Běžkaři se dočkali. Na Šumavě už jsou protažené první stopy

ilustrační foto / pixabay.com

V západní části Šumavy, tedy v okolí Modravy a Železné Rudy, ve čtvrtek poprvé protahovaly rolby běžecké stopy. 

„Už zítra (v pátek) mohou běžkaři vyrazit (z Modravy) na Březník, což je 7,5 kilometru. Je to taková klasika a je tam nejvíc sněhu,“ řekla Martina Karlová z modravského infocentra. Už je teď upravený také 12,5kilometrový okruh z Modravy na Javoří pilu a Tříjezerní slať a zpátky na Modravu. Dále by se měli běžkaři dostat po upravených stopách k pramenům Vltavy. „Pokud se z Březníku dva kilometry vrátí a odbočí přes Černou horu, tak se k pramenům dostanou,“ uvedla Karlová. Když pojedou přes Březník, tak je to 15 km, rovnou přes Černou horu devět km.

Na Modravě je přes 20 centimetrů sněhu, na hřebeni Březníku jednou tolik. „Sníh stále lehounce poletuje. Teploty jsou mírně pod nulou,“ uvedla Karlová.

Pravidelně, dvakrát do týdne, se budou stopy kolem Modravy protahovat po dobu šesti týdnů jarních prázdnin od počátku února do poloviny března. „Teď to budeme dělat podle stavu stop a podle návštěvnosti,“ uvedla. Karlová počítá s tím, že by se do prázdnin stopy projížděly vždy před víkendem. „Běžkaři už se u nás objevují i ve všedních dnech,“ řekla. Okénka s občerstvením jsou otevřená, třeba v pivovaru a v hotelu.

„Máme najetý zatím přes kilometr z Rudy nahoru na Belveder. Tam jsme to zkoušeli, protože sněhu ještě není velká vrstva,“ řekla Barbora Kučerová z infocentra v Železné Rudě. V pátek rolba připraví na Železnorudsku další trasy, ale jen na bruslení. „Kolik jich bude, je nejlepší sledovat na bilastopa.cz (monitoruje GPS souřadnice pohybující se rolby), protože sněhu v lese je mnohem méně než na loukách, takže chlapi zkoušejí, co je možné,“ uvedla. Celá Šumavská magistrála, která začíná v Železné Rudě, nejspíše protažená nebude, pouze její část směrem na Klatovy, tedy na Gerlovu Huť (8,5 km), K Obrázku a podobně.

Na Železnorudsku je teď deset až 20 centimetrů sněhu. Běžkaři už se tam pohybují a hodně volají do infocentra.

čtk