Kulturní tipy: co přinese třetí listopadový víkend?

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - čtvrtek, 16. listopad 2023 18:00

Média

Lámete si hlavu s programem na víkend? Nemusíte. V Plzni zabavíme malé i velké, uvnitř nebo venku, za každého počasí. Stačí si vybrat.

Pátek 17. 11.

Lindy Hop Herbst Camp
Taneční swingový festival a workshopy budou probíhat 17. 11. - 19. 11. v DEPO2015.
Již popáté se do Plzně sjíždějí swingoví tanečníci z celé Evropy, aby se zúčastnili kurzů tanců Lindy Hop, Charleston, Balboa či Shag. Letošní lektorské obsazení se skládá z profesionálních učitelů z Česka, USA a Německa. Součástí LHHC jsou i velké večerní tančírny s českými i zahraničními swingbandy. V pátek se můžete těšit na tančírnu Friday Swing Party, v sobotu Saturday Gala Swing Night a v neděli na Sunday Swing Coffee. Akce probíhá v pátek od 12:00 do 01:00 ráno, v sobotu od 10:00 do 02:00 ráno a v neděli od 10:00 do 18:00.

Evropská animace pro děti začíná v pátek v 11:00 v Moving Station.

Svatomartinský košt
Nenechte si ujít první vína ročníku 2023 a tematické občerstvení mezi 11:00 - 19:00 v Křižíkových sadech. Vstup je zdarma, víno nalévané pouze do speciálních sklenic za 70,- Kč.
České festivaly vína zvou na 4. ročník Svatomartinského koštu v Plzni. V příjemném prostředí Křižíkových sadů na vás bude čekat 14 tuzemských vinařství, u jejichž stánků budete moci ochutnat první vína ročníku 2023. Kromě vína se můžete těšit na tematické občerstvení v podobě husího a kachního menu. Festivalem budou provázet moderátor Luděk Holý a sommeliér Zdeněk Kintr.

Film O myšce a medvědovi promítá od 13:30 Moving Station.

Hudební komedii Slaměný klobouk uvede ve 14:00 Divadlo Pluto. 

Královský košt Plzeň začne v 18:00 v Parkhotelu Plzeň.
Pultová degustace vín je organizována systémem all inclusiv, který umožňuje návštěvníkům ochutnat maximální množství vzorků.
Součástí degustace je i prezentace kvalitních sýrů, uzenin či paštik. Všechna prezentovaná vína získala medaile v jedné z největších soutěží v ČR. Bez nadsázky lze říci, že na Královském koštu ochutnáte aktuálně nejlepší vína České republiky.

Jedeme na zelenou je výběr sedmi animovaných filmů, které humorným a hravým způsobem představují dětem různé způsoby udržitelného rozvoje a ochrany přírody. Autoři filmů využívají různé styly a zaměřují se na různá témata, aby nám rozšířili obzory, dali podněty k přemýšlení a inspirovali k činu. Filmy uvidíte od 16:30 v Moving Station.
Videoklipy zde pak můžete shlédnout od 19:00.

Lidé, místa, věci
Halucinogenní jízda vnitřním světem herečky Emmy, která je sice ve svém oboru úspěšná, ale podlehla – poněkud pro ni nečekaně – lákavým svodům bohémského světa a psychotropních látek i alkoholu. Jednoho večera při představení ji tahle svůdná a nečekaná síla přemůže natolik, že se ocitne na odvykací kúře v léčebně.
Po delší odmlce se Emma vrací na Malou scénu DJKT. A s ní i intenzivní zážitek. Inscenační tým totiž přistoupil k netradičnímu pojetí hlediště, které je rozmístěno po celém obvodu jeviště. Co by to ovšem bylo za drama bez dobrého příběhu? Tím se současný britský autor Duncan Macmillan (dle diváckých i odborných ohlasů) trefil do černého. A přitom jen vypráví opravdový příběh. Protože, upřímně, kdo z nás nikdy nezatoužil po úniku z reality? Není náhodou permanentní intoxikace jediným způsobem, jak v dnešním složitém světě přežít? Začátek představení je v 19:00.

Derniéru muzikálu Sunset Boulevard uvede Nová scéna DJKT v 19:00.

Komedii Sexy prádlo uvádí SPODINA od 19:00 v Divadle Dialog.

FAMU Four
V pásmu FAMU Four se seznámíte s tvorbou mimořádně talentovaných tvůrkyň a tvůrců, kterým patří budoucnost českého filmu. Začátek je v 19:00 v Moving Station.

