Krajská koalice vyhověla Zarzyckému. Bude neuvolněným náměstkem

Zveřejněno v Politika
Od - pondělí, 13. červen 2022 11:37
Krajská koalice vyhověla Zarzyckému. Bude neuvolněným náměstkem Foto: se souhlasem R. Zarzyckého

První náměstek primátora Roman Zarzycký z Hnutí ANO požádal kolegy v krajském v zastupitelstvu o změnu funkce tak, aby splnil etický kodex kraje, který zakazuje mít souběžně více plně placených funkcí. A zastupitelé mu hned v úvodu jednání jednomyslně vyhověli. S platností od 14. června se tak stane na kraji neuvolneným náměstkem.

Zarzycký své rozhodnutí ohlásil již před třemi měsíci. Magistrátní zastupitelé, zejména z ODS, Top 09 a KDU-ČSL jeho snahu na zastupitelstvu města Plzně odmítli i přesto, že je na plzeňské radnici ANO s ODS a TOP09 v koalici. Náměstek Zarzycký již na zastupitelstvu města Plzně sdělil, že jejich postup nechápe, a ať se koalice SPOLU přijde podívat na to, jak se k sobě chová koalice na Plzeňském kraji.

“Z chování zastupitelů města mi bylo smutno hlavně proto, že začal nesmyslný předvolební souboj SPOLU proti ANO. U nás je kumulace funkcí nepřípustná, nicméně potřebuji k vyřešení kolektivní rozhodnutí. O to víc děkuji koaličním partnerům na Plzeňském kraji, kteří mé žádosti obratem vyhověli a bod byl zařazen jako první. Pouze to ukazuje na fakt, že zástupcům SPOLU kumulace mnoha placených funkcí jakkoliv nevadí. Já jsem chtěl dodržet etický kodex Plzeňského kraje, jehož jsem signatářem. Ten kumulaci plně placených funkcí vylučuje. Tříhodinové  dohadování se zástupci formace SPOLU na minulém městském zastupitelstvu považuji za zbytečné. Místy bylo pro sledující i občany nedůstojné. Dnes bylo vidět, že taková věc lze vyřešit za pár minut. Předpokladem je ale respekt ke koaličním partnerům," uvedl Zarzycký.

Zarzycký se stal po pádu krajské koalice 14. února také náměstkem hejtmana na Plzeňském kraji. Na starost má ekonomiku, investice a majetek. Tuto pozici má dnešním rozhodnutím krajských zastupitelů nově jako neuvolněnou (za sníženou odměnu, pozn. redakce). Změnu uvítali všichni členové krajské koalice a také pro ni hlasovali. Kromě Hnutí ANO, zvedli ruku také Piráti, STAN a PRO Plzeň.

Dnešní krajské zastupitelstvo také zvolilo předsedkyni Kontrolního výboru. Stala se jí místostarostka druhého plzeňského obvodu Eva Trůková z ODS. Také ona bude nyní muset vyřešit do 90 dnů souběh dvou plně placených funkcí.