Osm mláďat vzácného hroznýše se podařilo odchovat plzeňské zoo

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - čtvrtek, 19. prosinec 2019 16:25
hroznys-mlade-fb-mini-km Mládě hroznýše Dumerilova se podařilo odchovat plzeňské zoo. Foto: Kateřina Misíková

Hned osm mláďat nejedovatého madagaskarského hada hroznýše Dumerilova se začátkem listopadu vylíhlo v oddělení Akva Tera plzeňské zoo. Po narození měřila háďata 40 centimetrů a teď se mají čile k světu. Veřejnost je zatím neuvidí, nacházejí se v zázemí expozice. V dospělosti by měl tento druh hroznýše dorůst do délky dvou metrů, někteří jedinci mohou mít až tři metry.

„Poprvé se podařilo chovatelům v plzeňské zoo odchovat hroznýše Dumerilova v roce 2004. Zoo je chová od roku 1997. Chovný pár v zázemí expozice Akva Tera se rozmnožil naposledy v prosinci 2017,“ řekl mluvčí zoo Martin Vobruba.

Ošetřovatel předvádí novinářům mláďata hroznýše. Foto: Kateřina Misíková

Hroznýši Dumerilovi jsou vejcoživorodí plazi, to znamená, že vejce se vyvíjí v těle matky a háďata se z nich líhnou těsně před porodem, v jeho průběhu nebo vzápětí. Hadi dospívají kolem čtvrtého nebo pátého roku, dožívat se mohou 20, 30 i více let. Živí se menšími savci, například i menšími druhy lemurů, mláďata se zpočátku zřejmě živí malými ještěrkami. Patří mezi škrtiče, kteří svou kořist dusí ve smyčkách těla.

Po narození se mláďata během prvního týdne svlékají z kůže a ještě nepřijímají potravu. Aby malí hadi přežili, musí v přírodě něco ulovit do několika týdnů po narození. I když nepatří mezi kriticky ohrožené druhy, v přírodě jich ubývá.