×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 10019

Kvalita vody na koupalištích v Plzeňském kraji je většinou dobrá

Zveřejněno v Aktuálně
Od - pátek, 1. červenec 2022 13:10
Kvalita vody na koupalištích v Plzeňském kraji je většinou dobrá Ilustrační foto: Wikimedia

Dobré podmínky pro koupání bez hygienického rizika pro plavce nabízí na začátku prázdnin většina venkovních koupališť v Plzeňském kraji, monitorovaných hygieniky. Na některých místech, například v biotopu v Blovicích, se kvalita vody zlepšila. Jako zhoršenou hodnotí hygienici kvůli mikrobiologickým ukazatelům vodu v jezírku Košutka v Plzni. Hydrobiolog Jindřich Duras, který kvalitu vody rovněž sleduje, nedoporučuje ke koupání ani přehradu České údolí u Plzně.

"Nejhorší podmínky jsou na nádrži České údolí, ta už se v sezoně propracovala ke svému obvyklému standardu s vysokým zákalem vody a s celkem slušně se rozvíjejícím vodním květem sinic," řekl Duras. Naopak velmi dobré podmínky podle něj přetrvávají v dolní části nádrže Hracholusky, zejména u hráze, kde je průhlednost vody kolem tří metrů. "Při pozornějším pohledu už lze rozlišit vločky vodního květu, ale v té dolní části nádrže je těch vloček stále velmi málo a neznamenají vůbec žádné zdravotní riziko," popsal.

Vodu bez sinic nabízí plzeňská rybniční soustava. "Velký bolevecký rybník je bez sinic. Voda je méně průhledná, než jsme byli zvyklí v jiných sezonách, pohybuje se kolem dvou metrů, což je ke koupání stále velmi příznivé. Vodní rostliny příliš nerostou, takže plavci se nemusí obávat nějakého nepříjemného kontaktu," uvedl Duras. Průhlednost vody v ostatních rybnících se podle něj pohybuje mezi jedním a dvěma metry. "Z pohledu mikrobiologických a chemických parametrů je ta voda stále velmi vhodná ke koupání," dodal hydrobiolog.

Zdroj: ČTK