Nepropásněte atraktivní kulturní akce a pořady!

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - pondělí, 15. leden 2024 06:59
Nepropásněte atraktivní kulturní akce a pořady! Ilustrační foto: FB Plzeň 2015

Začátek pracovního týdne v našem městě přináší festival pro děti, koncerty, komedie, tanec či kvíz a mnoho dalšího.

Kuk! Festival pro nejmenší
Multižánrový projekt Kuk!, který nabízí originální zábavu s vysokou uměleckou úrovní pro ty opravdu nejmenší diváky ve věku od 10 měsíců do 3 let a jejich rodiče, zavítá v termínu 15. 1. - 23. 1. na jeden týden znovu do Plzně do DEPO2015. Populární denně otevřenou obří hernu s velkým bludištěm, kuličkodráhou, hravými tabulemi, originálním haptickým kobercem, měkoučkou nafukovací prolézačkou a dalšími lákadly, která ocení všichni malí průzkumníci, doplní nabitý program zahrnující dětské workshopy, výtvarné dílničky nebo divadelní a hudební představení. Doprovodný vzdělávací program bude připraven také pro rodiče.

Koncert žáků ZUŠ T. Brzkové, Plzeň, se koná v pondělí 15. 1. v přednáškovém sále Západočeského muzea v Plzni od 18:00.

Safari v Botswaně
Na přednášku zve 15. 1. od 18:00 M-klub.
V severní Botswaně se potkávají písky pouště Kalahari s vodami řek Okavango, Chobe a Zambezi, aby vytvořily jednu z největších oblastí nedotčené africké divočiny.
Tématem přednášky Marka Novotného je safari – cesta z jihoafrického Johannesburgu do národních parků Botswany a pak na Viktoriiny vodopády. Navštívíme rezervaci pro nosorožce Khama Rhino Sanctuary, na lodích mokoro poplujeme do delty Okavanga. Ukážeme si mopanové lesy a savany národního parku Moremi i slavné lví smečky v Savuti. Seznámíme se s ptáky i zvířaty, ukážeme si pěší safari i kempování v buši. Po vodě i po souši si prohlédneme národní park Chobe, kde žije nejvíce slonů na světě.
Přednášku provází fotografie a krátká videa.

Pikantní komedii Sexem ke štěstí uvádí SPODINA 15. 1. od 19:00 v Divadle Dialog.
Ochladly vaše vztahy? Obraťte se na odbornici! Zkuste sexcoaching! V pikantní komedii se můžete těšit na Olgu Ženíškovou, Kláru Kovaříkovou, Jaroslava Matějku a Jakuba Zindulku.

Zpívám, tedy jsem
Koncert začíná 15. 1. v 19:00 v Měšťanské besedě v Divadélku JoNáš.
Hudební večery tradičního cyklu uvádí Jiří Untermüller. Uslyšíte nejkrásnější operetní melodie v podání členů souboru Divadla J. K. Tyla, mezi něž patří Venuše Zaoralová Dvořáková, Stanislava Topinková Fořtová, Roman Krebs, Hana Spinethová a další. Klavírní doprovod: Táňa Vaněčková / Ivana Janečková

Hospodský kvíz Nakvíz na vás čeká 15. 1. v 19:00 v DEPO2015.

Šestplusjedenstatečných: ŠESTÝ SMYSL MĚSTA
Jak voní vaše město? Kolik očí vás vidí, když přebíháte na červenou? Jaké vůně se nesou vaší ulicí? Jste i vy otiskem vašeho města? Kolik měst je vašich? Kolik vašich měst je našich?
Absolventská imerzivní site specific inscenace studentského tvůrčího týmu z Katedry výchovné dramatiky pražské DAMU se zabývá fenoménem města. Vstupním impulsem pro cestu k inscenaci byla interaktivní výstava Já město písecké galerie Sladovna. Na základě poctivého zúčastněného osobního průzkumu města nahlíží autoři svou kolektivní scénickou akcí na město a města, na bazální životní prostředí většiny z nás, z nejrůznějších úrovní a úhlů pohledů. Výsledkem je členité scénické oratorium o snech i touhách, které k městům, s městy a pro města prožíváme.
Inscenace je vždy modifikována možnostmi a impulsy konkrétního prostorem, v němž je uváděna.
Těší se na vás Moving Station v 19:00.

Kurz kubánské salsy pro začátečníky začíná v Papírně v 19:20.
"V kurzu kubánské salsy pro začátečníky s námi můžeš začít na své taneční cestě. Není nutné se hlásit v páru, během kurzů pravidelně střídáme partnery," uvádí pořadatelé. 

