Od - čtvrtek, 26. říjen 2023 22:55
Viktoria vládne Konferenční lize. Výhru v Záhřebu trefil Chorý, osmnáctiletý Baier při debutu vychytal nulu Foto: FCVP

Fotbalisté Viktorie Plzeň i ve třetím zápase základní skupiny Evropské konferenční ligy dokázali zvítězit. Na horké půdě Dinama Záhřeb trefil výhru 1:0 z pokutového kopu v 69. minutě Tomáš Chorý. Debut z říše snů si připsal teprve osmnáctiletý gólman Viktor Baier, který vychytal čisté konto. Západočeši se tak výrazně přiblížili k postupu do jarní části.

Poprvé se musel mít na pozoru Viktor Baier v sedmé minutě, kdy si do vápna Viktorie přitancoval s balonem u nohy Vidović. Jeho smělou cestu ale zastavil defenzivním zákrokem Lukáš Kalvach. V osmnácté minutě byl blizoučko první branky zápasu Erik Jirka. Chýbali milimetre, ale pokus slovenského reprezentant mířil těsně vedle levé tyčky. V polovině prvního poločasu znovu zahrozili domácí. Ze standardní situace nedaleko rohového kopu zkoušel vychytrale pálit Bulat a pokus to nebyl vůbec špatný. Západočechy zachránila branková konstrukce. Dvě minutky na to to zkoušel znovu chorvatský fotbalista, ale Baierovu branku minul. Ve 33. minutě se dostali domácí do přečíslení dvou na jednoho. Naštěstí ale ve finální fázi pokazil přihrávku Baturina. Největší šance první půle přišla těsně před jejím koncem. Exekuce standardní situace se ujal Bulat, který trefil horní tyč. První poločas tak branku nepřinesl a skončil bezbrankovým smírem 0:0

První šanci druhého poločasu si připravili viktoriáni. Erik Jirka byl stažen nad velkým vápnem a Dino Perič se modlil, aby dostal jen žlutou kartu. Z následného přímého kopu hrozil Cadu, ale branku o pár centimetrů přestřelil. Šest minut na to se musel činit Viktor Baier. Ránu z malého vápna dokázal vyrazit mimo svou branku. V 67. minutě přišel zlomový moment. Lukáš Kalvach nejprve předvedl, že si s balonem rozumí, když prošel až před brankáře Nevističe. Ten ho ovšem vychytal. Nicméně při závaru ve šestnáctce dostal šlapák Robin Hranáč. Gesto hlavního rozhodčího bylo jasné. Viktoria kopala penaltu. Té se ujal Tomáš Chorý a proměnil. Po šedesáti devíti minutách vedla Viktoria v Záhřebu 1:0. Matěj Vydra byl ke konci druhého poločasu dvakrát poslán k zemi ve vápně. Ani jednou se píšťalky anglického rozhodčího nedočkal. Západočechy to ale mrzet nemuselo. V Záhřebu vyhráli 1:O.