Muž z Karlovarska dostal 20 let za boje na Ukrajině

Zveřejněno v Krimi
Od - čtvrtek, 9. září 2021 10:00
Lukáš Nováček (vpravo) při poradě se svým advokátem po vynesení rozsudku, proti kterému se na místě odvolal. ZAK TV

Dvacet let by měl strávit za mřížemi Lukáš Nováček z Karlovarska za to, že se v roce 2015 připojil k proruským separatistům a bojoval proti ukrajinské armádě. A to v oblastech Doněcka a Luhanska. Rozsudek vynesl předseda trestního senátu Krajského soudu v Plzni Tomáš Bouček. 

Lukáš Nováček z Karlovarska chtěl údajně lepší život a proto odešel na Ukrajinu za dívkou, se kterou se seznámil na sociální síti. Ta ho údajně  přesvědčila, aby šel do armády a bojoval. Pravděpodobně to byla volavka. Za to padl ve čtvrtek u Krajského soudu v Plzni  vysoký trest. 

„Krajský soud v Plzni uznal vinným ze spáchání zločinu teroristického útoku a zločinu účasti na organizované zločinecké skupině. Obžalovanému byl uložen  trest odnětí svobody v trvání dvaceti let se zařazením do věznice se zvýšenou ostrahou,“ potvrdila mluvčí Krajského soudu v Plzni Jana Durná.

S výší trestu byl spokojený státní zástupce Martin Bílý, protože odpovídá tomu, co soudu sám navrhoval. „Odpovídá mému závěrečnému návrhu. Je to tedy trest odnětí svobody v trvání 20 let, přičemž tento trest je ukládán fakticky nad dolní hranicí zákonné sazby, neboť dolní hranice činí 19 let a 4 měsíce. V tomto případě je to tedy na dolní hranici, neboť horní hranice činí 26 let a 8 měsíců,“ řekl státní zástupce.  

Lukáš Nováček se hájil tím, že sice byl v armádě, ale jen jako civilní zaměstnanec a nebojoval. Soud mu to ale nevěřil. „Popřel, že by držel jakékoliv zbraně, popřel, že by byl vyzbrojen a vystrojen a byl součástí tedy bojových jednotek. Po několika měsících se tedy rozhodl sám toto území opustit,“ řekl předseda trestního senátu Tomáš Bouček s tím, že důkazy jasně ukazují na to, že Lukáš Nováček byl vyzbrojen a bojoval. O jaké důkazy se jedná, upřesnil státní zástupce. „Byly provedeny listinné důkazy, tam šlo zejména o fotografie i video soubory obžalovaného z jeho účasti na východní Ukrajině, které dokumentují skutkový stav. Dále byly provedeny svědecké výpovědi, ze kterých jednoznačně plyne, že pan obžalovaný byl na východní Ukrajině a že se do bojových činností v tomto prostoru zapojil.“

Vysoký trest zatím není pravomocný. „Obžalovaný se na místě odvolal, státní zástupce si ponechal lhůtu pro podání odvolání,“ doplnila mluvčí soudu. Není bez zajímavosti, že ve středu byl ke stejnému trestu a za stejnou věc odsouzen další muž. Tentokrát v Praze. Jedná se o Jiřího Urbánka, který na sociální síti uvedl, že se na Ukrajině s Lukášem Nováčkem potkal. Tento muž je ale na útěku. Není ani v kontaktu s přiděleným advokátem, takže se proti rozsudku zřejmě neodvolá.