×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9995

Chybí sníh, s pochodněmi se na Silvestra po nejprudší sjezdovce v ČR jen poběží

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - neděle, 29. prosinec 2019 21:46
sjezd pochodní - špičák Sjezd pochodní na šumavském Špičáku. Foto: Richard Beneš

Ani letos nepřijdou návštěvníci Šumavy o tradiční a velmi populární silvestrovskou jízdu s pochodněmi po nejprudší české sjezdovce Šance na Špičáku. Rozloučení se starým rokem pořádá místní Horská služba ve spolupráci s lyžařským areálem. Tradici je třeba dodržet, i když zrovna není sníh. Skupina nadšenců s pochodněmi v rukou kvůli nedostatku sněhu na ryze přírodní trati po třech letech opět seběhne na botách, jako se to už v minulosti opakovaně stalo letech 2006, 2015 a naposledy v roce 2016.

Takto obvykle začíná tradiční silvestrovská jízda s pochodněmi. Letos lyžaři lyže odloží. Foto: Richard Beneš

Akce se tradičně uskuteční 31. prosince na Silvestra. „Večerní zdolání nejprudší české sjezdovky Šance s pochodněmi v rukou se letos koná už po 45. Program začíná v 17.00 hodin pod dojezdem nejvíce strmého českého svahu, kde se sejdou lyžaři i další návštěvníci zdejších hor. Vždy se přijde podívat 1000 až 2000 lidí. Samotný sjezd, nebo letošní běh s pochodněmi začíná okolo 17.30 hodin,“ informoval mluvčí lyžařského areálu Karel Samec. Pro diváky je připraveno občerstvení, chybět nebude oheň a hudební produkce. Silvestrovský večer na špičácké sjezdovce pak jako vždy zakončí velký ohňostroj.

Na trati jediné černé sjezdovce areálu Ski&Bike Špičák se v současné podobě koná sjezd s pochodněmi od Silvestra roku 1972. Dvakrát byl kvůli nedostatku sněhu úplně zrušen. V roce 2006, kdy řádil orkán Kyrill, pak sešli jeho účastníci sjezdovku poprvé na botách. Původ této tradice ale sahá už do roku 1948. V roce 1951 musela být kvůli vymezení tehdejšího hraničního pásma přerušena a obnovena byla znovu v zimě 1957. Tehdy se ale sjížděly jiné sjezdovky i úseky.