Modrým dýmem provoněly víkend „Dvoutakti na kolejích“

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - středa, 7. červen 2023 07:16

Média

O víkendu se konal již jubilejní 10. ročník celostátního setkání Dvoutakti na kolejích, které pořádá pravidelně Evropský IFA klub ČR. Obyvatelé regionu se tak mohli na několika místech potěšit pohledem na nablýskané veterány.

 

Dvoutakti na kolejích je putovní akce a tak účastníci střídají různé lokality v republice. A protože se setkání jmenuje Dvoutakti na kolejích, je vždy spojeno ještě s nějakou železnicí.

Program pro účastníky letošní akce začal již v pátek 2. 6., kdy se od 14:00 začali sjíždět v kempu na břehu přehrady Hracholusky. V 16:00 se vydali na první krátkou jízdu a procházku k Pňovanskému viaduktu. V 18:00 se konalo slavnostní zahájení akce a rozprava a o hodinu později si už přítomní užívali pohodu u táboráku, kde samozřejmě nechybělo opékání špekáčků a hudba. Mnozí se v pátek zúčastnili i programu Noci kostelů.

V sobotu bylo na programu Železniční muzeum v Bezdružicích, návštěva hradu Krasíkov a plavba lodí po přehradě. V 17:00 začala valná hromada Zemského svazu A. I.C. E., večer následoval táborák a zábavný program včetně maškarního reje.

V neděli 4. června sraz vyvrcholil výstavou vozidel pro veřejnost na náměstí ve Stříbře. Výstava vzbudila velký zájem u dětí i dospělých. Překvapením pro stovky příchozích bylo ihned po příjezdu požehnání vozům pro šťastné návraty místním farářem Miroslavem Martišem cestou na pravidelnou nedělní mši. Děti za kresby vozidel dostaly drobnou odměnu a dále si bylo možné prohlédnout panely s fotografiemi o činnosti AMK Trabant Plzeň a IFA klubu ČR.

Celkem dorazilo na sraz 29 vozidel. Soutěž elegance vyhrál W353 z Litoměřic, jako druhý se umístil Trabant cabrio z Hluban a třetí Wartburg 1,3 z Plzně. Nejstarším vozidlem byl Trabant 600 z roku 1965 a mezi nejzajímavější patřil IFA F9.

Modrým dýmem provoněly víkend „Dvoutakti na kolejích“ Foto: Pavel Křovák