Co nabídne během prvního listopadového víkendu region?

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - pátek, 3. listopad 2023 06:42

Média

Skvělé filmy, zajímavé výstavy, tanec, divadlo nebo akce pro děti s notnou dávkou tajemna na vás čekají tento víkend na různých místech našeho kraje.

Juniorfest 2023 míří od pátku 3. 11. do středy 8. 11. do šesti měst v Plzeňském kraji. V Plzni, Dobřanech, Přešticích, Klatovech, Domažlicích a Horšovském Týně se diváci mohou těšit nabitý nejen filmový, ale i doprovodný program.

Výstavu Století české panenky můžete navštívit v Muzeu Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech od 3. 11. 2023 do 25. 2. 2024.
Není panenka jako panenka. I hračky podléhají módním trendům a také finančním možnostem jejich majitelů. Na výstavě se Vám představí panenky od roku 1900 do současnosti. Uvidíte, jak se měnily materiály na jejich výrobu, styl oblékání, výroba a úprava vlásků. Dozvíte se něco o firmách, které panenky vyráběly, a za jakou cenu se dala panenka pořídit v různých obdobích naší historie. Exponáty na výstavu jsou zapůjčeny ze soukromých sbírek Jiřiny Havlové a Alexandry Diny Čekanové, které návštěvníkům také prozradí, jak je možné, že naše babičky mají tu svoji panenku stále schovanou, a proč si naše děti svých hraček neváží. Vánočně laděná výstava je určená především pro rodiny s dětmi.

Oživené noční prohlídky Tachov si vychutnejte v pátek 3. 11. mezi 17:00 - 20:00.
"Každou hodinu klášterem a kostelem po tmě, za svitu svící. Poznáme zvuky, vůně i příběhy tachovského františkánského kláštera. Potkáme mnichy františkány i další historické postavy. Vzhledem k omezené kapacitě doporučujeme využít předprodej vstupenek v recepci muzea nebo na tel. 374 722 171," uvádí Muzeum Českého lesa v Tachově

Halloweenský výběh s Rozběháme Rokycany
"Sejdeme se před rokycanským koupalištěm, vydáme se na výběh přes strašidelnou stezku a výběh zakončíme vyhlášením za nejstrašidelnější masku. Také bude i něco malého k zakousnutí. Jsou zvány všechny věkové kategorie," uvádí organizátoři akce, která se koná v pátek 3. 11. od 18:00.

Mersi Beaucoup!
Vernisáž výstavy digitální grafiky z tvorby známého plzeňského muzikanta Marcela Mersího Marka začne v pátek 3. 11. od 18:00 v Regionálním muzeu Kladrubska. Autor na vernisáži spolu se svými hudebními přáteli zahraje. Výstava trvá v Kladrubech do 28. prosince

Podzimní oživlá prohlídka – Tradice folkloru na severním Plzeňsku
Muzeum a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici pořádá v sobotu 4. 11. od 14:00 tradiční Podzimní oživlou prohlídku k zakončení turistické sezony, která je doprovodným programem výstavy Tradice folkloru na severním Plzeňsku.
V rámci oživlé prohlídky se uskuteční vystoupení Folklorního souboru Máj z Blatnice a Dua Målas-Malíři z Plachtína, které tvoří Richard Šulko se synem Vojtěchem. V expozicích muzea se můžete těšit na ukázku hudebních nástrojů, popis krojů, vyšívání a prezentaci starých střihů a vzorů. Pro nejmenší budou připravené obrázky krojů k domalování.
Kreativní dílnu zajišťuje DDM Pohodáček Kralovice a občerstvení Integrovaná střední škola Jesenice.

