Kulturní tipy: co přinese čtvrtý srpnový víkend?

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - čtvrtek, 24. srpen 2023 18:00

Média

Předposlední prázdninový víkend se ponese hlavně na tónech hudby, chybět však nebudou ani oblíbené komentované procházky a prohlídky, výstava automobilů či Archeologické léto.

Pátek 25. 8.

Živá hudba v Riegrovce vás potěší mezi 18:30 – 21:30 a to v pátek i v sobotu 25. 8. a 26. 8.

V rámci Festivalu na ulici se můžete v pátek těšit na:
The Bowře - Proluka od 16:30
Parta ostřílených muzikantů z Plzně v čele s Petrem Soukupem hrající pro radost country a folkovou hudbu.
Na Starý Kolena Band - U Branky od 16:45
Na Starý Kolena Band to je banda krásných, mladých a perspektivních muzikantů, kteří se rozhodli hudebně vyučit na jižanském rocku, blues, tvrdém country, melodických písních a vše skloubili v jeden celek. Říkali tomu ze začátku Hard American Country Music a dělají to opravdu s chutí a nasazením, jen s tím že už je to teď dávno opravdový Southern rock a blues.
CRIMSON FIELDS - Náměstí Republiky od 17:00
Hudební řádění v podání dvou kytar, basovky, cajonu, cella a nezaměnitelného hlasu. „S hudbou vlastní i nevlastní, humorem na prahu chovanců Bohnické kliniky a s obrovskou chutí vám hrát – to jsme my! Vaši Crimson Fields.
Blue Chesterfield - Proluka od 18:15
Rambanbám - U Branky od 18:30
Naše hudba má základ v klasickém ska, které se ale snažíme pojmout více energicky, melodicky a s větším důrazem na zkreslený zvuk kytary. Většina z nás pochází z Chlumčan u Plzně, a i přesto, že v současné době jsme už rozeseti po celém Plzeňském, Středočeském kraji a Praze, stále se zde scházíme ve zkušebně v bývalém protiatomovém krytu.“
Electric Therapy – Náměstí Republiky od 18:45
Hudební skupina ELECTRIC THERAPY vznikla jako projekt dvou kytaristů dnes již legendární plzeňské ALICE Dana Bárty, a to Martina Střesky (Alice, Lucie, Pusa Davida Kollera) a Lumíra Václavíka (Generál Bass Bohouše Josefa, Alice). Její základní filozofií je hrát na profesionální úrovni převzaté skladby, které na ně měly během jejich více než 25 leté hudební kariéry zásadní vliv. Převážně se jedná o pečlivě vybrané skvosty světové rockové scény tak, aby bavily nejen muzikanty, ale především samotné publikum. Tyto skladby jsou během vystoupení doplněny několika vlastními kusy z dílny ELECTRIC THERAPY a autorskými počiny obou kytaristů z působení v jejich domovské kapele ALICE (například Ani náhodou, Klidná, Chápej mě, Teritoriální král…). Z převzaté tvorby jsou v repertoáru zastoupeni interpreti jako např. AC/DC, Aerosmith, The Cult, Pearl Jam, Bryan Adams, U2, Foo Fighters, Soundgarden, Lenny Kravitz, The Beatles, The Who a mnoho dalších.
Skotační kulomet - Proluka od 20:00
E. F.S. – Experimentální folkové studio - Zach's pub od 20:00
Plzeňská kapela založená na podzim 1982 M. Polcarem a M. B. Karpíškem s cílem hrát vlastní písničky v netradičním hudebním aranžmá. Mezi jejich inspirační zdroje patřil český folklór, jímž se oba protagonisté zabývali, ale též hudba irská, country, blues či rock´n´roll. Účinkovali též v Německu, Itálii, Belgii… Skupina hraje veselou, melodickou a šlapavou muziku, která je korunována hlasem Michala Polcara. Tato hudba Vás dokáže chytit za srdce.
Garyho Hausbót - U Branky od 20:15
Gary Vás vidí, Gary Vás slyší, Gary vás chce. Naplní vás svým entuziasmem a omladí zvukem soul-rocknrollu. Gary zná vaše nejtajnější touhy a ví, jak je naplnit. Gary vás omámí rytmem a vibracemi nástrojů a vezme Vás do země, kde všichni tančí a nikdo nechodí spát.“
Queens of Bohemia - Náměstí Republiky od 20:30
Kapela vzdávající hold písním legendární kapely Queen! Sestava bývalých členů Pilsen Queen Tribute Band obměněna příchodem nových dvou členů (klávesové nástroje, bicí) s novým konceptem, kdy se neklade hlavní důraz na vizuální stránku, ale na hudební zpracování jednotlivých skladeb a čirou radost z hraní. Snahou je poskytnout posluchačům intenzivní zážitek hudební nespoutaností, připomenout a užít si nezapomenutelné písně a přenést energii živých vystoupení na každého návštěvníka koncertu. Repertoár kapely prochází celou diskografii Queen od prvního alba přes sólové aktivity Fredieho Mercuryho a Briana Maye až po poslední album Made in Heaven…
Nevergreen - Anděl Music Bar od 22:00
Nevergreen je rocková kapela z Plzně působící na scéně od roku 2021. Zaujme vás jistě svojí dravostí a energií, která je podpořená hity z tvorby kapel jako je například Guns N‘ Roses, Deep Purple či AC/DC. Pozadu ovšem nezůstává ani s vlastní tvorbou a na konci roku 2022 vydala své první EP s názvem Turn the F*cking Music Down. Za sebou má mimo klubových i řádku festivalových vystoupení v rámci Festivalu na ulici, DEPOvLETU nebo Gaudeamus Igitur.

