Noc divadel se tradičně uskuteční třetí listopadovou sobotu, tento rok s podtitulem Hoří!

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - pátek, 17. listopad 2023 10:21
Noc divadel se tradičně uskuteční třetí listopadovou sobotu, tento rok s podtitulem Hoří! Ilustrační foto: Visit Plzeň

Inspirací pro letošní téma jsou výročí spojená s Národním divadlem. Letos si právě v sobotu 18. listopadu připomínáme 140 let od znovuotevření Národního divadla po ničivém požáru a 40 let od otevření po velké rekonstrukci z let 1977 – 1983. Stejně jako každý rok, i tentokrát je však téma otevřené nejširšímu spektru interpretací a ztvárnění ze strany pořadatelů.

Mezi zúčastněnými nebude chybět samozřejmě ani Divadlo Alfa a Divadlo J. K. Tyla v Plzni, která opět pozvou návštěvníky na speciální program.

Ve Velkém divadle vás čekají tradiční prohlídky divadelních dílen, které už hoří nedočkavostí, aby vám odhalily svá tajemství. Tajuplnými zákoutími, po strmých schodech a úzkými uličkami se projdete historií dílen a doprovod vám budou dělat členové všech souborů Divadla J. K. Tyla. Hodinová prohlídka začíná ve 14:00, 15:00, 16:00 a v 17:00. Terén není bezbariérový a nedoporučuje se pro malé děti.

Do Nového divadla jsou pak v rámci Noci divadel zváni rodiče s dětmi, teenageři a odvážní diváci na speciální podívanou! Členové Divadelní dramatické dílny (DDD) ukáží světu to, co se na hodinách DDD se svými renomovanými lektory Apolenou Veldovou a Markem Mikuláškem naučili. A není toho rozhodně málo! Vzali si na paškál imerzivní divadlo a vytvořili speciální verzi Rychlých šípů. „Máte-li dost odvahy, abyste se s námi vydali na netradiční divadelní bojovku do Stínadel, přijďte v 15:00 nebo v 18:00 k ´vejci´“, lákají organizátoři.

Účast je potřeba rezervovat na e-mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Kapacita je omezená.

V divadle Alfa pozve návštěvníky Zlatá rybka do vodního světa. Zábavný program s názvem „Vodní svět zlaté rybky“ je určený především rodinám s dětmi, Noc divadel proto v Alfě začíná už v 16:00 a končí v 19:00. Pro návštěvníky bude připraveno sedm zábavných stanovišť, kde budou děti moci kreslit, zpívat, tvořit a řešit zapeklité úkoly. Vlastní pohádka se na jevišti Alfy bude hrát od 15:00 a na představení je třeba mít zakoupenou vstupenku, od 16:00 se už naplno rozběhne Noc divadel, na kterou je vstup zdarma. Hned u vchodu dostanou návštěvníci dětský rybářský lístek s jednotlivými stanovišti a pak už si budou moci sami vybrat, jestli zamíří nejprve do zákulisí na prohlídku Pobřeží ALFA nebo do Plážového ateliéru. Mohou také zjistit, Co uvízlo v síti, prozkoumat Život pod hladinou či si prohlédnout Moře loutek. V Moři, které zpívá, se naučí písničku z pohádky. Na všech stanovištích jsou připravené zábavné dílničky, kterými budou děti provázet herci a členové týmu Divadla ALFA. Návštěvníky Noci divadel čeká i napínavá hra s názvem Klíč k vodní říši.
Na děti, které zvládnou projít všechna stanoviště Vodního světa zlaté rybky, čeká v závěru malá odměna. Kromě workshopů a prohlídky zákulisí se malí i velcí budou moci občerstvit v divadelním baru, kde pro ně budou připraveny mimo jiné rybičky z lineckého těsta. Otevřen bude také rybí trh s krásnými dřevěnými rybkami výtvarnice a scénografky Báry Hubené.

Národní divadlo v Praze má tak bohatou historii, že může kulatá či půlkulatá výročí slavit skoro každý rok. Poprvé bylo otevřeno 11. června 1881, podruhé se po požáru a následné rekonstrukci otvíralo 18. listopadu 1883. V obou případech se hrála opera Bedřicha Smetany Libuše, nachystaná právě pro tuto slavnostní příležitost. Technicky dokonale vybavená budova s elektrickým osvětlením a ocelovou konstrukcí jeviště sloužila bez velkých přestaveb skoro sto let. Roku 1977 se Národní divadlo představením Jiráskovy Lucerny na více než šest let zavřelo a začala jeho generální rekonstrukce. Rozsáhlá přestavba spojená s dostavbou okolí divadla byla ukončena tak, aby se 18. listopadu 1983 mohlo oslavit 100. výročí otevření. Na programu opět byla Smetanova Libuše.