Na sociální služby letos poskytne Plzeňský kraj rekordních 855 milionů

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - čtvrtek, 20. únor 2020 23:13
Krajský úřad Plzeňského kraje Krajský úřad Plzeňského kraje.

Rekordních 855 milionů korun vydá letos Plzeňský kraj na dotacích na podporu sociálních služeb. Do vyhlášeného dotačního titulu podalo 104 organizací žádosti o poskytnutí téměř 1,1 miliardy na 234 sociálních služeb. Uvedl to náměstek hejtmana pro sociální věci Zdeněk Honz (ČSSD).

"Je to úplně nejvyšší částka, kterou kraj za svou dvacetiletou historii vydá, meziročně asi o 40 milionů vyšší. Pro příklad v roce 2013 jsme měli jen 276 milionů korun," uvedl Honz. Podle něj je úspěchem, že kraj musel redukovat požadavky pouze o zhruba 200 milionů.

Z dotace nelze například platit zdravotnický personál. Peníze mají být použity na provoz, činnost a platy registrovaných poskytovatelů sociálních služeb, kteří jsou v základní síti. K tomu dostávají poskytovatelé služeb peníze třeba od svých zřizovatelů, zdravotních pojišťoven na zdravotní sestry či fyzioterapeuty nebo příspěvky na péči, které vzrostly o deset procent.

Náměstek Honz zdůraznil, že je počet žadatelů zhruba stejný jako v minulosti. V základní síti kraje je do 110 organizací. Další subjekty, které se postupně začaly objevovat, jsou v takzvané rozvojové síti a mají nárok na peníze pouze tehdy, když je základní síť plně pokrytá a zbývají peníze. "Jinak by subjekty ze základní sítě měly stále méně peněz a neudržely by stabilní zaměstnance. Tento model převzaly další kraje," uvedl.

Zaměstnancům ve veřejné sféře, včetně sociálních pracovníků, letos vzrostly platy. "O 1500 korun měsíčně a zhruba třetina má ještě díky změně tabulek o 2000 více," doplnil Honz. Podle nařízení vlády musely zvednout platy příspěvkové organizace samospráv. "Ale subjekty, které jedou ve mzdě, zejména neziskovky, se trendu musí přizpůsobovat, protože v této sféře panuje velký nedostatek pracovníků a utekli by jim," řekl. Kraj kvůli tomu zvýší dotaci pro neziskové organizace o osm milionů na 20 milionů Kč na mzdy a dá pět milionů na investice.

Plzeňský kraj má 12 svých příspěvkových organizací sociálních služeb s téměř 1200 zaměstnanci a 2300 klienty v domovech pro seniory, zařízeních se zvláštním režimem a v domech pro lidi se zdravotním postižením. Další peníze dostávají sociální lůžka krajských nemocnic. Zbytek míří hlavně k organizacím zřizovaným městy a obcemi, především v Plzni, a neziskovým, církevním i soukromým subjektům.

čtk