ŘSD připravuje instalaci nových značek v kraji, upozorní na mýto

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pondělí, 25. listopad 2019 21:34
Znacky ŘSD bude instalovat na dvě silnice I. třídy v Plzeňském kraji tyto značky. Pro náklaďáky a autobusy to znamená placení mýta od 1. ledna 2020

Zhruba 700 značek na dvě silnice I. třídy v Plzeňském kraji, kde budou od Nového roku platit nákladní vozy a autobusy mýto, osadí Ředitelství silnic a dálnic v Plzeňském kraji. Bílé cedule se žlutým kruhem s černým M instaluje 1. ledna 2020 na silnici I/20 z Plzně na České Budějovice a I/26 z Plzně na Domažlice. Ze sítě 450 km státních silnic, které spravuje ŘSD v kraji, je to asi 120 kilometrů. Informoval o tom náměstek ŘSD Michal Syřínek.

První etapa značek zahrne nezbytné minimum. „Na hlavní silnici I. třídy bude vždy za křižovatkou sloupek s číslem silnice a označení mýta. Z obou stran, vlevo i vpravo, aby řidič značku vždy viděl,“ uvedl Syřínek. V prvním kole půjde o zhruba 700 značek. Druhá etapa, jejíž termín zatím není dán, bude avizovat mýto už na směrových cedulích. „Pokud řidič přijede z vedlejší silnice na hlavní, tak třeba ve směru na Nepomuk už bude napsáno, že na hlavní silnici Plzeň - České Budějovice je mýto,“ uvedl. Projekty značení připravuje pražské ŘSD.

„Všude už máme zabetonované hliníkové patky. Značky jsou vyrobené, leží ve skladu. Nechceme je tam dávat dopředu, abychom lidi nebláznili,“ uvedl Syřínek. Dodavatel je bude instalovat 1. ledna. V prosinci osadí sloupky s číslem, případně s kilometráží, 1. ledna doplní značky. Na silnicích v kraji bude jediná kontrolní mýtná brána, a to na Babyloně na Domažlicku, všechny trasy bude hlídat satelit. Mýto budou muset platit například také popeláři z Domažlic, pokud pojedou po hlavním tahu do nedalekého Babylonu, i firmy, které budou opravovat zpoplatněné silnice.

„Na každé křižovatce bude les značek. Stále přibývají. Kolem Plzně si dělají své značky také obce, například Dobřany a Rokycany, které nechtějí, aby tam jezdily náklaďáky," řekl provozovatel kamionové dopravy z regionu.

Kraj a některé obce se obávají, že po zavedení mýtného začnou hromadně kamiony zpoplatněné trasy objíždět. Třeba při cestě z Plzně do Domažlic prý zvolí raději silnici na Klatovy, kde odbočí na Domažlice. Syřínek tyto obavy nesdílí. „Vyberou si spíše místní zkratky," uvedl. Asociace krajů se starosty proto prosazuje, aby stejně jako v Rakousku a Německu platil paušální zákaz průjezdu tranzitujících kamionů nad 12 tun po krajských silnicích II. a III. třídy. Upravuje to pozměňovací návrh k novele zákona o provozu na pozemních komunikacích.

Nový mýtný systém, který bude využívat satelitní technologii, bude funkční na 1300 kilometrech dálnic od 1. prosince a od 1. ledna na dalších 900 km silnic I. tříd v celé ČR.

čtk