Kulturní tipy: co přinese čtvrtý zářijový víkend?

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - čtvrtek, 21. září 2023 18:00

Média

Nadcházející víkend se v Plzni ponese ve znamení rozličných festivalů, chybět nebudou ani divadelní představení, komentované prohlídky nebo koncerty.

Pátek 22. 9.

Finále Plzeň 2023
Filmy, seriály, produkce z internetu, kina i televize – to je festival Finále Plzeň. Letos se od 22. do 27. září v Měšťanské besedě uskuteční jeho už třicátý šestý ročník. K vidění budou i dokumenty, krátká díla studentů filmových škol, zahraniční filmy se stopou českých tvůrců, archivní snímky a výběr z německé a ukrajinské kinematografie. Během šesti festivalových dní proběhne více než sto projekcí toho nejzajímavějšího, co (nejen) česká audiovizuální tvorba za uplynulý rok přinesla. O vítězích Zlatých ledňáčků opět rozhodnou mezinárodní poroty. Do Plzně i letos zamíří řada hvězdných hostů, kteří uvedou svá díla a diváci se s nimi budou moci osobně setkat.
Festival zahájí v předpremiéře film Matěje Chlupáčka Úsvit s Eliškou Křenkovou v hlavní roli, který vzbudil velký ohlas již na festivalu ve Varech.
Finále nezapomíná ani na děti. O víkendu a ve středu odpoledne jsou pro ně nachystány nejen pohádky jako Princezna zakletá v čase 2, Websterovi ve filmu, Krakonošovo tajemství nebo Tonda, Slávka a kouzelné světlo oceněná na festivalu v Annecy, ale i výtvarné dílničky, ze kterých si odnesou malý dárek. V dětském koutku se ti nejmenší mohou těšit na pásma nových večerníčků České televize.

Svět knihy Plzeň
4. ročník mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Plzeň se vrací do předcovidových parametrů, tedy dvoudenního plnohodnotného knižního veletrhu s bohatým literárním programem. Během pátku 22. 9. a soboty 23. 9. vždy mezi 9:00 –19:00 vás zabaví více než 50 programů – autogramiády, představování novinek, křty, scénická čtení, výstavy a zajímavé debaty! Oslavte v DEPO2015 čtvrtý ročník tohoto skvělého literárního festivalu.

Plzeňský festival vína se na vás těší 22. 9. a 23. 9., oba dny mezi 13:00 -22:00.
Milovníci skvělého vína, zpozorněte! U Branky si opět dají dostaveníčko přední vinaři z Čech i Moravy. Nabídka vína bude velice pestrá, stejně tak jako doprovodný program. V něm vystoupí skupina Nebe, plzeňská kapela The Shifters, Cimbálová muzika Alexandra Vrábela, Cimbálová muzika Vincúch, DJ Danda a DJ Michal Pácalt. Mluveným slovem budou provázet moderátor Luděk Holý a sommeliér Zdeněk Kintr. Chybět nebude ani food zóna s rozmanitou nabídkou pokrmů a nápojů vhodných k vínu. To vše bude navíc probíhat souběžně s filmovým Festivalem Finále, který bude probíhat v nedaleké Měšťanské besedě, a tak na víno mohou zaběhnout i festivaloví diváci.
PROGRAM
PÁTEK
13:00 - 18:00 Cimbálová muzika Alexandra Vrábela
19:00 - 20:00 Nebe
20:00 - 22:00 DJ Michal Pácalt
SOBOTA
13:00 - 17:00 Cimbálová muzika Vincúch
18:00 - 20:00 The Shifters
20:00 - 22:00 DJ Danda
Vstupné zdarma, víno nalévané výhradně do festivalových sklenic (k zakoupení na místě za 100,- Kč).

Energie pro kulturu v Plzni 2023
Čtvrtý ročník dvoudenního putovního festivalu Energie pro kulturu se vydává do Plzně na Náměstí Republiky 22. – 23. září a opět představuje známé umělce ve spojení s lokálními divadly, kapelami, občanskými sdruženími či jinými kulturními institucemi.

Literární večírek
Komponovaný literárně – hudební pořad se koná 22. 9. od 18:00 v Semlerově rezidenci.

