, z první ligy přišli vypomoci Suchý s Vracovským. Zároveň je třeba říci, že to bylo ovlivněné i počtem zranění, kterých jsme v této sezoně měli opravdu hodně. Někdy jsme řešili, zda dáme vůbec dohromady dvacet hráčů. Ale klobouk dolů, jak se s tím mladíci vyrovnali. A platí to, co už jsem řekl, teď záleží, aby na to navázali a dál potvrzovali kvalitu.

I když máte spoustu jiných starostí, řeší se i podoba kádru pro další sezonu? Měli jsme samozřejmě něco rozjednaného co se týká posílení týmu, teď je ale všechno zastavené. S těmi hráči i agenty jsme ale stále v kontaktu a čekáme, jaký bude vývoj. Teď nechceme někomu něco slibovat, aby to za dva měsíce bylo úplně jinak. Víme také, že zhruba šest hráčů tým opustí. Zatím je jisté to, že nebude pokračovat Lukáš Pulpán. Pro Plzeň toho odvedl strašně moc a já mu přeji, aby se mu i nadále dařilo. Další jména zatím říkat nechci.