Podivný předvolební průzkum se měl konat v Západočeském kraji. Ten už ale 21 let neexistuje

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pondělí, 26. duben 2021 13:46

Předvolební průzkumy začaly před podzimními volbami do Poslanecké sněmovny znovu plnit internet. Jeden takový sdílel na svých profilech také předseda hnutí SPD Tomio Okamura – uskupení přisuzoval 16 a půl procenta hlasů. Svoje favority v něm měli údajně označovat lidé ze Západočeského kraje. Problém ale je, že ten už 21 let neexistuje a byl rozdělen na Plzeňský a Karlovarský.

Pokles u dvou opozičních koalic, naopak nárůst u vládního hnutí ANO a SPD. Tak vypadají preference voličů podle průzkumu, který sdílel na sociálních sítích Tomio Okamura. Průzkum měl navíc podle popisku probíhat v Jihočeském a Západočeském kraji – takový kraj už ale v Česku neexistuje – v roce 2000 ho zákonodárci rozdělili na Karlovarský a Plzeňský. Pravdivost dat i existenci agentury LAS, která je údajně zpracovala, ale mnozí zpochybňují. Agentura LAS není v obchodním rejstříku k nalezení. Stejnojmenná dřevozpracující firma jakoukoliv souvislost odmítá. "Na mě to působí velmi podivně a obávám se, že ten průzkum v podstatě neproběhl," uvedl sociolog z Masarykovy univerzity Ladislav Rabušic.

"Podíval jsem se na agenturu Les, respektive LAS, a google mi řekl, že je to spíše hlas. Nic jiného jsem nenašel," potvrdil také plzeňský opoziční zastupitel a kandidát do poslanecké sněmovny Daniel Kůs (Piráti). Roman Zarzycký, lídr ANO v Plzeňském kraji potvrdil, že pokud někde zaznívají zkreslená nebo nevalidní data, je to smutné.

Vztahovat regionální průzkum na celostátní politiku prý navíc není možné. "Většinou se ty předvolební výzkumy, dělají pro celou populaci České republiky, to se tam nikde nepraví. Je to absolutně neprofesionální a je to absolutně nedůvěryhodné," konstatoval Rabušic. Podle něj je největší problém v tom, že takový příspěvek znevěrohodňuje renomované práce, na nichž se podílí právě akademici.