Děti už ovládají hlavně němčinu, říká bývalý fotbalista Plzně Martin Švejnoha

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - středa, 15. leden 2020 11:28

Když v roce 2009 zamířil z Čech do rakouského týmu Wacker Innsbruck, netušil, že je to pro něj velký životní krok. Martin Švejnoha, bývalý fotbalista Plzeňské Viktorie, už v zemi našich jižních sousedů žije přes deset let, po skončení hráčské kariéry hned přesedlal na trenérskou činnost a nyní je asistentem kouč u WSG Wattens.

„Ale Plzeň je pořád moje srdeční záležitost, mám tady spoustu známých a kamarádů. Vždycky se rád vracím,“ svěřil se dvaačtyřicetiletý rodák z Příbrami Švejnoha na přelomu roku, kdy do Plzně dorazil na tradiční silvestrovské utkáních bývalých hráčů Viktorie. 

S manželkou vychováváte dvě děti, mají ještě vztah k češtině, když přes deset let žijí hlavně v Rakousku? Martinovi je čtrnáct, Nele deset let. Ovládají samozřejmě hlavně němčinu, i když přijedeme do Čech a začnou se mezi sebou hádat, většinou je to v němčině. Ale na české kořeny samozřejmě nezapomínají a s manželkou Lenkou z nich máme velkou radost.

Na stadionu v Luční ulici jste se na Silvestra znovu potkal s bývalými spoluhráči a dalšími známými. Jak se vám hrálo? Na tenhle zápas se vždycky moc těším. Ale už je pravda, že chvíli trvá, než se člověk rozběhá. Sice jsem ještě před dvěma lety pomáhal béčku Wattensu přímo na hřišti, ale s přibývajícími léty fotbal bolí čím dál více...

Teď už jste v klubu v jiné roli a loni jste jako asistent trenéra slavil historický postup do nejvyšší rakouské soutěže. Byla to pro malé město poblíž Innsbrucku velká sláva? Obrovská! Pro mě to bylo krásné vyústění spolupráce s trenérem Thomasem Silberbergrem. Začínal jsem u něj jako hráč a teď už jsem několik sezon jeho asistentem. Radost z postupu prožívali všichni, od hráčů až po sponzory.

Nicméně mezi elitou přezimujete na poslední příčce tabulky. Jak hodnotíte premiérový podzim v první rakouské lize? Začátek byl dobrý, pomáhala nám i velká euforie a nadšení. Dokonce jsme dvakrát porazili Austrii Vídeň. Ale pak se začala projevovat nezkušenost, posledních šest zápasů jsme prohráli a to byl pro hráče velký zásah do sebevědomí. Nevýhodou je i fakt, že náš stadion není pro nejvyšší soutěž způsobilý a domácí zápasy musíme hrát v Innsbrucku. 

Věříte, že se povede klubu ještě zachránit? Je to naší prioritou. Ztráta není velká, před námi jsou v tabulce Mattersburg a Admira Vídeň, ti mají jen o dva body více, devátý St. Pölten o tři. Potřebujeme nabrat co nejvíce bodů ve zbývajících čtyřech kolech základní části, pak se bundesliga rozdělí na skupiny o titul a o záchranu. Všem týmům se body pokrátí na polovinu a rozdají si to ve skupinách každý s každým dvakrát. Sestupuje ten poslední.

Ve Viktorii jste jako hráč prožil sedm sezon, ale slavná éra posledních deseti let vás minula. Jak Plzeň sledujete na dálku? Viktorku sleduji pečlivě, je úžasné, co se tady dokázalo. Letošní sezona je asi z pohledu titulu rozhodnutá, stáhnout manko 16 bodů při současné síle Slavie je asi nemožné. Plzeň se musí soustředit na uhájení druhého místa, aby mohla hrát předkolo Ligy mistrů.

To je také úkol nového hlavního trenéra Adriána Guľy, který vystřídal Pavla Vrbu. Pan Vrba tady dokázal neskutečné věci, sluší se hluboce smeknout. Teď začíná nová éra pod trenérem Guľou. Neznám ho, ale podle dostupných informací je to progresivní kouč, který může vnést do mužstva čerstvý vítr. Umí zároveň pracovat s mladými hráči, což je pro spoustu kluků velkou motivací.