Bývalá sestřička se zpovídá u soudu z usmrcení pacientky, udusila se jídlem

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - středa, 19. únor 2020 15:38
Soud Sestricka Obžalovaná bývalá sestřička před soudem. Foto: TV ZAK

Obžalobu z usmrcení z nedbalosti vyslechla u plzeňského městského soudu dnes již bývalá sanitářka Lenka T. (32) z plzeňské fakultní nemocnice. Před rokem zemřela na interní klinice nemocnice seniorka (79) a příčinou úmrtí bylo podle lékařské zprávy srdeční selhání. Pitva ale později ukázala, že se pacientka udusila jídlem. Tím ji podle svědků proti její vůli krmila sanitářka. Žena se do nemocnice dostala jako diabetička po hypoglykemickém záchvatu.

Sanitářka, která už v nemocnici nepracuje, vypověděla, že pacientka jedla velmi málo. Proto se ji snažila nakrmit. Ten den navíc byla zesláblá. Zubní protéza ženě kvůli výraznému zhubnutí neseděla, proto ji neměla. „Žvýkala a polykala, opakovaně otvírala pusu,“ uvedla obžalovaná. Podle informací další pacientky žena jídlo rukou několikrát odmítla. Sanitářka jí ho stejně vložila do úst. Navíc odešla z pokoje, aniž by se přesvědčila, že žena sousto spolkla. Pacientka zemřela ještě téhož dne. Udusila se  v důsledku úplného uzavření dýchacích cest.

Obžalovaná přichází do soudní síně. Foto: TV ZAK

Z další výpovědi obžalované také vyplynulo, že to není poprvé, kdy se pacient, kterého obviněná krmila, jídlem udusil. „Byla jsem tam s jednou sestrou, snažili jsme se ho nakrmit tekutou stravou, ale prostě pán spolkl dvě sousta a u třetího nám vyloženě zemřel,“ uvedla obžalovaná. Tento případ se stal zhruba před dvěma lety.

Na bývalou sanitářku si pacienti občas stěžovali kvůli tomu, že byla hlučná a hrubá. Většinou si stěžovali, že jsem hlučnější, že ze mě jde strach. Údajně za hrubé chování mi bylo odebráno osobní ohodnocení na tři měsíce,“ řekla Lenka T. Obviněná sanitářka během soudního líčení několikrát projevila lítost nad tím, co se stalo. „Je mi to moc líto, nikdy jsem nechtěla, aby to takhle dopadlo,“ uvedla obžalovaná. Vinu prý necítí.

Vedení nemocnice sanitářku po incidentu s pacientkou přeřadilo na jinou práci, kde už přímo nepřicházela do styku s pacienty. Později byla propuštěnu, protože do práce měla přijít pod vlivem alkoholu. Obžalované hrozí šestiletý trest.