Kulturní tipy: co přinese druhý říjnový víkend?

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - čtvrtek, 12. říjen 2023 18:00

Média

Festivaly, koncerty nebo divadelní představení od pohádek pro děti až po operu přináší nadcházející dny volna.

Pátek 13. 10.

Posviť si na budoucnost
Unikátní festival vzdělávání a práce nabízí žákům, studentům i rodičům ucelený přehled o možnostech studia a následného kariérního uplatnění v Plzeňském kraji se koná v DEPO2015 v pátek 13. 10. a v sobotu 14. 10.
Otvírací doba: pátek 9:00 – 15:00, sobota 9:00 – 12:00

Na Staré pověsti neratovské zve od 9:00 Divadlo Alfa.
Výjimečná inscenace Staré pověsti neratovské se zrodila při společném zkoušení mentálně postižených lidí z neratovského chráněného bydlení Domov a tvůrců a herců Divadla Alfa. Každé léto vzniká inscenace pro festival Menteatrál, kterého se účastní divadla z celé země. Letos poprvé se do tvorby zapojilo profesionální divadlo v čele s režisérem Tomsou Legierskim, který ale sám s neratovskými spolupracuje už 7 let. Tým nacházel inspiraci pro tvorbu v místních zdrojích: ve starých pověstech, v místních říkadlech, vesnické architektuře, na lukách a především v lidech. Představení vzniklo jako součást evropského projektu Connect Up 12+. Slavnostní premiéra se koná v 18:00.

Na představení Odysseus zve do klubu Divadlo Alfa v 9:00 a v 10:30.

Slavnostní otevření Brány do Borského parku
Akce startuje ve 13:13 a prvních 113 příchozích dostane zmrzlinu zdarma. Připravený je doprovodný program pro malé i velké!

Muzikál Green Day’s American Idiot uvede v 19:00 Malá scéna DJKT.

Vánoce na poušti uvádí v 19:00 Nová scéna DJKT.
Olin je už léta samotář. Zkrachovalý, lehce paranoidní a humorně neurotický rocker se už dávno nevídá s nikým kromě svých rybiček a temperamentní matky. Přišel o hudební sluch, ztratil své přátele a upnul se na minulost. Kdysi totiž býval frontmanem nejslavnější české kapely, po které dnes neštěkne ani pes. Rockovou legendu už drží při životě jen vzpomínky. Tedy alespoň do momentu, než se objeví nadšený fanoušek z jakéhosi Turkmenistánu.

Sobota 14. 10.

5. Festival panenek bude hostit v sobotu 14. 10. a v neděli 15. 10. Hotel Continental.
Festival panenek slaví malé jubileum a panenky si na oslavu přizvaly své kamarády z dětských pokojíčků: medvídky a plyšáky. Kromě výstavy krásných hraček se tu návštěvníci budou moci setkat s odborníky a zajímavými vystavovateli nebo vyhrát krásné ceny v tombole. A protože tématem letošního ročníku jsou klobouky, tak každý, kdo dorazí v klobouku, dostane třicetiprocentní slevu ze vstupného.

Maraton s Pánem prstenů začíná v 9:00 v Kině Beseda
Jeden prsten vládne všem, jeden jim všem káže,
jeden všechny přivede, do temnoty sváže
.“
Pro fanoušky Pána prstenů tu máme mimořádnou dávku této hrdinské ságy. Ukažte svou oddanost a výdrž a zhlédněte všechny 3 díly během jediného dne. Oddechnout si můžete při pauzách mezi filmy. O druhé pauze na Vás bude čekat drobné občerstvení a káva v ceně vstupenky.
Užijte si trilogii na velkém plátně a připomeňte si tak jeden z nejambicióznějších projektů ve filmové historii.
Harmonogram:
8:00 – otevření sálu
9:00 – 12:10 Promítání Pán prstenů: Společenstvo Prstenu
12:10 – 13:30 Pauza na oběd
13:30 – 16:40 Promítání Pán prstenů: Dvě věže
16:40 – 17:30 Občerstvení v ceně lístku
17:30 – 21:00 Promítání Pán prstenů: Návrat krále
21:30 - Konec akce

Kurz Sebeobrana pro ženy pořádá od 9:00 do 12:00 D klub.

