Deváté místo? Neakceptovatelné, přiznává Guľa. Co s Plzní plánuje dál?

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - středa, 13. leden 2021 18:32
gulaweb_1352020 Foto: FCVP

Když den před Vánoci jeho svěřenci prohráli se Slavii a zakončili tak úvodní část Fortuna:Ligy až na devátém místě tabulky, hojně se spekulovalo, že kouč Viktorie Plzeň Adrián Guľa na jaře už Západočechy nepovede. Jenže kritické dny přežil, a tak i i  v prvním jarním zápase proti Příbrami nebude chybět na lavičce Viktorie. „Chceme vyhrát a odrazit se do jara pravou nohou,“ plánuje v rozhovoru pro klubový web trenér Adrian Guľa.

Atypická dvoutýdenní zimní příprava je u konce. Jaká byla? Nedá se bavit o klasické zimní přípravě. Na druhou stranu – věděli jsme o tom dopředu a mohli se na to dostatečně připravit. Pro nás to znamenalo, že jsme uzpůsobili program již v závěru podzimní části, aby i po dohrání soutěže měli hráči fyzické parametry a byli připraveni po krátké pauze plynule navázat. Nejde totiž říct, že se připravujete na první jarní zápas jen deset dní, to neexistuje. Hráčům jsme naordinovali i individuální tréninkové plány dle jejich zápasové vytíženosti. Ve špičkovém profesionálním klubu se musíte bavit o neustálé připravenosti. Podle mě už nejde říct, že mám teď měsíc volno a pak začínám s přípravou. Životní styl profesionála má být dneska přizpůsobený tomu, aby byl hráč schopný velmi rychle naskočit do zápasového režimu.

Kvůli situaci s pandemií jsme neabsolvovali ani zahraniční soustředění.. V daný moment to bylo nejlepší možné rozhodnutí. Vzhledem ke covidové situaci v celé Evropě, kvůli cestování, neustálým testům. Navíc v Plzni máme naprosto špičkové zázemí včetně vyhřívaného trávníku. Nic nám tady nechybí, takže jsme rozhodli správně. Jen si myslím, že jako dlouhodobý trend by to nebylo dobré. Kluby i hráči potřebují mezinárodní konfrontaci. Aby viděli srovnání s evropskými týmy, pokud možno špičkovými mužstvy. A to vám nabídnou i přípravné zápasy na tréninkových kempech. Věřím tedy, že již v létě tato možnost opět bude.

Jak byla příprava strukturována a rozložena? Během přestávky proběhly změny i v rámci našeho oddělení fyzioterapeutů. Bylo tedy nutné hráče pořádně prohlédnout a seznámit se s jejich stavem. Absolvovali jsme rovněž fyzické testy. To bylo hned na úvod. Jak jsem již zmínil, nestartovali jsme od nuly, ale plynule navázali. Objemově toho tedy nebylo tolik, ale i tato složka byla obsažena. Pro hráče to bylo náročné, což se trochu projevilo i v přípravném zápase, ale počítali jsme s tím.

V rámci přípravy jste sehráli netradičně jen jeden duel s Hradcem Králové.. Rozhodli jsme se využít raději času pro trénink. I v rámci něj lze sehrát modelový zápas, který vám rovněž ukáže hodně věcí.

Vraťme se ještě k podzimní části. S devátým místem v tabulce nepanuje spokojenost... Deváté místo je neakceptovatelné. Neakceptovatelné z pohledu kvality kádru, energie vložené do mužstva, podmínek pro hráče a postavení klubu, které si svými výsledky a úspěchy v minulých letech vybudoval. Věřím, že nás to dostatečně vyrušilo, abychom vyskočili z určitých stereotypů a na jaře ukázali daleko víc směrem k našim fanouškům, ale daleko víc i směrem k sobě. Abychom změnili věci okolo, musíme nejprve změnit i sebe, tak to vnímám a cítím.