Sobota 26. 8.

Archeologické léto v plzeňské zoo
Ve spolupráci s Archeologickým ústavem AV ČR je připravené v Zoo Plzeň na sobotu i na neděli 26. a 27. 8. Archeologické léto. Těšit se můžete na ukázky řemesel a her a komentované prohlídky.

Carmeet.mrdakamo - výstava automobilů se na své návštěvníky těší 26. 8. od 9:30 v DEPO2015.

Loučení s prázdninami – to je bohatý soutěžní a dovednostní program, naučná stezka s chladivými odměnami.
Poslední srpnová sobota bude v Zoo jako každoročně patřit loučení s prázdninami. Celodenní program nabídne dětem od 10:00 do 17:00 bohatý soutěžní a dovednostní program. Bude sice ještě prázdninově hravý, ale oblíbená soutěžní naučná stezka už připomene na dveře klepající nový školní rok. Za správné odpovědi dostanou úspěšní soutěžící sladkou chladivou odměnu v podobě zmrzliny. 

Komentovaná prohlídka čistírny odpadních vod v Jateční ulici začíná ve 14:00 a připravila ji pro vás VODÁRNA PLZEŇ a.s.

Na procházku s průvodcem po hlavních historických památkách s názvem To nejlepší z Plzně se můžete vydat v 15:30. Účastníci se seznámí se nejen s historií a současností Plzně, ale dozvědí se také řadu zajímavostí o jednotlivých budovách, místech i klíčových osobnostech.

Prohlídka Plzeňské báje a pověsti je určená především dětem. Dozvědí se nejen to, jak se do městského znaku dostal velbloud, ale třeba i proč katedrálu postavili čerti a ne zedníci, nebo kde se po Plzni potuluje bezhlavý rytíř. Začátek je v 15:30.

Komentované prohlídky katedrály sv. Bartoloměje v Plzni
Komentovaná prohlídka interiéru katedrály sv. Bartoloměje
Přijďte se podívat nejen na kompletně opravený interiér včetně veškerého vybavení. Během komentované prohlídky interiéru se seznámíte s historií stavby katedrály, nahlédnete do Šternberské kaple, budete obdivovat nádherná vitrážová okna a dozvíte se více o krásném slohu a madoně. Součástí této prohlídky není návštěva věže a podkroví. Prohlídka začíná v 16:00 a trvá zhruba hodinu.
Komentovaná prohlídka podkroví a věže katedrály sv. Bartoloměje
Průvodce vás na této prohlídce provede novou expozicí umístěnou v podkroví. Věž katedrály sv. Bartoloměje se pyšní titulem nejvyšší kostelní věže v republice. Komentovaná prohlídka vás seznámí s historií zvonů a stavby katedrály. Budete mít jedinečnou příležitost obdivovat původní krov a chybět nebude závěrečný výstup na věžní ochoz. Prohlídka není vhodná pro děti do 6 let, součástí prohlídky není návštěva interiéru katedrály. Prohlídka podkroví s průvodcem začíná v 17:30 a trvá zhruba hodinu.