Představení SnowBall uvádí v úterý 16. 1. od 9:00 Divadlo Alfa.
Player 999 lže. Nebo ne?
Jak se stát někým výjimečným? Jak prorazit ve světě youtuberů? A zároveň vést i život mimo virtuální svět? V malém horském městečku se na první pohled nic neděje, jen pravidelně sněží a lidé si žijí ve své vlastní rutině. Náš hrdina Adam tráví většinu času hraním her a sdílením svého života na sociálních sítích. A rozhoduje se k životnímu kroku: pozvat na ples spolužačku Evu, která se mu už dlouho líbí. Ta bohužel pokukuje po někom mimořádném, po někom, kdo směřuje k tomu být slavný. Adam se skrz  virtuální realitu seznamuje s Hráčem 999, který mu prozradí tajemství. Tajemství, které by Adamovi mohlo přinést respekt spolužáků a ples s Evou by měl na dosah. Objev tajemných stop ve sněhu proslaví městečko po celém světě, náš hrdina se stává všemi milovaný a uznávaný youtuber. Ale co když je to všechno jen lež a virtuální realita je všude kolem nás?
Termín SNOWBall má v anglickém jazyce (i globálně) několik významů. Může se jednat o sněhovou kouli, ples na závěr zimního semestru, ale i  symbol pro fake news, tedy nepodstatnou vymyšlenou informaci, na kterou se nabalují další a další. V našem představení se budou všechny zmíněné významy prolínat. Hru pro Divadlo Alfa napsal a bude režírovat režisér, scénárista a ředitel Divadla loutek z polského Bialystoku Jacek Malinowski.

Svět soudniček pana Poláčka
Literární pořad na vás čeká ve výstavní síni Galerie 13 od 17:00. Účinkuje Poetické divadlo a hosté

Pastýři země
"Pozor, změna programu: Z organizačních důvodů jsme byli nuceni na poslední chvíli nahradit projekci plánovaného filmu "Návštěvníci" jiným snímkem. Vybrali jsme finský dokument Pastýři země. Datum a čas zůstává -16. 1. od 18:00. Děkujeme za pochopení. Věříme, že i tento film si užijete," uvádí Obvodní knihovna Skvrnany & M-Klub - Knihovna města Plzně, p .o.
V keňském regionu Turkana, kterému se přezdívá kolébka lidstva, dnes žije domorodý kmen pastevců Daasanach. Dvojice přírodovědců z Evropy je okouzlena tradičními pověstmi a bajkami tohoto kmene, jejichž příběhy vykreslují přírodu plnou života a divoké zvěře. Při průzkumu okolí však objeví suchou a pustou krajinu, kde žijí už jen zbytky zvěře. Střet těchto dvou světů odhalí význam přírody a divoké zvěře pro oba z nich. Vstupné zdarma.

Pohádku Šípková Růženka uvádí jako host Divadlo DRAK 16. 1. od 18:00 v Divadle Alfa.
Divadlo DRAK přiváží klasickou pohádku o zlé sudičce a její pomstě. Inscenace vypráví známý příběh jako maňáskovou grotesku o neodbytnosti osudu, který když vyhodíte dveřmi, vrátí se vám oknem. A to doslova. Vedle sudiček zlých jsou ale naštěstí také sudičky hodné. A po světě se navíc potuluje spousta princů hledajících štěstí, kteří jsou připraveni zakleté princezny ve vhodnou chvíli vysvobodit. Vstupenka do Divadla Alfa platí jako jízdenka MHD v Plzni – jednu hodinu před a jednu hodinu po představení!

Filip Teller & Pavol Seriš: Čecháčci a Čoboláci
Stand up comedy show o vzájemných vztazích Čechů a Slováků uvádí 16. 1. v 19:00 Moving Station.
Společné dílo Pavola Seriše a Filipa Tellera, kteří spolu absolvovali Ateliér Fyzického divadla na JAMU. Kreace „Čecháčci a Čoboláci“ stojí na pomezí stand-up comedy a divadla a využívá charakteristické prvky obou protagonistů: slovní i pohybovou komiku, tanec, zpěv či improvizaci. Autobiografické výpovědi se zde střetávají s etudami, které rozebírají vztahy Čechů a Slováků.

Caveman
One man show, která vtipně pojednává o tom, co dělá muže mužem a ženu ženou, o rozdílech mezi námi, o lásce, partnerství a vtipně utajených kvalitách obou pohlaví, uvádí 16. 1. od 19:30 Měšťanská beseda v Malém sále. Komedie, u které nezůstane Vaše bránice v klidu!

Tančírna Tance v Plzni začíná 16. 1. v 19:30 v DEPO2015.

Svatební cesta do Jiljí
Víte, jak se budoucí manželé nejlépe poznají? Když spolu cestují. Česká klasiku s živou kapelou na scéně uvádí Divadlo JakoHost 16. 1. ve 20:00 v Divadle Dialog.