Éra bez Krmenčíka a Vrby začne v Opavě. S přípravou jsem hodně spokojený, říká kouč Guľa

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - středa, 12. únor 2020 16:46
gula ilustrační foto: FCVP

V neděli odpoledne zápasem v Opavě začne pro fotbalovou Viktorii Plzeň jarní část Fortuna:Ligy. Západočeši do ní vstoupí ze druhého místa, 16 bodů za suverénem ze Slavie. Trenér plzeňských fotbalistů Adrián Guľa věří, že Viktoria si v jarní části sezony poradí i bez svého nejlepšího střelce Michaela Krmenčíka.

V přípravě jste neprohráli. Uklidnilo vás to, že jde vše správným směrem? Lhal bych, kdybych říkal, že je to jedno. Kdybyste v novém týmu ze začátku nevyhrávali. Může to samozřejmě nastat. Zažil jsem, že se v přípravě nedařilo, ale liga pak byla jiná. Pro mě bylo podstatné se s mužstvem seznámit, abychom co nejrychleji našli průnik myšlenek, které nezůstanou v šatně, ale dostanou se na hřiště. To se dělo. V lize to potvrdíme.

Jste spokojený s tím, jak hráči vnímají změny, které se snažíte zavést? Nerad mluvím o změnách. Každý trenér má svou představu: chceme nějakým způsobem pracovat, chceme využít silné stránky, které mužstvo jednoznačně dlouhodobě má. Svou představu se snažím představit hráčům a jsem rád, že mužstvo je schopné ji nejen pochopit, ale i ukázat v zápase. Proto se těším na ligu.

Berete Spartu jako svého hlavního konkurenta v předpokládaném boji o druhé místo? Pro mě to není jen o jednom týmu, mám respekt i k ostatním mužstvům, která jsou v tabulce na dostřel. Liga je náročná, je tam ještě nadstavba. Maximální pozornost však věnuji mému týmu. Uvidíme, jak se bude chovat konkurence.

Nestraší vás trochu fakt, že vás ty nejkvalitnější týmy čekají v zápasech venku? Je to o respektu. Víte, že ty týmy mají svou kvalitu. Ale snažili jsme se v přípravě hrát i „venkovní zápasy“, nastoupili jsme proti mimořádně kvalitním soupeřům jako Krasnodar, CSKA, Örebro... Pro mě bylo důležité mentální nastavení, hráči vnímali, že hrajeme zápas venku. A když k nim takto přistoupí a nebudou si to tolik připouštět, věřím, že nám bude jedno, jestli hrajeme doma, nebo venku. Samozřejmě to není stejné, jako když nám přijde plný dům a požene nás.

Na začátku soustředění tým opustil kanonýr Michael Krmenčík. Máte představu, jak ho nahradíte? Stojíme před novou výzvou: nahradit tak kvalitního střelce. Věřím, že góly rozložíme, že odpovědnost za koncovku přeberou i středoví a křídelní hráči. Věřím, že najdeme i dominantního střelce.

Bude to Jean-David Beauguel? Myslím, že to ukazoval, když byl Krmenčík zraněný. Když dostával prostor, dokázal být produktivní. Věřím, že on, Tomáš Chorý, hráči z křídel a hlavně středoví hráči budou schopní si šance vytvářet i je proměňovat.

Ukázali vám zkušení hráči jako Limberský, Hubník či Řezník, že mají v Plzni stále své místo? Rád pracuju s fotbalisty, kteří jsou otevření novým věcem a jsou ochotní na sobě pracovat. Třeba Radim Řezník mě překvapil, zdálo se mi, že je mu snad 21 let, sprintuje, funguje jako mladík. Totéž platí o Limberském s Hubníkem. Jsem připravený s nimi pracovat. Prokázali kvalitu a to, že ne náhodou byli v minulosti tak úspěšní.

Dají se očekávat ještě nějaké pohyby v kádru? (rozhovor probíhal ještě před potvrzením hostování Dominika Janoška, pozn. red.) Transferové okno je otevřené a ve fotbale nemůžete dopředu říct, že se nic zásadního měnit nebude.

Sledoval jste změny u konkurence? Málo. Samozřejmě se leccos dozvíte, zachytil jsem, že liga přišla o zajímavé hráče.

Vedoucí Slavia přišla o Součka, Škodu, Hušbauera. Můžou s ní odchody těchto osobností zamávat? To nebudu hodnotit.

Vám se z hostování v Mladé Boleslavi vrátil Pavel Bucha a v přípravě zaujal. Jak jste s ním spokojený? Těší mě, jak Pavel přišel nastavený. Jednoznačně tu chtěl zůstat a to jako důležitý hráč, důležitá součást týmu.