Nostalgia Katapult – výroční koncert
"Až se bude psát rok 2006..." Když tuhle píseň zpíval Katapult v roce 1979, posluchačům se to zdálo jako daleká budoucnost. Čas však pádil jako splašená koza a najednou – bum bác! Píše se rok 2023. Olda Říha – mozek, srdce a duše Katapultu slaví 75. narozeniny a 60 let na scéně. A tak se s tím Olda klasicky nepáral a s Katapultem připravil výroční turné s názvem „Nostalgia“. Udělal si navíc náramnou radost, a ještě před turné spatřilo světlo světa novinkové album „Nostalgia“. Desku s ním nahráli dva bouráci: bubeník Vašek Zima a baskytarista a zpěvák Bigman Kódl, kteří s ním vyrazili také na koncertní turné a plzeňským fanouškům ho společně představí 17. listopadu. Nová etapa pro Katapult je tady, a to se vším všudy. Koncert začíná v Šeříkovce ve 20:00!

Zázračný aparát uvádí ve 20:30 Moving Station.

Sobota 18.11.

Zabijačkové hody na Sokolce
"Jupíjej! Těšíme se konečně zase se zabijačkovými hody!
Jitrnice, jelita, tlačenka, ovar, zabijačkový guláš, tmavá polévka s kroupami, prejt,... prostě všechno, bez čeho by to nešlo. Velký jídelní stan na terase se všemi zabijačkovými dobrotami, které si můžete sníst u nás nebo odnést s sebou domů.
Opět nebude chybět ani stánek Becherovky s horkou béžovkou, tankovým pivem a pálenkami. K tomu všemu si budeme moct zabékat s živou hudbou. Oheň už se u nás na zabijačkách usadil nastálo, takže opejkačka nebo jen ohřátí zimou zkřehlých rukou se koná i tentokrát. Nejsme nafukovací a tak si svoje místo uvnitř rezervujte včas!
" uvádí organizátoři akce, která vypukne v 11:00 v Sokolovně Bolevec.

Divadelní dílny
Oživlé prohlídky Divadelních dílen budou probíhat od 14:00, program v Novém divadle začne o hodinu později. Z důvodu omezené kapacity je potřeba se registrovat.
Délka prohlídky je 45 minut, maximální možný počet osob na skupinu je 15. Sraz bude před dílnami Kovářská 10, kde není bezbariérový přístup zato hodně schodů. Vhodné pro děti od 10 let. Další prohlídky také v 15:00, 16:00 a v 17:00.

Na pohádku O zlaté rybce zve děti i rodiče od 15:00 Divadlo Alfa.
Klasickou pohádku pro nejmenší děti o zlaté rybě, která mluví a plní přání, ohledávají tvůrci ze všech světových stran – zkoumají mnoho verzí v nejrůznějších kulturách. Do Čech se pohádka pravděpodobně dostala díky básni Alexandra Sergejeviče Puškina Pohádka o rybáři a rybě (1833). Svoji verzi této ruské pohádky mají i slavní bratři Grimmové, v ní navíc babku ponoukají Nepokoj s Nespokojeností. Nejznámější je v tuzemsku asi verze Jana Wericha, která má název O rybáři a jeho ženě (1960). Rybář s rybářkou v ní žijí v láhvi od octa. Vznikla dokonce i jednoduchá animovaná verze této pohádky, kterou vypráví sám autor.
Tvůrci a herci z Alfy se nechávají inspirovat různými verzemi a také tím, jak pohádku vnímali jako děti, a co jim v pohádce chybělo. To hlavní ale zůstává. Babka je nenasytná, chce víc a víc, a s jídlem roste chuť mít čím dál větší moc.

Mikulášovy patálie: Jak to celé začalo
Oblíbená postavička malého Mikuláše poprvé ožívá v původní ilustraci Sempého v animovaném filmu pro celou rodinu. Uvádí Moving Station od 15:00.

Imerzivní divadlo Rychlé šípy
Do Nového divadla jsou v rámci Noci divadel zváni rodiče s dětmi, teenageři a odvážní diváci na speciální podívanou! Členové DDD totiž ukáží světu to, co se na hodinách DDD (Divadelní dramatická dílna) s jejich renomovanými lektory Apolenou Veldovou a Markem Mikuláškem naučili. A není toho rozhodně málo! Vzali si na paškál imerzivní divadlo a vytvořili speciální verzi Rychlých šípů. Máte-li dost odvahy, abyste se s námi vydali na netradiční divadelní bojovku do Stínadel, přijďte v 15:00 nebo v 18:00 k „vejci“.
Účast je potřeba rezervovat na e-mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Moře a podmořský svět na vás v rámci Noci divadel 2023 čeká od 16:00 v Divadle Alfa. Vstup je zdarma.

Tonda, Slávka a kouzelné světlo
Film můžete vidět od 17:00 v Moving Station.

