Čapí cestovatelé opět měnili místa pobytu v rovníkové Africe

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pondělí, 27. leden 2020 17:05
Cesta capu Mapa zachycuje aktuální přesun čápů v Africe.

V daleké rovníkové Africe se v minulých dnech přesunuli do jiné lokality dva „plzeňští“ čápi Míra a Eda, kteří jsou vybaveni vysílačkou umožňující sledovat jejich aktuální pohyb. Míra přeletěl přes Keňu kolem Nairobi a aktuálně je v Tanzánii pod Viktoriiným jezerem. Eda se drží stále na hranici mezi Jižním Súdánem, Etiopií a Keňou okolo jezera Turkána. Na konci loňského roku se Čáp Eda z Nalžovských Hor nacházel na území jižního Súdánu, zatímco Míra z Mirošova doletěl do horské oblasti Etiopie nedaleko od somálských hranic.

Karel Makoň vypouští čápa Míru vybaveného vysílačkou. Foto: DESOP

„Je zajímavé sledovat, jak se oba čápi posouvají a dle leteckých snímků sledovat, kde se zdržují. Spolu s Bohoušem Máškem, jenž cestu čápů sleduje se domníváme, že velkou roli na jejich přesunech hrají potravní zdroje a skupiny jednotlivých ptáků. Škoda jen, že vysílačka nemá v sobě zabudovanou i malou kameru a že se nemůžeme do Afriky také „podívat“, řekl šéf plzeňské záchranné stanice živočichů Karel Makoň.

Třetí čáp narozený v Plzeňském kraji a rovněž vybavený vysílačkou do teplých krajin neodletěl. Arnošt se stále nachází v Německu v Ptačím parku pod Pasovem, kde si užívá letošní mírnou zimu. Dnes už lze s jistotou tvrdit, že tam zůstane až do jara. Jeho cesta zpátky do Česka bude velmi krátká oproti ostatním čápům, kteří odletěli do dalekých teplých krajin.