Divadlo J. K. Tyla uvedlo v sobotu poslední premiéru sezóny

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - neděle, 16. červen 2024 06:54
Divadlo J. K. Tyla uvedlo v sobotu poslední premiéru sezóny Foto: Divadlo J. K. Tyla

„Existuje vůbec něco, za čím není sex?“ Praneteř Borise Pasternaka, Nina Raine, napsala ještě před nástupem éry „Me Too“ pronikavý příběh o nelítostném souboji lásky, zrady a spravedlnosti. Soukromé prostředí advokátů stojících proti sobě, odhaluje moc slova, které řídí svět.

„Ano je ano. Ne je ne. Nebo ne?“ Právnické prostředí je světem samo pro sebe. Tam, kde si mistři argumentů jsou jistí svými bitvami bez emocí, prohrávají paradoxně ve vlastních vztazích a zamotaných milostných životech. Znásilnění ženy, na níž nikomu nezáleží, spustí odhalení soukromí advokátů stojících proti sobě, jejich osobních rodinných konfliktů. Dva kamarádi se ocitají na pozicích obžaloby a obhajoby. Nejasný případ se jich netýká. Jsou přece profesionálové. Jenže důkazy se v různém světle a za různých okolností jeví jinak. Lidský a právní aspekt jsou dvě rozdílné věci. A systém se zdá být nastavený správně pouze do té chvíle, dokud jste jen nezúčastněným pozorovatelem. Kdo má pravdu, kdo je vinen, kdo se mstí a kdo je obětí? Diváci se ve strhujícím vztahovém dramatu stávají soudcem i porotou. Ustoupí spravedlnost tomu, kdo dokáže předložit nejpřesvědčivější argument?

V režii Adama Doležala excelovali:
Petr Urban jako Edward, Andrea Mohylová jako jeho žena Kitty, Matyáš Darnady jako Jake, Jana Ondrušková jako jeho žena Rachel, Libor Stach jako Tim, Zuzana Ščerbová jako Zara a Eliška Vocelová jako Gayle a Laura.

Nejbližší repríza nové inscenace je na programu 19. června.