×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9995

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 10019

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 10014

Při odpykávání trestu ve věznici na Borech pracuje 530 odsouzených

Zveřejněno v Z Plzně
Od - středa, 8. leden 2020 23:06
veznice bory2 Věznice Bory. Foto: M. Osvaldová

Kolem 60 procent práceschopných vězňů je aktuálně zaměstnáno v tuzemských věznicích. Nikdy v minulosti toto číslo nebylo vyšší. Informoval o tom generální ředitel Vězeňské služby (VS) Petr Dohnal. Kapacita věznic je nyní naplněna na 103 až 104 procent, v minulém roce VS po dlouhé době zaznamenala meziroční úbytek vězněných lidí asi o 520 vězňů. V největší věznici v ČR v Plzni je nyní 1273 vězňů, z toho lze zaměstnat asi 950 lidí, ale pracuje jich kolem 530. Do zaměstnání mimo vězeňský areál chodí 160 vězňů.

Plzeňská věznice Bory je výjimečná tím, že se tam jako první a zatím jediný rozjíždí takzvaný PPP projekt. „Dohodla se na něm věznice a její dlouholetý partner, společnost MEA. Firma na pozemku věznice postaví výrobní halu. Práci v ní najde až 300 vězňů a pro nové pracovní činnosti se uvolní prostory uvnitř věznice, kde nyní MEA vězně zaměstnává. Věznice a firma dokončují dokumentaci pro stavební povolení, hrubá stavba haly by měla stát do konce letošního roku, řekl ředitel plzeňské věznice Petr Vlk.

Ve věznicích pracuje v současné době maximum práceschopných vězňů, které může věznice s ohledem na jejich osobnost a vyměřený trest vyslat na práci mimo jejich areály. „Jsou určité rezervy co se týče zaměstnávání vězňů uvnitř věznic," připustil Dohnal. Vězně nebezpečné nebo odsouzené k dlouhým trestům nelze pustit pracovat mimo vězení, VS proto jedná s možnými zaměstnavateli.

Zaměstnanost vězňů se v posledních letech daří zvyšovat. Loni se například VS dohodla na spolupráci s Českou poštou. Na dvou pracovištích pro ni pracuje 61 vězňů. Česká pošta si ji pochvaluje a vyhledává místa a pobočky, kde by vězni mohli ještě pracovat.

čtk + ben