Piráti tvrdí, že senátor či poslanec by neměl být současně starostou. Přitom mají koalici právě s těmito lidmi

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - čtvrtek, 8. říjen 2020 09:26
aschenbrenner Foto: Senát ČR

PR Můj oblíbený politik Winston Churchill kdysi řekl, že „lež oběhne půl světa, dřív, než má pravda příležitost si natáhnout kalhoty“. Asi tak nějak vypadá tvrzení Pirátů, že by senátor Parlamentu České republiky neměl být současně starostou. Výkon reálné politické funkce ale dokazuje opak.

Souhlasím, že kumulace funkcí může vypadat hrozivě, pokud to někdo přežene. Příkladem mohl být Michal Hašek z ČSSD, který měl najednou desítky funkcí. Jindy ale může být kumulace, pokud existuje v umírněné podobě, ku prospěchu věci. Znalosti z radnic (jsem 22 let starostou městského obvodu Plzeň-Slovany a moji práci hodnotí opakovaně lidé ve volbách) se dají velmi dobře využít při projednávání a úpravách zákonů v Senátu. To je realita, vím to z vlastní práce v senátním Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu. Chápu, že to nechápou Piráti, protože většina z nich s tím nemá vůbec žádnou zkušenost. Ti, kteří už nějakou mají, příkladem je magistrát v Praze, který vede Pirát Zdeněk Hřib, už určitou kumulaci svých funkcí sami připustili. Zajímavé ale je, že Piráti, kteří podobnou věc šíří, jsou často v koalici s hnutím STAN. Viděli jsme to při letošních krajských a senátních volbách a možná to uvidíme i při příštích volbách do Poslanecké sněmovny. A někteří senátoři, kteří jsou členové různých hnutí Starostů, jsou současně i starosty. Například moji kolegové, kterých si vážím, Michael Canov (starosta Chrastavy) či Jan Sobotka (starosta města Vrchlabí). Ti jsou členy senátního Klubu Starostové a nezávislí, do kterého by podle všeho zamířili i Piráti, pokud by se z nich někdo do Senátu dostal. Tam by pak ta kumulace funkcí u kolegů nevadila? Vít Rakušan, který otevřeně podpořil mého pirátského protikandidáta v Plzni, je letitým příkladem kumulace funkcí. Pirátům to nijak nevadí, naopak. Protože ve volbách účel světí prostředky. Rakušan je předsedou hnutí STAN, poslancem sněmovny, zastupitelem Středočeského kraje a radním města Kolín. Dále je ve sněmovně členem Výboru pro bezpečnost a členem Zahraničního výboru. Pak členem Podvýboru pro svobodu slova a média. Navíc předsedou Stálé komise pro kontrolu činnosti Vojenského zpravodajství. Dále je předsedou meziparlamentní Skupiny ČR-Rakousko, členem Skupiny ČR-Spolková republika Německo, členem Skupiny ČR-Kuvajt, Skupiny ČR-Katar a členem Skupiny ČR-Bahrajnské království. Předpokládám, že i Piráti v Plzni cítí, že vztahy s Bahrajnem a Katarem se v poslední době díky tomu zlepšují...

Samozřejmě, ať si každý šíří názory, jaké chce, od toho máme svobodu a demokracii. Jen někdy by to chtělo více kompetence, více zkušeností a více znalostí.

PR Článek