Mezi kancelářemi a byty začalo vznikat technické podlaží, bez kterého by Sisters nemohly fungovat



Od RedakceDnes | 13:12

Článek si můžete poslechnout v audio podobě

Výstavba plzeňských Sisters dosáhla důležitého přechodového milníku přibližně o šest týdnů dříve, než předpokládal červnový výhled. Nad posledním kancelářským podlažím nyní v pátém nadzemním podlaží vzniká technické patro, které bude tvořit pomyslné srdce celého domu. Soustředí v sobě moderní technologie nezbytné pro komfortní provoz celého objektu a současně vytvoří hranici mezi kancelářskou částí a rezidenčními podlažími věží Lily a Dory.

Reklama

Sisters dostanou vlastní srdce i mozek

V pomyslném srdci Sisters, které vzniká v pátém nadzemním podlaží, budou umístěny například vzduchotechnické jednotky, výměníky a rozvody tepla či chlazení, čerpadla pitné vody nebo retenční nádrž na dešťovou vodu. Mnohé z těchto technologií se právě zde napojí na chytrý systém Loxone, který bude fungovat jako mozek celého objektu. Ten bude napříč budovou sledovat stav jednotlivých zařízení, vyhodnocovat provozní data a automaticky řídit jejich provoz tak, aby celý polyfunkční objekt fungoval komfortně, bezpečně a energeticky úsporně.

“Pro obyvatele bude chytrý systém fungovat jako nenápadný každodenní asistent. Automaticky bude řídit vytápění, chlazení či větrání podle teploty, koncentrace oxidu uhličitého nebo vlhkosti. V aplikaci pak nabídne obyvatelům přehled o spotřebě energií, upozornění při detekci kouře nebo možnost přivolání výtahu před odchodem z bytu,“ vysvětluje Michal Fictum z Miras Group, jenž stojí za výstavbou výškových Sisters.

Podle zvoleného standardu bytu systém obyvatelům nabídne také zónovou regulaci teploty, zabezpečení, automatické stínění nebo řízení osvětlení. “Oprávněným rezidentům umožní rovněž využívat a rezervovat služby klubového patra. V celém objektu Loxone propojí byty, vstupy, výtahy, garáže, společné prostory a centrální dohled do jednotného systému,” vysvětluje dále Fictum. Podle jeho slov by mělo jít o jednu z největších implementací systému Loxone v Česku. Loxone je rakouská technologická společnost, která vyrábí a dodává systémy pro automatizaci budov a chytré domácnosti.

“Svislé konstrukce pátého nadzemního podlaží se aktuálně dokončují a připravuje se betonáž stropu. Právě ta otevře další etapu výstavby, během které už nad technickým podlažím začnou vznikat první rezidenční patra,” vysvětluje postup stavebních prací Martin Němec, technický ředitel developera. Podle něj jde o skutečný přechodový milník mezi polyfunkční spodní částí Sisters a výškovým bydlením.

Výstavba s šestitýdenním předstihem vytváří časovou rezervu

Červnový výhled počítal s tím, že Sisters dosáhnou pátého nadzemního podlaží až na přelomu září a října. V této výšce se stavba dostává přibližně na úroveň poloviny sousedního hotelu Škoda, který je vysoký 45 metrů. K tomuto milníku se však výstavba dostala už na začátku srpna, tedy přibližně o šest týdnů dříve, než se původně předpokládalo, a vytvořila tak důležitou časovou rezervu pro další postup výstavby.

“Sisters čekají ještě dvě zimní období a každá velká stavba je živý organismus. Další postup mohou ovlivnit třeba klimatické podmínky nebo jiné vnější okolnosti. Vytvořenou rezervu proto vnímáme především jako prostor pro bezpečné zvládnutí dalších etap,” vysvětluje Němec. Cílem podle něj zůstává dokončit stavbu podle plánu v roce 2028.

Podle současného harmonogramu by měla nosná konstrukce Sisters dorovnat výšku sousedního hotelu Škoda na přelomu ledna a února 2027. Plné výšky 94 a 83 metrů mají obě věže dosáhnout na přelomu let 2027 a 2028, kdy bude završena hlavní etapa výstavby železobetonové nosné konstrukce.

Vzniká druhé napojení podzemních garáží

Práce pokračují rovněž v zadní části polyfunkčního souboru v Chelčického ulici. Dokončen je výkop jednoho ze dvou vjezdů do podzemních garáží a hotový je také jeho podkladní beton. V těchto dnech probíhá armování budoucího betonového tubusu.

“Realizace tubusu potrvá přibližně dva měsíce a toto napojení podzemních garáží bude ústit přímo k plánovanému kruhovému objezdu,” uzavírá Němec a dodává, že přední i zadní vjezd do garáží budou rovnocenné. Dvě samostatná napojení odpovídají rozloze a kapacitě garáží, pomohou rozložit každodenní provoz a zajistí potřebný přístup pro hasiče. V případě požáru zároveň umožní organizovat dopravu tak, aby se zbytečně nepřetěžovala Chelčického ulice.

Miras Group je developerská a stavební skupina působící především v Plzni a jejím okolí. Zaměřuje se na přípravu a realizaci rezidenčních, komerčních i veřejných staveb a na projekty, které přispívají k dlouhodobému rozvoji kraje a jeho infrastruktury. Mezi významné projekty skupiny patří například rezidenční výstavba Triangl Park se 650 byty anebo výškové věže Sisters Tower se 174 byty, které se stanou třetí nejvyšší obytnou budovou v Česku. Dokončení projekty je plánováno na rok 2028. Za skupinou stojí plzeňský podnikatel Michal Fictum.

PR

Sdílet: