Ministerstvo kultury zatím nedá 480 milionů na stavbu Západočeské galerie

Takto by měla vypadat nová budova Západočeské galerie v Plzni

U ledu i nadále zůstane projekt stavby regionální Západočeské galerie v Plzni. Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) uvedl při čtvrtečních interpelacích ve Sněmovně, že ministerstvo kultury není schopno poskytnout potřebných 480 milionů korun na výstavbu nové galerie. Ministra Zaorálka se na stavbu galerie při interpelacích zeptala plzeňská poslankyně Barbora Kořanová (ANO).

„O takových částkách v této chvíli nejsem schopen jednat, protože to je nad naše možnosti,“ reagoval ministr kultury Zaorálek na dotaz poslankyně Kořanové. Původně se předpokládalo, že by se mohlo začít stavět ještě letos.

Plzeňský kraj se loni dohodl s ministrem kultury, že stavbu regionální galerie v Plzni by měl částečně zaplatit stát. Peníze na ni měly být ve výhledech státního rozpočtu na příští roky. Na galerii za 820 milionů korun má kraj od roku 2018 stavební povolení. Objekt galerie plánoval kraj postavit, pokud na něj dá stát 480 milionů korun. Vedení kraje o tom jednalo dva roky. Bohužel na ministerstvu se velmi často měnili samotní ministři, což celou věc jen komplikovalo. Podle původního příslibu státu měly být peníze na dofinancování přímo v rozpočtu. Druhou možností bylo, že vláda naplní Národní investiční fond na rozvoj regionálních kulturních zařízení.

„Co se týče stavby galerie, vzhledem k možnostem, které nyní mám, je evidentní, že na podobnou akci musí být sdruženy peníze města, kraje a státu,“ uvedl ministr Zaorálek. Dodal, že je velké množství požadavků na financování kulturních zařízení. Ministerstvo financí dalo jako podmínku programu omezení spolufinancování projektů státem na deset procent. Ministerstvo kultury chce podle Zaorálka vyjednávat o zvýšení spoluúčasti na pětinu.

„Výstavba galerie je zařazena do národního investičního plánu, určitě se o tom bude ještě jednat. A jsem ráda, že pan ministr řekl, že tu potřebu vystavět galerii novou budovu chápe. Jsem připravena mu býti nápomocná,“ uvedla poslankyně Barbora Kořanová.

Plánovaná budova Západočeské galerie má být stálou expozicí. Až doposud zůstává v depozitářích krajské galerie 95 procent z 10 tisíc exponátů, které nemají milovníci umění šanci vidět. Hodnota těchto děl ukrytých před očima veřejnosti přesahuje miliardu korun. Západočeská galerie vlastní po Národní galerii druhou nejcennější sbírku meziválečné moderny. Společně s Ostravou je ta plzeňská jedinou galerií v ČR, která nemá z prostorových důvodů stálou expozici.