Muzikál Sunset Boulevard uvede v 19:00 Nová scéna DJKT.
Velkolepý příběh o pomíjivosti slávy se Stanislavou Topinkovou Fořtovou v hlavní roli. Vizuálně atraktivní dobovka je adaptací diváky i kritikou zbožňovaného oscarového snímku. Blyštivá, pompézní a zdánlivě bezstarostná léta, všudypřítomný přepych, glanc a nikdy nekončící zábava. To je jen jedna ze stran hollywoodské továrny na sny v její zlaté éře. Vítejte ve světě, kde se hranice mezi realitou a sny ztenčuje a touha přerůstá v posedlost. Kultovní muzikál už v listopadu čeká derniéra, neváhejte tedy a využijte možnosti představení navštívit.

Velké divadlo DJKT zve na činoherní představení Libertin v 19:00.
Odvážná historická hra Stephena Jeffreyse, odehrávající se na dvoře krále Karla II. (1630–1685), nepředkládá zrovna encyklopedický obrázek éry osvícenství. Hlavní hrdina John Wilmot, druhý hrabě z Rochesteru, je skutečnou historickou postavou, kterou bychom však v učebnicích hledali marně. Byl, a dodnes je, oslavován a zároveň zatracován jako dekadentní básník-satirik. Až do dvacátého století nepsal snad nikdo o sexu tak otevřeně a s vtipem jako on. Navzdory svému krátkému životu (dožil se pouhých 33 let) zvládl mnohé – cestoval, bojoval ve válkách, psal, oženil se, udržoval nejrůznější vztahy, zkrátka vyznával libertismus. Kdo že je to libertin? Slovníková definice uvádí, že se jedná o stoupence způsobu života charakteristického volností názorů a mravů. Definice by mohla být rozšířená o heslo John Wilmont. Prostopášník, zvrhlík, požitkář, přesně takový byl. Ve všem, co vyznával, tvořil, i činil, byl svobodný. Vyžíval se v zesměšňování šlechty, panovníka i církve. Nevázal se společenskými konvencemi. Těšil se talentu, kráse, urozenosti i králově přízni, a tak mu všechno procházelo. Tedy až do jistého okamžiku. Jak už to tak bývá, láska dokáže člověka vytrhnout ze všech jistot. Nikdo proti ní není imunní, ani Libertin. Inscenace, kterou DJKT uvedlo v české premiéře, je doporučená divákům od 18 let.

Sobota 23. 9.

Plzeňský kraj na filmovém plátně
Výstavu můžete vidět od 23. 9. do 27. 9. v Měšťanské besedě.

Víkend otevřených ateliérů
„Plzeň tvořivá“: Josef Černý
Josef Černý, malíř, kreslíř a sochař, zve do svého ateliéru Na výsluní, Řepkova E1444, Plzeň, tel.: 603 822 559.
Galerie 13 pro návštěvníky otevře přednáškový sál a dvorek mezi 10:00 - 20:00.
Poslední zářijový víkend 23. 9. - 24. 9. se již po osmé otevírají ateliéry umělců, malířů a sochařů v Plzni a okolí. Je to jedinečná šance osobně poznat výtvarníky, nahlédnout do zákulisí jejich tvorby, ale také zdarma zhlédnout galerijní sbírky. Návštěvníci si můžou sami vyzkoušet sochání z porobetonu a tvorbu mozaiky. V PAPÍRNĚ (Zahradní ul., Plzeň – Slovany) pak budou připraveny drobné výtvarné aktivity pro děti i dospělé a také výstava výtvarných děl. Celkem se na návštěvníky těší přes 100 výtvarníků na cca 50 místech v Plzni, Klatovech, Horní Bříze, na Státním hradě Švihov a dalších místech Plzeňského kraje.

Indiánské léto
Vezměte děti 23. 9. mezi 12:00 - 18:00 do West Parku.
"Přichází období nazývané jako "indiánské léto". Již tradičně se u nás ve West Parku v tuto roční dobu vydáváme za původními obyvateli Ameriky – indiány. Pokud vás jejich kultura oslovuje a rádi byste se dozvěděli něco o jejich životě a vyzkoušeli různé dovednosti, neváhejte a přijeďte k nám!" zvou organizátoři.
Nahlédnete do nezkreslené historie osidlování amerického západu. Stanete se na chvíli indiánem, kovbojem nebo zlatokopem a vyzkoušíte si jejich život na vlastní kůži! Naučíte se střílet z luku, házet tomahawkem, rýžovat zlato, lovit mustangy nebo házet lasem. Můžete se stát pomocníkem našeho šerifa a vyfotit se s ním v jeho voze nebo ochutnat speciality z Divokého západu. Těšit se můžete na indiánské taneční vystoupení, čtení indiánských pohádek a příběhů v týpí, dětské powwow, pečení indiánského chleba, tzv. hadů a komentované prohlídky muzea, které proběhnou ve 13:00 a 16:00.

