Chceme být pro každého soupeře nepříjemní, hlásí Josef Jandač, nový kouč Škody

Zveřejněno v Sport ZAK
Od - úterý, 18. červen 2024 17:10
Chceme být pro každého soupeře nepříjemní, hlásí Josef Jandač, nový kouč Škody Josef Jandač (uprostřed). Foto: HC Škoda Plzeň

Nebyl jediný, o kom se v hokejovém zákulisí mluvilo, padala i jména Miloš Holaň či David Čermák. Ale na konci května extraligová Plzeň potvrdila, že novým hlavním trenérem Škody se stává Josef Jandač. Bývalý kouč české reprezentace si dal od trénování dva roky pauzu, teď má týme ze západu Čech po neúspěšných sezonách znovu vrátit do vyšších pater tabulky.

„Hlavní roli hrál velký zájem Martina Straky. Mám Plzeň v dobré dojezdové vzdálenosti a dostal jsem se v osobním životě do situace, že potřebuji být blízko domova. A také jsem netrénoval dva roky, zůstat mimo dění i další už by bylo složité,“ uvedl pětapadesátiletý berounský rodák Josef Jandač.

Za asistenty jste si vybral bývalého obránce Jiřího Vebera a někdejšího útočníka Václava Pletku, který se Škodou v roce 2013 vybojoval titul. Proč právě je?
S Jirkou jsem byl domluvený okamžitě. Sice jsme spolu ještě netrénovali, ale známe se dlouho a těším se na tu spolupráci. U Vaška to bylo malinko delší. Chtěl jsem někoho z plzeňské líhně, nechal jsem to na doporučení Martina Straky a Jardy Špačka. A nejprve ukázali na Dušana Andrašovského.

Ten odmítl?
Sešli jsme se, mluvili spolu. Dušan dělá u ženského nároďáku, pro něj jsou obrovským lákadlem olympiáda a mistrovství světa, které jako hráč nezažil. A jako reprezentační asistent žen má šanci velkou. Proto váhal, vzal si nějaký čas na rozmyšlenou a nakonec do toho nešel. Chápu ho. Pak už padlo jméno Vaška Pletky, který končil v Mladé Boleslavi. Sešli jsme se a zapadlo to do sebe. Vezme si na starost útočnou fázi, přesilovky, které dělal právě v Boleslavi a měli je v minulé sezoně velmi dobré.

Letní příprava už začala, ale hodně hráčů má individuální plán a kompletní tým se sejde až v červenci na ledě. Není to na škodu?
To je dnes už normální věc. Především starší a zkušení hráči jsou na to zvyklí, dobře znají své tělo a vědí, jak se připravit. U mladých je to trošku jinak. Je dobře, že v klubech už nějaký čas existují kondiční trenéři. Mladé je v tomto směru třeba vzdělávat. Jak správně posilovat, jaké svalové partie zatěžovat, abyste předešli zraněním. Kondiční trenéři tomu v letní přípravě dali odbornost.

Dá se odhadnout už nyní síla týmu? A kolik posil byste si ještě představoval?

Jsou tady úplně noví brankáři, věřím, že jsme vybrali dobře. Co se týká obránců, chtěli bychom získat ještě alespoň jednoho. Musíme si počkat, jak se bude vyvíjet situace u Adama Jiříčka a Jana Skoka, jak dopadnou na draftu a jestli neodejdou. V útoku bychom chtěli získat ještě jednoho kvalitního centra. Nebude to jednoduché, hráči už jsou většinou pod smlouvami a hledat na trhu někoho volného je obtížné.

Plánujete výrazně změnit herní projev Plzně?
Není to o nějaké výrazně změně herního stylu, řada týmů v extralize hraje podobně. Zaměříme se spíš na konkrétní herní činnosti. Taktické vnímání hry, dobré rozhodování hráčů, sílu a šikovnost v osobních soubojích, intenzitu hry. Tým potřebujeme nejprve co nejlépe poznat, zakomponovat do něj nové hráče. A budeme se snažit najít ten nejvhodnější styl, který týmu bude vyhovovat.

Co Plzni v minulých sezonách, kdy skončila hned v předkole play off, scházelo?
To je asi na delší rozbor, ale jednu věc tam vidím. Plzeň dává jako jeden z mála mančaftů výrazný prostor mladým hráčům, což je dobře. Ale zároveň ještě nejsou na takové úrovni, aby týmu dodali takovou kvalitu, která je třeba. Teď tvoříme detailní program, postupně se budeme s hráči seznamovat, připravujeme systémové věci. Rádi bychom se v sezoně prezentovali tak, abychom byli nepříjemní pro každého soupeře.

Nebude Martinovi Strakovi, jednomu z klubových šéfů, který poslední dvě sezony stál i na střídačce, chybět trénování?
Mluvili jsme o tom. Ale těch funkcí má hodně, není jednoduché dělat šéfa, manažera a ještě trenéra. Myslím, že pokud do toho zase bude mít chuť, k trénování se Martin může v budoucnu kdykoliv vrátit. Ale z vlastní zkušenosti vím, že dát si nějaký čas volna a odpočinku je dobře. Vyčistíte si hlavu.