Loutkové divadlo Třemošná zve 4. 11. od 15:00 na pohádku O Slunečníku, Měsíčníku a Větrníku.
Princ Vladan a jeho 3 sestry Karolína, Evelína a Pavlína jsou už dost velcí, aby mohli pomoci svým královským rodičům s vládnutím, ale místo toho si jen hrají a tropí samé hlouposti. Jednou se má Vladan o sestry večer postarat a on se postará po svém - provdá je těm prvním, kdo si o ně řekne - přichází Měsíčník, Slunečník a Větrník a odvádějí si jeho sestry. Pan král ho druhý den hned posílá sestry hledat. Vladan musí projít mnohými útrapami, až dojde k zakleté ledové princezně Mileně. Musí s ní bojovat, aby ji vysvobodil. Nesplní však slib, který jí dá a vysvobodí z 13. komnaty krále Ohně. Ten Milenu unese k sobě do zámku. Vladan s pomocí svých švagrů jde k zlé ježibabě do služby, protože od ní potřebuje létajícího koně, který bude rychlejší než kůň krále Ohně. Úkoly splní a švagři navíc ježibabu zničí. Na koni letí do zámku krále Ohně, kde vysvobozuje princeznu Milenu. Ohnivý král však za nimi letí na hrad pana krále, kde dochází k poslední bitvě, v níž Měsíčník, Slunečník a Větrník krále Ohně porazí a vše dobře dopadne.

Strašidelná stezka
Rádi se bojíte? Milujete strašení všeho druhu a tmu? Pak je Strašidelná stezka v Tachově určena přímo pro vás. Na startu na hřbitově v Tachově vás v 17:00 přivítá Adamsova rodina a nebude chybět ani tajemné občerstvení. Stezka bude dlouhá přibližně 20 minut. Masky vítány.

Hororový ostrov
Tradiční strašidelná akce, která patří k JUNIORFESTU několik let. Stezka plná strašidel a efektů, které opravdu děsí. Akce probíhá v Dobřanech na Starém mostě od 17:30 do 19:00 ve spolupráci s dobřanskými skauty. Přijďte se báááát i vy. Vstup na vlastní nebezpečí!

CIMBÁLOVÁ MUZIKA MILANA BROUČKA - MORAVSKÝ VEČER POTŘETÍ
"Zveme všechny milovníky dobrého vína a skvělé hudby v sobotu 4. 11. od 19:00 na moravský večer s moravským vínem a skvělou muzikou", lákají organizátoři ZRUČSKO-SENECKÁ kulturní, U Drudíků - Zruč a Duo Maniacs Accordions.
Originální CIMBÁLOVÁ MUZIKA MILANA BROUČKA bude hrát od 20:00 po celý večer, než ji vystřídají úžasné harmoniky DUO MANIACS ACCORDIONS, hrát se bude až do jedné hodiny po půlnoci. Bude to tedy večer nejen moravských písní, ale i filmových a dalších úžasných melodií, prostě báječná muzika k tanci i poslechu.
Vinaři z Vinety ART nabídnou skvělá vína od Znovín Znojmo, která jsou lahodná a sbírají jednu cenu za druhou. Ochutnáte přívlastková vína s označením Ještěrka zelená, Ledňáček říční a Rosnička zelená.

Tančírna v Plané – korálková se koná 4. 11. od 19:30 v novém kulturním prostoru KINONEKINO.
Každou tančírnu provází specifické oblečení či jen jeho doplňky. Oblečou si letos na sebe dámy korálkové šaty, čepce, brože nebo korálky na krk? Chybět nebude ani tematický doprovodný program a tombola.
Již tradičně bude k tanci i poslechu hrát orchestr Zatrestband Z Třešti u Jihlavy. Hudební těleso složené ze dvaceti muzikantů a několika zpěváků vedené kapelníkem Petrem Píšou, který je umělecký kovář, dirigent, producent, ale také herec nemalých rolí.
Máte-li rádi tanec a kvalitní muziku, přijďte v páru či jen tak s přáteli užít si společenský večer s výborným občerstvením od „dobroty Turek“ ze Stříbra.

Běh na Koráb
Město Kdyně a Sportovní unie Domažlice zvou v neděli 5. 11. na 35. ročník veřejného běžeckého závodu Běh na Koráb. Start je v 10:30 na náměstí ve Kdyni.

Římskokatolická farnost Čachrov a Spolek kostel pro lidi, lidi pro kostel si vás dovolují pozvat na slavnostní žehnání zrestaurovaných čachrovských varhan, které se uskuteční v neděli 5. 11. od 11:30 v kostele sv. Václava v Čachrově.

Co nabídne během prvního listopadového víkendu region? Ilustrační foto: Wikimedia Commons