Prohlídka To nejlepší z Plzně po hlavních historických památkách města začne v 15:00.

Chinaski vystoupí v 17:00 na nádvoří Plzeňského Prazdroje.
Chinaski zvou na své letní tour po vydání dvanácté desky FRIHET a říkají: „Pro koncerty jsme si vybrali krásná místa pod širým nebem po celé republice. Amfiteátry, letní kina, zámecké zahrady… Na některá místa se s chutí vracíme, na jiných zahrajeme úplně poprvé. Na všechny koncerty se ale už teď těšíme! Zahrajeme vám to nejlepší, co umíme. Hity, které máte nejradši, i novinky z desky Frihet. A zahrajeme vám nejen my, ale vždycky i jeden náš host. Navíc pro vás budeme mít jedno kapelní překvapení a uděláme všechno pro to, aby společně strávená odpoledne a večery byly na každém z koncertů něčím, na co budeme společně rádi vzpomínat!

Nová scéna DJKT zve od 19:00 na představení Libertin, Velké divadlo ve stejném čase uvádí inscenaci Sunset Boulevard.

Neděle 24. 9.

Charitativní koncert na podporu útulku pro zvířata v nouzi pořádá ve 13:30 Městská policie Plzeň a Útulek pro zvířata v nouzi Plzeň přímo v útulku.
"Přijďte si poslechnout folk a country hudbu, prohlédnout prostory útulku, odchytový vůz, pozdravit zvířata a opéct něco dobrého. Těšíme se na vás," zvou organizátoři.

Muzeum Příběhy dvoutaktů - nedělní prohlídky se konají ve 14:00 a v 15:30.

Sunset Boulevard uvede ve 14:00 Nová scéna DJKT.

Balet Sněhurka můžete navštívit v 15:00 a v 17:00 na Malé scéně DJKT.

There Is No Weather Today / Dnes není žádné počasí
Hudební vystoupení a komentovaná prohlídka s autory výstavy, začne v 15:00 v Galerii města Plzně.

Slavnou Verdiho operu Nabucco uvádí v 16:00 Velké divadlo DJKT.
Kdo by neznal sbor Židů, snad nejproslulejší sborovou skladbu v dějinách hudby? Guiseppe Verdi se díky ní stal úspěšným a uznávaným autorem oper nejen v Itálii, ale na celém světě. A dodnes patří mezi vůbec nejhranější hudební skladatele. Opera Nabucco, stojící na samém začátku jeho tvorby, je neustále živým a aktuálním hudebním dramatem, jehož hlavním tématem je svoboda.

Taneční kurz pro začátečníky
"Přihlašte se do tanečního kurzu pro začátečníky, který vás bude bavit a díky kterému získáte na parketě větší sebedůvěru. Naučíte se základní figury ve standardních a latinsko-amerických tancích, správné vedení a následování v páru, partnerskou souhru či vnímání hudby. Tanec si budete skutečně užívat. Tančíme pro RADOST, nikoli pro výkon. Na kurzech vládne neformální přátelská atmosféra, která vám pomůže se v tanci více uvolnit a na kurz se budete každý týden těšit," slibují organizátoři.
HARMONOGRAM A ORGANIZACE KURZU:
Neděle 24. 9. a následující vždy od 19:30, celkem 10 lekcí
Místo konání: společenský sál Vodárny Plzeň, Malostranská 2
Klasický kurz se skládá z 10 lekcí (1,5 hod.) a závěrečného speciálu 11. lekce (2-3 hod.), která je společná pro všechny párové kurzy. Kurz je určen pro úplné začátečníky, kteří s tancem teprve začínají, tak i pro ty, kteří do tanečních už chodili, ale chtějí si základní kroky a figury oživit. Tančit v kurzu může každý, bez ohledu na věk či předchozí zkušenosti. Kurz je veden pomalým tempem, které je vždy přizpůsobeno aktuální úrovni tanečních párů, které se na kurzu sejdou.
"Nejde o to CO tančíme, ale JAK. Tanec může být krásný prožitek. Společný čas s těmi, které máte rádi. Pojďte s námi proplout podzimem na taneční vlně DanceFlow," zvou organizátoři.

Kulturní tipy: co přinese čtvrtý zářijový víkend? Ilustrační foto: FB Jsem z Plzně