Reprezentace? Táta si myslel, že si z něj dělám srandu, popisuje hokejový talent Plzně

Zveřejněno v Sport
Od - pátek, 30. říjen 2020 19:32
jiricek David Jiříček. Foto: HC Škoda Plzeň

Premiérová nominace do národního týmu dospělých je veliká událost pro každého hráče. Když v ní ale figuruje teprve šestnáctiletý hráč, zní to až neuvěřitelně. Právě to se stalo plzeňskému Davidu Jiříčkovi. "Táta si myslel, že si z něj dělám srandu," vysvětloval pro klubový web mladý bek Škodovky.

Českou hokejovou reprezentaci čeká již v příštím týdnu první mezinárodní akce v letošní sezóně, národní tým se vydá do Finska na tradiční Karjalu. V základním reprezentačním výběru pro tento turnaj figuruje také šestnáctiletý bek Plzně David Jiříček. „Nominaci mi jako první oznámil Karel Mlejnek, trenér dvacítky. Byl jsem překvapený! A samozřejmě šťastný. Kluci z Plzně mi gratulovali, za to jsem jim moc vděčný. Doufám, že to nebude do klubové kasy tak mastné. Když jsem to říkal taťkovi, tak si myslel, že si dělám srandu. Koukl se pak v televizi na oznámení nominace a opravdu to byla pravda,“ popisuje mladý talent.

Sám plzeňský bek si je vědom toho, že ho do nominace dostala situace kolem koronaviru. "Naše reprezentace do 20 let nemá oproti jiným zemím kde trénovat. My jediní bohužel nemůžeme ani v klubech. Situace je teď prostě jiná, musí se dělat kompromisy a improvizace, tohle je jedna z nich. Kdyby byla situace klasická, bojoval bych na kempu dvacítek o místo,“ prohlásil David Jiříček.

Jaroslav Špaček, asistent trenéra reprezentace i Škody Plzeň: "David je v nominaci, protože odehrál v A týmu Plzně určitý počet zápasů, takže si ji zasloužil. Dále je v ní také z toho důvodu, že Rusové berou na Karjalu výběr dvacetiletých, takže podle předpokladů by měl odehrát nedělní zápas turnaje právě proti Rusku. Myslím si, že má velkou šanci dostat se na přelomu roku do Edmontonu na mistrovství světa hráčů do 20 let, potřebuje být na ledě, trénovat a hrát. My navíc uvidíme, jak jsou kluci na tom."

Právě na tréninky s novými spoluhráči na stadionu s ideální ledovou plochou se David Jiříček těší ze všeho nejvíce. „Rusové jedou na turnaj s kompletní juniorkou, takže také naši trenéři nám dali takovou možnost, že budeme moci celý týden trénovat na skvělém ledě. A i se skvělými spoluhráči. Jsem moc šťastný, že můžeme vyjet k tréninkům na ledě, možná bude i nějaký zápas,“ věří obránce.

Na Jiříčka by tak čekal zápas po opravdu dlouhé době, naposledy se se Škodovkou představil během extraligového duelu v Brně 9. října. Od té doby nic, ani zápasy, pouze tréninky na suchu, v posledních týdnech i na otevřené ledové ploše v Dobříši. „Nebude to jednoduché, zápasová praxe se totiž nedá nikde nahradit, ani na trénincích v Dobříši. Bude to určitě zajímavé. Jak jsem mluvil o Rusech, tak ti sice také nehrají, ale určitě spolu trénují, to my v Česku bohužel nemůžeme. Strašně nám to chybí,“ prozradil Jiříček.