Poslankyně Kořanová chystá legislativní změny v oblasti zaměstnávání cizinců

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - středa, 12. únor 2020 12:22
Kořanová Barbora Poslankyně Parlamentu ČR Barbora Kořanová

Jako jednu z priorit své práce ve Sněmovně si v loňském roce poslankyně Barbora Kořanová (ANO) stanovila přípravu změn v oblasti zaměstnávání cizinců a nastavení trhu s pracovními agenturami. Na změnách pracuje permanentně od května 2019, absolvovala již několik desítek jednání a uspořádala tři široká setkání u kulatého stolu. V současné době má již připravený plán legislativních prací v této oblasti a připravuje první balíček změn, který se bude primárně věnovat ubytování cizinců a obecně jejich pobytu u nás.

Chceme dosáhnout toho, aby se v této oblasti nastavily přísnější parametry a pokusíme se tak o další eliminaci ilegálních ubytoven. Balíček by měl přinést také vznik certifikátů, které by označovaly spolehlivé agentury práce, ty by pak měly na trhu lepší postavení,“ uvedla poslankyně Barbora Kořanová.

Druhý balíček změn se bude připravovat v průběhu parlamentních prázdnin a měl by obsahovat témata, o kterých se stále ještě diskutuje. Jedná se například o formu finanční kompenzace za pobyt zahraničních zaměstnanců. Tyto náhrady by obce a města mohly získávat přímo od zaměstnavatelů. Z peněz by byly hrazeny služby, které město hradí za dotčené cizince, ale nemá na ně nárok v rámci rozpočtového určení daní,“ vysvětluje poslankyně.

Současný stav je podle poslankyně dlouhodobě neudržitelný, zejména v našem Plzeňském kraji, kde se lidé s tímto problémem setkávají téměř na každém kroku. „Mám za sebou rok práce na této problematice, mluvila jsem s celou řadou odborníků, lidí z praxe a hlavně se starosty, protože ti tím trpí nejvíce. Rozhodla jsem se, že celá legislativa se rozdělí do dvou balíčků s tím, že do parlamentních prázdnin, tedy do června, bych ráda předložila Sněmovně první balíček, který se na jednáních s dotčenými orgány těšil podpoře. Veškeré podrobnosti ještě blíže představíme, uskuteční se i setkání se širokou veřejností,“ doplnila poslankyně Barbora Kořanová.