Poesiomaty umisťuje od roku 2015 do ulic českých i zahraničních měst spolek Piána na ulici zakladatele Ondřeje Kobzy. „Zatímco první Poesiomat byl především jukeboxem na poezii, dnes nabízí širokou paletu zvukových forem – od básní a písní přes archivní nahrávky až po vyprávění pamětníků či autentické zvuky,“ vysvětlil autor projektu.
Karlovy Vary podle Kobzy patří mezi města, která mají silný genius loci. „Poesiomat je vlastně o paměti toho místa – a tady v Karlvých Varech, kde se kdysi procházel Goethe a Dvořák zde měl českou premiéru Novosvětské, je to velmi silná věc. Všude kolem je zakopaná společná paměť. A my ji pomocí téhle trubky, která vede z podzemí, pouštíme ven. Podobně jako kdysi permoníci prý na svět vypustili Vřídlo,“ říká zakladatel Poesiomatu.
Poesiomat ve Smetanových sadech u Alžbětiných lázní mohl vzniknout díky podpoře projektu Město bez kouře a karlovarskému magistrátu. „Těší mě, že se právě Karlovy Vary stávají dalším městem, kde je instalován Poesiomat. Díky němu si lidé mohou ve Varech odpočinout nejen tělem, ale i duší. Mám radost i z toho, že dramaturgie myslí hlavně na místní obyvatele a jejich společnou historii. Navíc je krásné, že se tento poetický prvek nachází právě ve Smetanových sadech, tedy na místě, které samo nese jméno jednoho z nejvýznamnějších českých hudebních skladatelů. Poezie a hudba se tu přirozeně setkávají a vytvářejí prostor pro zastavení, naslouchání a vnímání atmosféry našeho města,“ uvedla primátorka města Karlovy Vary Andrea Pfeffer Ferklová.
Poesiomat odvypráví příběh jednoho z nejvýznamnějších měst české historie za pomoci úryvků z povídek, historických reportáží, písní a básní. „Projekt jsme podporovali od začátku, protože víme, že změna začíná i ve veřejném prostoru. Zdravé a atraktivní město není jen výsledkem technických opatření, ale i kulturních impulsů. Poesiomat je jedním z nich,“ doplnila Růžena Rousková ze společnosti Philip Morris ČR a. s.
Vznik sochy financovala společnost Philip Morris ČR a. s. v rámci projektu Město bez kouře. Tato iniciativa se spolu s bojem proti cigaretovému dýmu snaží také o širší kultivaci veřejného prostoru. V minulosti proto projekt podpořil instalaci nového informačního systému či stojanů na kola. Město bez kouře vnímá Poesiomat jako další způsob, jak originálně obohatit veřejný prostor prvkem s výraznou kulturní přidanou hodnotou.