Bernard: Za ČSSD kandidovat nebudu, dohodu s nikým jiným nemám

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pondělí, 27. leden 2020 12:21
Hejtman Josef Bernard Josef Bernard.

Hejtman Josef Bernard v krajských volbách nebude kandidovat za ČSSD, která si v pondělí bude vybírat lídra pro podzimní krajské volby. Redakci řekl, že nemá dohodu ani s jiným politickým subjektem. Kandidaturu ve volbách tím ale jednoznačně nevyloučil.

„V roce 2020 nebudu lídrem kandidátky ČSSD. To jsem dnes sdělil svým spolustraníkům. Upřímně mohu přiznat, že to bylo pro mě velice složité a těžké rozhodnutí,“ překvapil v říjnu Bernard na své facebookové stránce. Za důvod označil negativní názory na jeho osobu u „vybraných stranických funkcionářů“.

Uplynuly tři měsíce a v zákulisí se dál hovoří o tom, že Bernard se na některé z kandidátek přece jen objevit může. „Nemám dohodu s žádným uskupením či stranou. Za ČSSD rovněž kandidovat nebudu,“ reagoval Bernard v pátek na dotaz redakce. Ani těmito slovy ale možnost své kandidatury jednoznačně nevyloučil. Většina stran o lídrech a pořadí kandidátů dál jedná, takže dohoda stále může přijít.

Hejtman plesal s topkou

Spekulace Bernard nedávno přiživil svou lednovou návštěvou reprezentačního plesu TOP 09 v Měšťanské besedě v Plzni, kde se vyfotil s náměstkem primátora Plzně Michalem Vozobule nebo krajským zastupitelem za TOP 09 Richardem Piknerem, který bude v krajských volbách lídrem topky.

Právě u řady členů TOP 09 je Josef Bernard oblíben pro své jasné antikomunistické postoje, které zastává dlouhodobě. V roce 1989 se aktivně účastnil protestů proti komunistickému režimu. Blízko má i k hnutí STAN, jehož krajský šéf a kandidát na hejtmana Pavel Čížek je Bernardovým náměstkem pro dopravu.

STAN navíc nadále jedná s TOP 09 o možné volební koalici, takže se spojení s oběma subjekty nevylučuje. Podle Čížka by o výsledku jednání mělo být jasno během následujících dvou týdnů. Objevují se i hlasy, že Bernard by mohl kandidovat ve volbách do senátu, které na podzim proběhnou v obvodu Plzeň-město.

Kandidatura – porušení stanov

Jisté je, že pokud by nakonec hejtman v krajských volbách skutečně kandidoval, porušil by tím stanovy sociální demokracie. Podobný prohřešek by neskončil ničím jiným než vyloučením z jejích řad, a to ke dni podání kandidátních listin nebo přihlášek k registraci.

„Řádné členství v ČSSD je neslučitelné se souběžným členstvím v jiné politické straně nebo politickém hnutí ustavených podle právních předpisů České republiky, nebo s kandidaturou na veřejnou funkci za politickou stranu nebo politické hnutí nebo jako nezávislého kandidáta bez souhlasu příslušného orgánu ČSSD, který je oprávněn schvalovat kandidátní listiny na veřejné funkce,“ stojí ve stanovách.

Otázkou navíc je, zda by Bernard při takovém scénáři vůbec zůstal v čele hejtmanství, kam byl zvolen před více než třemi lety právě za ČSSD. Dokonce už během funkčního období se několikrát hovořilo o tom, že se ho strany v zastupitelstvu včetně některých sociálních demokratů pokusí sesadit. Lze totiž předpokládat, že při kandidatuře za jiné uskupení by se takové snahy znovu staly aktuální.

Kdo letos Bernarda v čele kandidátky ČSSD nahradí, by mělo být jasné v pondělí, kdy zasedne krajské předsednictvo strany. Nominace má například náměstek hejtmana Ivo Grüner, bývalá ministryně zdravotnictví a exhejtmanka Milada Emmerová či šéf plzeňské ČSSD a exstarosta Doubravky Michal Chalupný.