Pan Kašpar a jeho povedená rodinka
Na představení do klubu zve ve 14:00 a v 15:30 Divadlo Alfa.
Kašpar a jeho Kalupinka mají dětátko! Tak to bude náramná taškařice… Je to vykuk tenhle Kašpar. Nechová se vždycky, jak se patří, ale v jádru má dobré srdce a jeho hlavním úkolem je bavit lidi, rozesmát je. A taky tak trochu bojovat s omezeností a hloupostí různých „Škrholů“! Neboť jak praví klasik: „Nad lidskou hloupostí nelze nikdy zvítězit, ale nikdy se s ní nesmí přestat bojovat.“ Takovému druhu divadla říkáme maňásková groteska – nebo taky pěkně postaru „rakvičkárna“. Proč „rakvičkárna“? Protože Kašpar, aby uhájil svoje práva, nelenil, vzal palici a mlátil s ní hlava nehlava někdy čerty, někdy policajty, někdy dokonce i samotnou smrtku. Ale všichni věděli, že je to jen legrace, že to rozhodně není návod, jak se chovat, že není možné brát to vážně nebo se nad tím pohoršovat… I proto mají všichni ti kašpaři na sobě bláznovskou kazajku s rolničkami. Tak přijďte a nechte se tím starým bláznem zase rozesmát!

Pohádku Šípková Růženka uvádí v 15:00 D klub.

Sobotní swingové odpoledne s kapelou vanSwing!
Přijďte si zatančit nebo jen tak posedět s kapelou vanSwing do retro kavárny Dáma a Král ve Františkánské ulici v Plzni od 16:00.

Sifon Original – 45 let na rockový scéně
Rocková kapela Sifon patří mezi největší stálice na západočeské scéně a v sobotu 14. října od 19:00 oslaví koncertem v plzeňské Šeříkovce již 45 let od svého založení. Kromě současné sestavy se na pódiu během večera objeví i bývalí dlouholetí členové a autoři skladeb Sifonu, Michal Vaněk, Tomáš Navrátil a Dan Dobiáš. Celý večer odstartuje v 19 :00 kapela Kohn, kterou vystřídá nastupující generace rockerů z kapely Arzzen, a po nich již bude patřit pódium hlavním hvězdám večera. Pokud patříte mezi fanoušky Sifonu, neměli byste si tento speciální večer nechat ujít!

Muzikál Co takhle svatba, princi? uvede v 19:00 Malá scéna DJKT.
Hudební pohádka pro celou rodinu podle stále oblíbené televizní předlohy o princi Davidovi, který je svými královskými rodiči přinucen vybrat si svou nevěstu. Dokáže si však s pomocí tří úkolů zvolit mezi rozmazlenou Babetkou a horkokrevnou Brigitou? Nebo jeho srdce nakonec zamíří k prosté a skromné zrcadelnici Běle? Pohádkový muzikál nabídne divákům humor i populární písničky „Když se načančám“, „Taková jsem já“, „Princezny zkrátka vládnou“ a řadu dalších.

Na představení Brouk v hlavě zve od 19:00 Velké divadlo DJKT.
Komedie ve vaudevillovém stylu popisuje zkoušku manželské věrnosti, kterou nachystá manželka Marcela na svého muže Viktora Emanuela Champsboisyho v pařížském podniku U galantní kočičky. Klasické situace žárlivosti a nevěry ještě umocňuje přítomnost hotelového sluhy Boutona, jenž je dvojníkem pana Champsboisyho…

Operu Candide uvede v 19:00 Nová scéna DJKT.
Satirické dílo se slavnou předehrou stírá hranice mezi hudebními žánry. Muzikálový styl vyprávění kontrastuje s náročností pěveckých partů, a tak vlastně Candida nelze jednoznačně zařadit. Autorem hudby je Leonard Bernstein, americký skladatel, dirigent a proslulý tvůrce muzikálů. Hlavním hrdinou je mladík Candide, naivní šlechtic, jenž byl vychováván k víře v dokonale spravedlivý svět. Teprve když je donucen opustit vše, co dosud znal, přichází prozření. Cestuje po různých krajinách a prožívá jednu komickou tragédii za druhou. Střet s realitou jej utvrdí v nové víře. Svůj osud máme každý plně ve svých rukou! V inscenaci operního souboru hostuje držitel dvou Cen Thálie a šéf muzikálu DJKT Lumír Olšovský. Uváděno v češtině s písněmi v anglickém originále.

Neděle 15. 10.

Operní matiné I.: Jakub Hliněnský
Tradiční nedělní setkání s poněkud netradičním programem, který diváci běžně při návštěvě divadla neuslyší, to jsou Operní matiné. V této sezóně se v roli jejich hostitelů představí hned dva sólisté operního souboru DJKT. S méně známými českými písňovými cykly seznámí posluchače jako první staronový člen plzeňského souboru Jakub Hliněnský ve foyer Velkého divadla od 10:30..