V rámci Festivalu na ulici se můžete těšit na:
Jackye - Náměstí od 15:00
Kapela vznikla koncem roku 2005 ve Zlíně. U založení stáli čtyři členové starých PREMIERŮ, kteří spolu hrávali v letech 1987 – 1990. Po hraní na rockfestu v USA a následném odchodu houslisty na podzim 2006 se mění Jackie na Jackye.
ZO-O-YA - U Branky od 15:00
Plzeňská jazzrocková skupina založena v říjnu 2003, vystupuje v klubech a dvakrát si zahrála na festivalu v Regensburgu. Za dobu fungování kapelou prošla řada muzikantů Kapela hraje pouze vlastní skladby.
Country Pocket - Proluka od 15:00
Bluegrass na ulici – Skupina Country Pocket vznikla na podzim roku 2012. Po téměř dvouletém pravidelném pořádání zpívaných, se rozhodli Dana s Petrem, že zkusí něco stabilnějšího. Country Pocket hrají hudbu převážně ve stylu česky zpívaného country a bluegrassu, ale nebojí se ani výletů do jiných žánrů. Vlastní tvorbu zajišťují hlavně Petr „Kapsa“ Klesa a Dan Fonnhauser.
Old Band - Proluka od 16:00
Bluegrass na ulici – Country a bluegrassová skupina z Plzně, v čele s kytaristou, kytarářem a textařem Oldou Bauerem.
Life To Live - U Branky od 16:45
Ocho Ríos - Náměstí od 17:00
Pětičlenná plzeňská kapela vznikla v roce 2008. Zpěvák Pavel Malina zpívá své texty španělsky, anglicky a česky, přičemž je časté, že v některých skladbách míchá více jazyků dohromady. Ocho Ríos hrají chytlavou taneční hudbu, ze které lze vycítit vliv mnoha žánrů – rock, reggae, latino music, blues, ale také ska, funk, world music. Zvukově se kapela podobá interpretům jako je Manu Chao, Che Sudaka nebo Spook and the Guay. Inspirováni těmito kapelami hrají Ocho Ríos energickou muziku, která nenechá posluchače v klidu, a koncerty jsou vždy jedna velká taneční smršť.
Obejváci - Proluka od 17:30
Bluegrass na ulici – Šestičlenná kapela z Jihočeského kraje, převážně ze Strakonicka. Svou kapelní kariéru zahájili nahráním bluegrassově laděné koledy v obýváku. Ta měla poměrně velký ohlas – během 14 dnů ji vidělo a slyšelo před 1000 lidí. Obývák proto v názvu kapely už tak nějak zůstal, ale jejich písně letos poprvé nezní už jen v obýváku – mohli jste je slyšet například na západočeské Portě nebo na Festivalu Pod Kaštany pod Kletí. Repertoár kapely je složen z vlastních písní inspirovaných tvorbou americkým písničkářů, ale i z přetextovaných melodií. “Hudební mozek” kapely je kytarista Luboše Maškary Barchini, který několik let působil v kapele Sem Tam. Tvůrkyněmi textu jsou povětšinou holky – Kristýna Barchini a Veronika Chládková. Jemné romantické melodie doplňují vokálně propracované harmonie, které komponuje houslista a mandolinista kapely – Jan Pelech – profesí sbormistr pěveckých sborů v Sušici. Stylově čerpají z bluegrassu i folku, nicméně nejzásadnější při výběru písní i tvorbě aranží je pro ně pocit a nálada, kterou daná píseň přináší – jen tak je možné posluchače vtáhnout do světa našich obývákových písní.
Gambrz Reprs - U Branky od 18:30
