Region Plzeňska se v hledáčku spojeneckých leteckých sil opakovaně objevoval zejména v posledních letech tohoto válečného konfliktu. V Plzni byla v provozu jedna z největších zbrojních fabrik na území Protektorátu Čechy a Morava, nacházel se zde významný železniční uzel a také velká letecká základna Luftwaffe. Britské a americké bombardéry útočily na Plzeň od roku 1942 opakovaně a intenzita náletů stoupala s blížícím se koncem války. „Jaro 1945 se zde neslo ve znamení intenzivní bojové činnosti obávaných hloubkařů, útočících na železniční a silniční dopravu a rovněž na veškeré cíle vojenské povahy. V oblasti severního Plzeňska došlo v průběhu let 1940 až 1945 k celé řadě leteckých událostí bojové i nebojové povahy, počínaje nouzovým přistáním školních letounů Luftwaffe a konče sestřelením amerických i německých vojenských strojů,“ řekl spoluautor výstavy Karel Foud.
Výstava představí množství dobových fotografií, ale zaměří se i na archeologické zkoumání lokalit, v nichž byly pozůstatky zřícených letadel nalezeny. S některými z těchto nálezů budou mít návštěvními možnost se na výstavě seznámit. „Díky záchrannému archeologickému výzkumu provedenému v souvislosti s odbahňováním rybníka Vožehák nedaleko Kožlan se v roce 2012 podařilo vyjmout významné části letounu Focke-Wulf, který zde havaroval 19. listopadu 1944,“ uvedl další z autorů Jan Vladař. „Bahno kráteru ve dně rybníka postupně vydalo část křídla včetně podvozkové nohy, ještě s pneumatikou zn. Continental, dále roztříštěný hvězdicový motor BMW 801, reduktor vrtule a jeden list původně třílisté vrtule. Pozoruhodný byl nález dvou leteckých kanónů i s množstvím munice a také části pilotní kabiny včetně jejího přístrojového vybavení,“ dodal Jan Vladař.
Výstava bude v Mariánské Týnici k vidění do konce letních prázdnin, a to v malé výstavní síni Hospitium. Sběratelé se mohou těšit na novou výroční turistickou známku ze speciální edice, která bude uvedena do prodeje v den zahájení výstavy 29. dubna. Vernisáž začne v 17:00.