Metoda REZUM - léčba nezhoubného zvětšení prostaty vodní parou za 10 minut

Zveřejněno v Aktuálně
Od - pondělí, 12. září 2022 09:29
Metoda REZUM - léčba nezhoubného zvětšení prostaty vodní parou za 10 minut Foto: se souhlasem J. Klečky

Jmenuji se Jiří Klečka. Je mi 50 let a mám 4 děti. Mé povolání je lékař.  Pokud byste se mě zeptali, proč jsem se rozhodl pro toto povolání, tak by odpověď byla asi prostá, a to, že jsem pokračoval v rodinné tradici. Lékařem byl můj praděd, teta, matka i otec.

Specializací jsem urolog. Urologie nebyla moji první volbou po ukončení lékařské fakulty. Chtěl jsem nastoupit na oddělení plastické chirurgie, kde však bylo místo až rok po mém absolutoriu, a tak jsem nastoupil na urologii. Rok se s rokem sešel a já mohl nastoupit na mé vysněné místo, ale již jsem takto neučinil. Do urologie jsem se zamiloval tak, že jsem již zůstal. 3 roky po nástupu do Fakultní nemocnice v Plzni jsem se stal odborným asistentem na Plzeňské lékařské fakultě. Krátce na to jsem započal s doktorandským studiem, které jsem ukončil v roce 2009. Má práce je mým koníčkem. To co se mi na urologii líbí, je, že v sobě kloubí péči jak o děti, tak muže i ženy. Můžete se realizovat jak v ambulantní sféře, tak chirurgické péči, která je jak otevřená chirurgie, tak miniinvazivní ve formě endoskopických či laparoskopických výkonu.

Osobně jsem se vždy specializoval na léčbu nezhoubného zvětšení prostaty. V roce 2006 jsem do České Republiky přivezl, resp. Započal, s metodikou fotoselektivní vaporizace prostaty. Jedná se o miniinvazivní metodu léčby benigní hyperplázie prostaty s minimem rizik a hlavně extrémně rychlou rekonvalescencí, takže pacienti chodí již druhý den po výkonu domů a návrat do běžného života je v rámci několika málo dnů.

Dnes je naše Urocentrum v Plzni jedním z osmi center v ČR, kde provádíme metodiku Rezum, což je léčba nezhoubného zvětšení prostaty vodní parou. Elegantnost metody spočívá v tom, že se jedná o ambulantní výkon v délce cca 10 minut a pacient následně odchází do domácího ošetření.

To, co chci přinést našemu městu a našim plzeňským občanům je nejen zlepšení zdravotní péče, o které si myslím, že ve srovnání se světem je velice kvalitní, ale především prevence a edukace.

Systém financování zdravotnictví je naší republice nastaven a těžko jej budeme měnit a ani toto není v naši kompetenci.

To, co si musíme přiznat, je, že v systému zdravotnictví chybí mladí lékaři, kteří chtějí po dokončení vzdělání zůstat. Jedním z důvodu je zázemí. A tak pojďme vytvořit kvalitní zázemí a bytové možnosti pro mladé lékaře, tak aby v našem městě zůstali a vykonávali svoji práci.

To, co chci udělat pro naše občany, je podpora lokálních edukačních a preventivních programů, do kterých budou začleněny profesní organizace, tak, aby se Plzeňané co nejvíce dozvěděli o možných zdravotních rizicích, prevenci a hlavně možnostech léčby.

Jak jsem již zmínil, nejlepší je prevence a tak pojďme cílit nejen na rizikové skupiny, ale především na mladé lidi, které budeme motivovat ke zdravému způsobu života se zaměřením na rozvoj fyzických aktivit.

Chci dát milované Plzni moji energii, moje zkušenosti. Chci být tím správným primátorem pro vás všechny! Pojďte se mnou udělat Plzeň zdravým místem pro život!

Autor: MUDr. Jiří Klečka, Ph. D.

PR