Držte si klobouky! Zvířata utekla z pražské ZOO aneb kapela Gambrz Reprs vyráží na tour po Česku. Stálice rapové scény řádí v českých klubech již 15 let. Během této nikdy nekončící jízdy vydali čtyři studiová alba, odehráli stovky koncertů a spolupracovali se jmény jako Rest, Sodoma Gomora či Rigor Mortiz. Koncerty Gambrz Reprs svou energičností zdaleka převyšují klasickou rapovou show. Pět MC’s a jeden DJ na podiu rozjíždí nepochopený a surový rock n roll rap. Písně jsou svižné, texty vtipné a show divoká. Nechybí ani převleky, pivní pravdy a podivné promluvy mezi písněmi. Kapela Gambrz Reprs vznikla v roce 2007. „Pokud chceš zažít na vlastní kůži nářez z Jižáku, nasaď vostrej výraz, pošli pár piv, ubal hrozný a doraž na SHOW!
Gaia Mesiah - Náměstí od 18:45
SoVS - Proluka od 19:00
Bluegrass na ulici – SoVS (Starci od vyholené strouhy) – Skupina se konstituovala pro záskok na festivalu „Bluegrass na vinici 2019“ jako setkání hráčů přeštické bluegrassové skupiny „Cátro“ a plzeňské bluegrassové skupiny „Centrum“. Obě tyto skupiny působily v polovině 80. let a jejich hráči se vzájemně v obou sestavách prolínali. Na „Bluegrass na vinici 2019“ sestava vystoupila pod názvem „Centro“ (jako spojení obou původních názvů) a vlastně tedy jako setkání bývalých kolegů znovu po 34 letech. Cestou z festivalu padlo rozhodnutí, že je takové hraní fajn a že má smysl pokračovat a současně vznikl i název „SoVS“ (jako věkem aktualizovaná přesmyčka jejich oblíbeného chlapeckého románu „Hoši od Bobří řeky“). Sestava je pevně ukotvena mottem: „Dokud nás smrt nerozdělí.“ Skupina ve svém repertoáru vychází z písniček sestav J. D. Crowe and New South, Seldom Scene, Doyle Lawson and his Quicksilver. Do repertoáru ale zařazuje i odskoky do jiných nebluegrassových žánrů.
1/2 Rebel - Zach's pub od 20:00
1/2 REBEL je sedmičlenná kapela, která začala působit na západočeské hudební scéně na podzim roku 2013. Protože se kapela skládá z muzikantů různých stylů, stali se zakladateli nového stylu zvaného country ’n’ roll, protože písně jsou inspirování moderní country s prvky rocku, hard rocku, rock ’n’ rollu. Kapela hraje na festivalech, v klubech, i celovečerních akcích.
Non Limit - U Branky od 20:15
Non Limit crew vznikla v roce 2006 a postupem času se transformovala v československé uskupení vévodící jihozápadním Čechám a východnímu Slovensku. Základní kámen byl položen v Sušici kapitánem Korbootem, který v kapele funguje od samého začátku. Hráli se všema a všude a momentálně pracují na společném albu.

Neděle 27. 8.

Muzeum Příběhy dvoutaktů v Lobzích vás zve na mimořádné prázdninové prohlídky od 14:00 a 15:30.

Prohlídka Velké synagogy s návštěvou věže je pro vás připravena mezi 15:30 – 17:00.
Během komentované prohlídky se seznámíte jak s průběhem výstavby a rekonstrukce synagogy, tak s historií Židovské obce v Plzni a prohlédnete si i novou stálou expozici Tady žili židé. Monumentální stavba má dvě 45metrové věže a vy se do jedné z nich na této prohlídce podíváte.

Poezie v Meditační zahradě
Středisko západočeských spisovatelů srdečně zve 27. 8. od 16:30 do Meditační zahrady pana Luboše Hrušky na čtení a vyprávění u ohně s Milenou Hasalovou, Evou Sádeckou, Jarmilou Vandovou a Alenou Vávrovou. 

Kulturní tipy: co přinese čtvrtý srpnový víkend? Ilustrační foto: Marek Velebný