Klesá počet exekucí, ale roste zadluženost. Jak je na tom Plzeňský kraj?

Zveřejněno v Finance
Od - úterý, 2. duben 2024 13:44
Klesá počet exekucí, ale roste zadluženost. Jak je na tom Plzeňský kraj? Zdroj: Zoxo Financial s.r.o.

Podle dat exekutorské komory i úvěrových rejstříků klesá podíl exekucí na počet obyvatel i objem dluhů po splatnosti. K poklesu podílu exekučních řízení došlo i v Plzeňském kraji. Zároveň narůstá počet osob s více než 5 exekucemi. Ukážeme vám, jak řešit exekuci.

Klesá počet exekucí

Data z exekutorské komory ukazují, že klesá počet lidí v exekuci. V České republice je to aktuálně méně než 10 %. Nedaří se ale snižovat celkový počet exekucí. To znamená, že na jednu osobu v exekuci spadá více dluhů. Narůstá počet osob, které mají 5 a více exekucí. Dobrou zprávou je, že se statisíce lidí dokázalo vymanit z exekuce, k tomu pomáhá institut oddlužení, populární milostivé léto nebo pečlivá restrukturalizace úvěrů a refinancování.

Kde je nejvíce exekucí

Zajímavým ukazatelem je podíl osob v exekuci ve vztahu k celkovému počtu osob. Podle ukazatele je exekucemi nejvíce postižena oblast Ostrava, Havířov a Karviná, kde podíl osob v exekuci přesahuje 10 %. Nejvyšší podíl zadlužených osob je dlouhodobě ve městech Chomutov, Aš, Jáchymov, Most, Litvínov nebo Ústí nad Labem. Objevíte i města, kde se podíl osob v exekucích blíží 20 %, jako například Lobendava, Bílina, Šluknov, Duchcov aj.

Exekucemi jsou postiženi i obyvatelé velkých měst jako Praha, Brno, Olomouc, České Budějovice, Pardubice nebo Plzeň. Ve větších městech se podíl osob v exekuci pohybuje kolem 6 %, proto vyniká Plzeň, kde je podíl exekucí postižených osob vyšší.  

Exekuce v Plzni

V roce 2018 dosahoval v Plzni podíl osob v exekuci k téměř 10 %, o rok později už se ukazatel dostává ke hranici 9 %. Aktuálně se pohybuje kolem hranice 7,5 %, vysoký je ale podíl osob, kteří mají více než 5 exekucí (nad 3 %).

Proti splácení exekucí jde růst nezabavitelného minima, u některých osob nejsou možné srážky ze mzdy, což prodlužuje exekutorské řízení a může to vést k jiným způsobům exekuce jako například zabavení majetku. Tomu se lze vyhnout refinancováním půjček s nebankovní hypotékou. Půjčky s nízkými náklady hledejte na MojeNebankovka.cz.

Jak vyřešit exekuci

Důležité je včasné řešení situace. Při problémech se splácením úvěrů je nutné jednat s věřitelem co nejdříve. Drtivá většina úvěrů lze refinancovat nebo je u ní možnost prodloužení splatnosti při snížení měsíční splátky. Půjčka bez registru pomáhá s refinancováním, o nebankovní půjčku je možné žádat i při exekuci. S dlouhodobou splatností lze získat půjčky i s negativním záznamem v registru dlužníků.

Konec exekucí

Dobrou zprávou je, že lidí, kteří se vymanili z dluhů se znovu nezadlužují, do opětovné exekuce padá jen minimální část. K tomu dopomáhají legislativní změny, ale i rozšíření možnosti refinancovat úvěry včas.

PR