Čapí cestovatelé z Plzeňska urazili cestou do teplých krajin 11 150 km

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - čtvrtek, 13. únor 2020 16:51
Cesta capu Na této mapce je zachyceno putování obou čápů. Foto: DESOP

Už měsíc se pohybují v Africe v oblasti kolem Keni, Nairobi a Victoriina jezera dva čápi z Plzeňského kraje vybavení vysílačkami na sledování jejich pohybu. A jak je vidět z dat získaných jejich telemetrickým sledováním, tak domů do Čech se zatím nechystají. Oba mladí čápi se narodili loni v našem regionu, Eda pochází z Nalžovských Hor a Míra z Mirošova.

„Pravdou zůstává, že se do Čech v druhém roce života ani vrátit nemusí. Podle satelitních snímků tam nejsou sami a domníváme se, že tam budou i starší a hnízdící ptáci, kteří je tam koneckonců i zavedli. Jenom pro zajímavost, kolega Bohumil Mášek spočítal podle získaných dat, že naši čápi urazili do vyhlášených a známých afrických zimovišť zhruba 11 150 kilometrů,“ informoval šéf plzeňské záchranné stanice živočichů Karel Makoň.

Karel Makoň vypouští čápa Míru vybaveného vysílačkou. Foto: DESOP

Afrika ovšem není zdaleka jediným zimovištěm, kam od nás odlétají čápi. „Chodí nám i poměrně hodně odečtů kroužků ze Španělska, a tak je téměř jisté, že v posledních deseti letech nelétají zimovat do daleké Afriky úplně všichni naši čápi. Další část čápů pak dokonce nelétá ani do Španělska a zimuje třeba v sousedním Německu v nějakém ptačím parku, kde se snadno získá potrava,“ řekl Makoň. To je i případ třetího čápa z Plzeňska vybaveného vysílačkou. Čáp Arnošt totiž prožívá mírnou zimu v parku u Pasova.

Najdou se ovšem i otužilí čápi, kteří do teplých krajin vůbec neodlétají. Například čapí pár z Dobřan tráví už šestým rokem zimu na svém hnízdě.