Senátor Pavel Karpíšek: S „gigatovárnou“ v Líních nesouhlasím

Zveřejněno v Politika
Od - čtvrtek, 18. srpen 2022 13:23
Senátor Pavel Karpíšek: S „gigatovárnou“ v Líních nesouhlasím Senátor Pavel Karpíšek. Zdroj: ODS

Senátor za severní Plzeňsko a Rokycansko Pavel Karpíšek zaujal jednoznačný postoj proti plánu vybudovat v Líních tzv. gigafactory – obrovskou průmyslovou zónu, která by mimo jiné nahradila tamní letiště. Chce nyní propojit starosty, jejichž obcí se tento projekt i vzdáleně dotýká, a poskytnout jim hlas v nejvyšších orgánech státu.

Děkujeme, ale nechceme

„O projekt tzv. gigafactory se zajímám od samého začátku. Jako senátor jsem požádal o členství  do komise ministerstva průmyslu a obchodu k tomuto plánu a  od počátku prezentuji jednoznačný svůj názor  i názor řady okolních obcí, že zde něco podobného nechceme a máme proto pádné argumenty," představil svůj dosavadní postup v celé věci Pavel Karpíšek. „Chápu postoj vlády, která se jako řádný hospodář snaží maximálně využít pozemky, které stát v oblasti Líní má. Vážícím si i toho, že mne ministerstvo průmyslu a obchodu přijalo jako kritika projektu do své odborné komise," dodal.

Naopak Pavel Karpíšek hodně kroutí hlavou nad přístupem Plzeňského kraje. „Čekal jsem, že bude první, který vládě poskytne stanovisko našeho regionu i příslušných obcí a vysvětlí jí, že za nabídku děkujeme, ale nemáme o ní z mnoha důvodu zájem," uvedl.

„Gigaselhání“ vedení kraje

Vedení kraje ale v této roli podle Karpíška totálně selhalo. „Působím na třech pozicích, kde bych čekal, že mi kraj poskytne jasnou informaci a zeptá se mě na můj názor. Že mě osloví jako senátora v obvodu, kde Líně leží, nebo starostu nedalekých Vejprnic či dokonce krajského zastupitele. Nestalo se ale vůbec nic. Úplná nula,“ nemůže postupu kraje uvěřit senátor Karpíšek. Podle jeho názoru je také šokující, že „gigatovárnu“ v Líních posvětila,alespoň dle mediálních výstupů krajská koalice složená z ANO, pirátů a STAN, jejichž politici se na různých úrovních, včetně Plzně, vymezovali proti každé malé tovární hale, ale teď, když došlo na lámání chleba, tak podporují gigantický projekt, který u nás v kraji nemá obdoby.

Nerušme letiště

„Sám nejsem žádným jednoznačným odpůrcem průmyslových zón. Lidé musí mít možnost někde pracovat, ale musí to být vyvážené.Sami jednu máme i u nás ve Vejprnicích. Ta naše ale rozsahem odpovídá velikosti naší obce,nezatěžuje obec dopravou, musí být doplněna zelení a nesmí se dále rozšiřovat“ říká Karpíšek a přidává jasné argumenty proti projektu v Líních: „V kraji teď není vysoká nezaměstnanost, takže by se pracovníci do „gigatovárny“ museli dovážet ze zahraničí. Obrovskou zátěží pro region by byla i doprava do nové průmyslové zóny nevídaných rozměrů, není zde další infrastruktura, voda, ani dostatečný příkon elektřiny, a není to v žádném případě jen brownfield jak je prezentováno. A v neposlední řadě si myslím, že teď není doba na zrušení letiště v Líních,“ má jasno senátor Pavel Karpíšek, který se jako první vysoce postavený politik v regionu jednoznačně vymezil proti projektu tzv. gigafactoty.

PR