Hejtmanství chystá mnohamilionovou investici do dvou škol v Plzni

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - neděle, 29. prosinec 2019 12:03
Krajský úřad Plzeňského kraje Krajský úřad Plzeňského kraje.

Dvě velké školské stavby zahájí na jaře příštího roku Plzeňský kraj v Plzni. Investuje do nich shodně zhruba 120 milionů korun. Po letech odkladů opraví s dotací svoji největší školskou budovu - Střední průmyslovou školu strojnickou a Střední odbornou školu profesora Švejcara v Plzni na Borech. Za zhruba stejnou sumu, ale výhradně ze svého, postaví atletickou halu u Sportovního gymnázia Plzeň na Skvrňanech. Informovala o tom náměstkyně hejtmana Marcela Krejsová (ODS).

„Vše je připravené. Strojnická a odborná škola je obrovitánský objekt. Pořád se to odkládalo. Přitom všichni ví, že je to v dezolátním stavu, ale říkají: To je moc peněz, a odloží to na další volební období," uvedla Krejsová. Půjde o investici za více než 120 milionů korun, kde kraj počítá s evropskou dotací z operačního programu Životní prostředí na energetické úspory.

„Už máme příslib, o dotaci je požádáno. Doufáme, že to dopadne dobře," řekla Krejsová. Půjde hlavně o střechu, fasády a jejich zateplení, okna, rekuperaci plus sociální zařízení. „Lasselsberger, který je výrobcem keramických obkladů, nám díky nedávno podepsanému partnerství slíbil, že nám na jednu školu, kterou si v tom roce vybereme, dodá veškerou keramiku,“ uvedla Krejsová.

Stavbu atletické haly u sportovního gymnázia za 120 milionů korun kraj zaplatí plně z vlastního rezervního fondu. Vyhlásil soutěž na dodavatele, práce mají začít na jaře. Podle Krejsové půjde o komplikovanou železobetonovou stavbu, podobnou mostní konstrukci. Bude stát na pylonech nad parkovištěm, které se nemůže zrušit kvůli jinému dotovanému projektu.

„Musí to dělat firma, která má zkušenosti s mostními stavbami,“ uvedla. Bude v ní 120 metrů dlouhá běžecká dráha, prostor pro skok o tyči, který má kryté zázemí jen v Praze, pro skok do výšky a dálky, vrh diskem a koulí, rehabilitace, sauny a rozcvičovna.

čtk