Premiéru baletu Čajkovský uvede v 19:00 Velké divadlo. Lektorský úvod začíná o půl hodiny dříve ve foyer.
Nová inscenace DJKT přibližuje složitý život hudebního génia. Kdo by neznal ikonickou hudbu k baletům Labutí jezero nebo Louskáček? Dílo Petra Iljiče Čajkovského tvoří neodmyslitelnou součást naší kultury. V letošním roce si navíc připomínáme 130 let od jeho úmrtí. A tak je na čase odhalit příběh tohoto velikána klasické hudby. Příběh, v němž okamžiky slávy a štěstí střídají chvíle plné bolesti a osamění. Nejedná se o klasickou romanci nebo snad pohádku jako z Čajkovského vlastní tvorby. Pravdou je, že se již za svého života těšil uznání. Dokonce se uvádí, že byl prvním ruským profesionálním hudebním skladatelem, jelikož jeho hlavní obživou nebylo dirigování ani vyučování, nýbrž komponování jako takové. Nicméně svědectví o jeho osobnosti a povaze zachycují člověka citlivého, projevujícího se jako depresivní melancholik na straně jedné a jako oblíbený a hýřivý společník na straně druhé. Celý život byl rozpolcený. Lavíroval mezi náklonností k mužům a touhou po „normální“ dokonalé rodině. A právě tento vnitřní svět komplikovaného muže se stal hlavním motivem baletu. S důvěrnou znalostí biografie i díla Čajkovského jej zpracovala AnnaVita – známá choreografka a režisérka.

Muzikál Kozí válka uvádí v 19:00 Nová scéna DJKT.

Komedii Zázračné cvičení uvádí SPODINA v 19:00 v Divadle Dialog.
Tento pár je opravdu neuvěřitelně sehraný. Jeho hádky jsou brilantní. Jak vnést do "bojového" vztahu harmonii a pozitivní dynamiku? Zkuste párovou terapii.

Na Talk-show s Ivou Hüttnerovou zve v 19:00 Divadlo Pluto.

PRAGO UNION s kapelou v Papírně
Prago Union vystupují ve 20:00 i s živou kapelou, kterou teď tvoří Ondřej Hauser, Oliver Lipenský, Tony Dlapa a Jen Hovorka. A bude i afterparty. 

Filmy Humory, nebo hororyMuž s kinoaparátem uvádí ve 20:30 Moving Station.

Neděle 19.11.

Film Myška a medvěd na cestách promítne ve 13:30 Moving Station.
I když jsou různě velcí, jeden je upovídaný a druhý místo povídání raději hraje na housle či harmoniku, jsou medvěd Ernest a myška Celestina nerozlučnými kamarády. Když se tak trochu i Celestininým přičiněním rozbijí Ernestovy zamilované housle, musí se vrátit do jeho rodné země Breptánie. Protože jen tam je dokáží opravit, je to totiž země hudbě a hudebníkům zaslíbená. Když však Ernest a Celestina do Breptánie navzdory všem překážkám dorazí, čeká je hodně nemilé překvapení. Něco se zásadně změnilo a pokazilo. Jakékoliv hraní na hudební nástroje nebo i jen pouhý zpěv jsou totiž v celé zemi zákonem zakázané a na dodržování tohoto nařízení dokonce dohlíží speciální policie! Ale Ernest a Celestina se tímto nesmyslem rozhodně nemíní řídit, zejména když se potkají s hrdinnými členy hudebního odboje. Společně se pokusí tuto nespravedlnost a nesmyslnost napravit, aby se do medvědí země vrátila nejen hudba ale i radost, kterou dokáže v každém probudit.

Na muzikál My Fair Lady zve ve 14:00 Divadlo Pluto.

Hejkal Hugo
Divadlo pro děti můžete navštívit ve 14:30 a v 16:00 v Měšťanské besedě.
Hejkal Hugo se zamiloval do Aničky, vdovy po místním hajném, ale bojí se, že takové zanedbané strašidlo nemůže mít nikdo rád. A tak o sebe začne pečovat a půjde se na zámek ucházet o místo hajného. Povede se mu to? A získá nakonec srdce své milované?
Vhodné pro děti od 3 let.

Muzikál FUN HOME uvádí v 15:00 a v 19:00 Malá scéna DJKT.

Dětské divadlo na Krašovské
Přijďte si v 16:00 na Krašovskou užít dětské divadelní představení “O Pejskovi a Kočičce”.
Těšit se můžete na známé příběhy o pečení dortu, mytí podlahy, žížale, kterou se nedají zašít kalhoty, a panence, co tence plakala, v podání divadla KK. K dispozici je také občerstvení v Copa? kafé.!

Kunstkamera na vás čeká v 18:00 v Moving Station.

Miroslav Donutil – Na kus řeči
One man show oblíbeného herce začíná v 19:00 v KD Šeříková. Umělec si pro Vás opět připravil skvělé historky, nové příběhy a zážitky, tak se máte na co těšit. 

Radúz a Mahulena vás do svého příběhu vtáhnou v 19:00 ve Velkém divadle.

Čtyřhlas promítá v 19:00 Moving Station.

Kulturní tipy: co přinese třetí listopadový víkend? Ilustrační foto: Peggy Kýrová