Komedii Paparazzi uvádí ve 14:00 Divadlo Pluto.
Hudební komedie ze současnosti o mladém fotografovi Heřmanovi. Heřman je smolař na ženy a velký žárlivec. Setkává se se ženami různých povah - jedna je potřeštěná intelektuálka, druhá zase zralá žena, pro kterou je vztah s Heřmanem první nevěrou. Heřman se zaplétá do svých vztahů a vztahy se zaplétají do jeho netradiční práce…

Měnírna oblečení SWAP Plzeň XV. Podzim se koná od 14:00 do 18:00 v DEPO2015.

Pohádky pro Dášeňku
Na divadlo pro děti zve ve 14:30 a v 16:00 Měšťanská beseda.
Víte, jak to vypadá doma, když se narodí miminko? To má každá maminka moc a moc práce, protože je tady plný koš dalšího prádla, které je potřeba vyprat, vymáchat, vyždímat, pověsit, usušit, sesbírat, vyžehlit, poskládat…aby to bylo všechno čisté a připravené pro to malé miminko. A co všechno se takové miminko musí naučit!
A když se narodí miminko psí, má zase moc práce psí maminka – i tohle miminko se toho musí moc učit! Ale je tu i Matka Příroda, která je dobrá učitelka, a dobře a včas radí dětem i maminkám! Navíc – s pohádkami jde každé učení lépe!
Vhodné pro děti od 3 let

Na muzikál Co takhle svatba, princi? zve v 15:00 a v 17:00 Malá scéna DJKT.

Operu Armida uvádí od 16:00 Velké divadlo.
Neprávem opomíjená mistrovská opera přinese silný milostný příběh mezi kouzelnicí Armidou a rytířem křížové výpravy Rinaldem.
Po úspěchu pohádkové opery Rusalka se Antonín Dvořák sháněl po dalším operním libretu, které by mohl zhudebnit. Tím se stalo libreto Jaroslava Vrchlického Armida zpracovávající námět z křižáckých válek podle eposu renesančního básníka Torquata Tassa Osvobozený Jeruzalém z roku 1580, v opeře již mnohokrát zhudebněný (Lully, Gluck, Haydn, Rossini). Silný milostný příběh mezi kouzelnicí Armidou a rytířem křížové výpravy Rinaldem jistě Dvořáka zaujal, stejně jako exotické prostředí, které mu umožnilo, aby v jeho hudbě zazněly dosud neslyšené orientální motivy.

Hvězdná Neplecha ukončena - Harry Potter podcast.
Beseda oblíbeného podcastu Neplecha ukončena autorky Báry Novákové začíná v 17:00 v DEPO2015. Poslechněte si povídání, při kterém budete skoro doslova přeneseni na hvězdnou oblohu. Dozvíte se něco málo o různých vesmírných tělesech a jejich souvislosti s postavami ze známých knih o mladém čaroději.
Tahle akce má všechno: etymologická okénka, výňatky z mytologie, kvíz, besedu a snad i nějaký ten humor. Jediné, co neobsahuje, jsou skutečné hvězdy.

Na film Muž, který stál v cestě zve od 17:30 Kino Beseda.
Výpravný film režiséra Petra Nikolaeva s příběhem hrdinství a vzdoru Františka Kriegla, muže, který se vzepřel moci sovětského impéria a postavil se mu do cesty. Lékař a vrcholný politik František Kriegel byl jednou z tváří pražského jara. Po srpnu 1968 se jako jediný z československých politiků vzepřel Brežněvovi a přes silný nátlak odmítl podepsat souhlas se vstupem okupantů. Jedinečný a životní herecký výkon v ústřední roli předvádí Tomáš Töpfer.

Pavel Žalman Lohonka & Spol.
„Jdem zpátky do lesů“, „Všech vandráků múza“ či „Ráno bylo stejný“… Kdo by tyhle písničky neznal?
Po loňské velkolepé oslavě 50 let na scéně se Pavel Žalman Lohonka vrací ve čtyřčlenné kapele do Plzně, kde vystoupí od 19:00 ve Velkém sále Měšťanské besedy. Pavel Lohonka je jedním z tvůrců, kteří ovlivnili dnešní podobu české folkové scény. S kapelou Minnesengři nahrál devět alb a později vydal dalších sedmnáct autorských desek. Zasloužil se také o popularizaci lidových, zejména jihočeských písní, z nichž některé tak dostaly příležitost zlidovět podruhé. Současnou sestavu kapely Žalman & spol. s ním tvoří Michaela Hálková, Petr Havrda a Petr Novotný, který stojí po Žalmanově boku již celých 25 let.

Kulturní tipy: co přinese druhý říjnový víkend? Ilustrační foto: Peggy Kýrová