Po skončení podzimu jste si společně se sportovním vedením klubu udělali analýzu. Co vám ukázala? Bavíme se a vyhodnocujeme věci průběžně. Nejde půl roku mlčet a pak řešit. Na závěr podzimu jsme provedli další důkladnou analýzu. V rámci ní jsme viděli jasné nedostatky v herních parametrech – nestabilitu v obranné fázi celého týmu a nízkou produktivitu na počet šancí, které jsme si byli schopni vytvořit. Je potřeba větší zodpovědnosti, úsilí, ochoty jít na absolutní maximum ve všech okamžicích utkání. To se projevilo například v nevyrovnanosti a rozdílech v domácích a venkovních zápasech. Důležité je však na výsledky analýzy zareagovat. Nemá cenu jen vyprávět, ale hlavně pracovat a najít správné a účinné řešení. V tomto ohledu očekávám od nás všech progres, od hráčů, od realizačního týmu i od sebe.

Špatné výsledky s sebou přinesly i vlnu kritiky od fanoušků i médií. Jak jste to vnímal? Vnímám to jako logickou součást toho, v jak ambiciózním klubu mám možnost pracovat a zároveň jako daň za podzimní výsledky, které nebyly dobré. Snažím se být disciplinovaný a v rámci toho příliš nevnímat mediální věci. Možná to lze nazvat mediální dietou. Potřebuji mít na hráče čistou optiku. Ale samozřejmě úplně se tomu nevyhnete, to je jasné. Konstruktivní kritiku přijímám, nemám s ní problém. Vlastně vás i posouvá dopředu. Před příchodem do Viktorky jsem věděl, do čeho jdu. Jsem v klubu se skvělým zázemím, fanoušky, velkými úspěchy. To znamená větší drobnohled. Myslet si, že vás každý bude jen chválit, je nesmysl. Sám si na sebe vytvářím ten největší tlak, očekávám výsledek a ten prostě na podzim nebyl obrazem toho, co jsme chtěli, o co jsme se snažili, co jsme si představovali. To je realita.

Souhlasíte, že jedinou cestou je dlouhodobá náročnost ve všech oblastech? Ano, nevidím jinou optiku. Jen intenzivní prací se z toho dá dostat, být náročný a makat. Tak to vnímám i v jiných odvětvích, jinak to nefunguje. Jsem rád, že to klub vidí stejně a dal mi tuto šanci. Každá změna v nastavení je určitým testem, jestli budeme trpěliví, nároční, ochotní změnit se. Půl roku vše fungovalo, pak se přestalo dařit. Tento pád jsme si museli vyhodnotit a rozhodli se i pro změny, bylo nutné udělat něco jinak. V mnoha ohledech a faktorech ještě zpřísníme.

Do viktoriánské kabiny se vrátili Pavel Šulc s Lukášem Matějkou, jsou oživením? Když vezmu Pavla, je super, že si v mladém věku vyzkoušel angažmá jinde. Zjistil a porovnal si, co mu může Viktorka nabídnout za zázemí než jiný klub. Přišel úplně jinak nastavený než před rokem. To je ten důležitý proces. Věkový parametr přitom nerozhoduje, to zdůrazňuji, rozhoduje připravenost hráče. To samé platí pro Lukáše Matějku. I u něj cítím ochotu pracovat, otevřenost novým věcem a obrovský hlad. To vše jsou důležité předpoklady.

Připravují se s vámi i Josef Koželuh s Václavem Míkou, kteří si tréninky s áčkem vyzkoušeli několikrát již v průběhu podzimu.. Systém práce je pro nás důležitý. Musíte se věnovat celému kubu, nejen výkladní skříni v podobě áčka. A to se zúročuje tím, že hráči nakouknou do ligového mužstva. O to se snažíme od prvního dne, pootevřít ty dveře. Ale zase jsme u připravenosti, jestli jsou ochotni pracovat pro klub. Zásadní věc. Pokud chtějí, my jsme jim otevření. Potřebujeme připravené hráče. Šanci kluci mají.

Na začátku týdne se podařilo dotáhnout příchod Šimona Falty.. Jsem za něj rád. Zajímavý hráč, po technické stránce i po stránce běžeckých parametrů a lidských hodnot. Věříme, že bude přínosem, rychle se etabluje v týmu. Je prověřený českou ligou, zkušený.

V neděli začíná liga zápase v Příbrami. Těšíte se? Ano! Věřím, že zápas zvládneme a bude to dobrý vstup do jara. Je potřeba se odrazit pravou nohou a zase dělat radost našim fanouškům.