Od velkého průšvihu zachránila Čechy v Plzni penalta

Zveřejněno v Sport ZAK
Od - neděle, 15. říjen 2023 19:52
Od velkého průšvihu zachránila Čechy v Plzni penalta Foto: M. Osvaldová

Čeští fotbalisté udolali v kvalifikaci na mistrovství Evropy v Plzni Faerské Ostrovy 1:0 díky pokutovému kopu, který v 76. minutě proměnil kapitán Tomáš Souček.

Na první velkou šanci zápasu solidně zaplněná Doosan Aréna nečekala dlouho. Ve 4. minutě vystřelil zpoza vápna Michal Sadílek a jeho střelu zastavila tyč. Z následné dorážky pak neuspěl Douděra. Další velkou příležitost měli domácí reprezentanti ve 14. minutě. Po centru Krejčího hlavičkoval Lingr. Gólman Lamhauge ale míč nadvakrát dokázal vyrazit na roh. Češi mohutně tlačili, jenže defenziva hráčů Faerských ostrovů odolávala. A měla i štěstí, když ve 34. minutě trefil tyč z přímého kopu Hložek. Stejný hráč pak pobavil fanoušky parádními nůžkami, jejichž jedinou vadou bylo, že mířily nad branku.

Zatímco v první půli si Češi zajímavé šance vypracovali, v tom druhém to bylo jedno velké trápení. Domácím chyběla kreativita, pohyb, a tak Faeřané poměrně v poklidu spolehlivě bránili. Reprezentaci nakonec pomohli k vedení sami hostující hráči. Faera zahrál v pádu nešťastně rukou a nařízený pokutový kop v 76. minutě proměnil kapitán Tomáš Souček. Pokud fanoušci očekávali, že ze svěřenců kouče Šilhavého spadne tlak a pytel s přesnými zásahy se konečně roztrhne, musel být zklamán. Naopak Faeřané ještě zvládli zahrozit v 80. minutě, kdy šanci zlikvidoval skvělým skluzem Holeš. V nastaveném čase to pak v ochozech zahučelo, když se po střele jednoho z hostujících hráčů míč několikrát nepříjemně odrazil v pokutovém území. Žádné větší ohrožení z toho ale nakonec nebylo a Čechům tak po závěrečném hvizdu spadl obrovský kámen ze srdce.