×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9995

Biskup Holub chystá výjimečný počin, položí Ježíška do jesliček v betlémě na náměstí Republiky

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pondělí, 16. prosinec 2019 16:38
Adventni trhy Plzeňský biskup Tomáš Holub připravil na adventní trhy výjimečnou událost, kterou by chtěl opakovat i v příštích letech. Foto: Richard Beneš

Základy k nové tradici položí plzeňský biskup Tomáš Holub. Týden před Štědrým dnem položí Ježíška do jesliček v betlémě na náměstí Republiky v Plzni. Akci nazvanou Půjdem spolu do Betléma aneb Položení Ježíška do jeslí inicioval přímo biskup. Chce tak zdůraznit jiný charakter Adventu, jako doby očekávání, a Vánoc, jako doby radosti z narození Spasitele.

„V úterý 17. prosince v 18.00 hodin vyjde od budovy biskupství průvod se sochou Ježíška, kterého ponese biskup Tomáš Holub. Doprovázet ho budou skauti s loučemi. Zvána je samozřejmě také široká veřejnost včetně dětí. Právě pro ty je připravený dárek, pokud s sebou donesou vlastnoručně namalovaný betlém. Ten navíc bude na plzeňském náměstí vystavený u velkého betlému, do kterého biskup Tomáš malého Ježíška uloží,“ popsal nový počin Pavel Říha, mluvčí plzeňského biskupství.

„Jsem velmi rád, že UMO3 i organizátoři Vánočních trhů přijali dvě iniciativy, s kterými jsem se na ně obrátil na začátku letošního roku. Letos poprvé zde nemáme Vánoční trhy, ale Adventní trhy, které se skutečně konají v adventu, totiž v době očekávání Kristova narození. A také se trochu přiblížíme tomu, že oslava Ježíšových narozenin připadá na 24. prosince, nikoli na začátek adventu, jak by avizoval betlém, který je zde už od otevření Adventních trhů,“ uvedl biskup Tomáš Holub.

Biskupství hledalo formu, jak propojit zájem organizátorů, aby betlém nebyl po celou dobu prázdný, s tím, aby skutečnost byla alespoň trochu pravdivá v tom, jak vypadá liturgický rok. „Našel jsem datum 17. prosince, kdy se mění atmosféra adventu a kdy se přímo koncentrujeme na přípravu slavení vánočních svátků, tedy Ježíšova narození. V tento den, kdy začíná konkrétní příprava na jeho narození, tedy přineseme postavu Ježíška do betléma. Myslím, že to je cesta, jak spojovat realitu tohoto světa s tím, že do ní vnášíme symboly křesťanské naděje,“ vysvětlil biskup Holub.