Ani letos nezavlaje tibetská vlajka nad vchodem hejtmanství

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - úterý, 11. únor 2020 15:32
tibetská vlajka Tibetská vlajka - ilustrační foto

Na budově Krajského úřadu Plzeňského kraje stejně jako v minulých letech nezavlaje ani letos 10. března tibetská vlajka. Na pondělním jednání krajského zastupitelstva neprošel návrh členů zastupitelského klubu TOP 09, kteří požadovali, aby byl do programu jednání mimořádně zařazen také bod, ve kterém by pak zastupitelé hlasovali o vyvěšení tibetské vlajky.

Návrh na zařazení bodu o vyvěšení tibetské vlajky předložil zastupitel Richard Pikner (TOP 09). „Jedná se o jediný den, kdy by vlajka na budově úřadu zavlála,“ uvedl zastupitel Pikner. Podpořil ho také primátor Martin Baxa (ODS) se slovy, že zastupitelský klub ODS také podporuje zařazení bodu o vyvěšení tibetské vlajky na budově krajského úřadu na program jednání zastupitelstva. Při následném hlasování ovšem nezískali potřebnou podporu napříč zastupitelstvem. Návrh TOP 09 se tedy na program jednání nedostal a je tedy jasné, že ani letos nebude vlát tibetská vlajka nad vchodem do budovy krajského úřadu.

Takto vlála oficiálně tibetská vlajka na budově plzeňského magistrátu. Foto: Richard Beneš

Průkopníkem ve vyvěšování tibetské vlajky je dlouholetý starosta Slovan Lumír Aschenbrenner (ODS). Na budově slovanské radnice se vlajka začala pravidelně objevovat krátce po zavedení této tradice, která do Česka přišla v roce 1996. Vlajku vyvěšovala v minulých letech také radnice centrálního plzeňského obvodu MO Plzeň 3. Loni vlajku vyvěsily úplně poprvé všechny velké plzeňské radnice. Naopak vedení Plzeňského kraje se k vyvěšování tibetské vlajky dlouhodobě nepřipojovalo. Odůvodňovalo to tím, že mimo jiné dlouhodobě buduje obchodní vztahy s Čínou.

Vyvěšování tibetské vlajky 10. března je symbolická akce na podporu ochrany lidských práv a děje se tak v den výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci z roku 1959. Obvykle ji vyvěšují úřady, instituce, školy, ale i jednotlivci. V Plzeňském kraji se každým rokem k akci připojí desítky radnic.