Zvítězily jeho osobní zájmy v Parlamentu, tepou Baxu kolegové z ODS

Martin Baxa .

Velké kritice z vlastních řad čelí krajský šéf ODS, primátor Plzně a poslanec Martin Baxa poté, co oznámil posun v koaličních jednáních s Piráty a seskupením kolem levicového exhejtmana Josefa Bernarda. Podle části ODS Baxa jedná jako individualista, když obětoval kraj ve prospěch lepší pozice do parlamentních voleb, ve kterých by měl kandidovat.

„Obětoval se kraj ve prospěch lepší pozice do parlamentních voleb. Jsem přesvědčena o tom, že je to důsledek kumulace funkcí. Člověk musí rozhodnout, čemu se chce věnovat, co bude zastupovat a co je jeho cílem,“ sdělila na adresu Baxy náměstkyně zastupující hejtmana Marcela Krejsová (ODS).

Vadí Baxova kumulace funkcí

Baxa, který je v současnosti poslancem, primátorem Plzně, krajským šéfem ODS a jejím celorepublikovým místopředsedou, kandidoval v krajských volbách z šestnácté pozice. Dopředu ale bylo jasné, že oblíbeného politika voliči vykroužkují, a nyní mu tak k funkcím zřejmě přibude další.

„Já jsem byl po těchto volbách osloven velkým počtem voličů různou cestou, e-maily, zprávami i osobními kontakty, které nás vyzvaly k tomu, abychom vytvořili koalici, která nebude kopírovat vládní koalici,“ reagoval Baxa na dotaz, proč upřednostňuje koalici s Piráty a skupinou kolem Bernarda.

Řada členů ODS ale považuje Piráty za ultralevici a osobní spory má i s levicovým exhejtmanem Josefem Bernardem, který ještě před svým odchodem z ČSSD dokonce svým kolegům hrozil právními kroky, když mu vyčinili za „nezodpovědné chování“ v souvislosti s nákazou covid-19.

Separátní dohoda Baxy s Bernardem?

Baxa pak dokonce Bernarda označil za lháře, když Bernard kampaň postavil na záchraně městských lázní a jejich přebudování ve filharmonii a galerii, a to i přesto, že lázně vlastní soukromá společnost, nikoliv kraj nebo město. Baxu rozčílily slova Bernarda, že politici pro novou galerii nic neudělali.

„V předvolební kampani došlo k potyčkám ve slovním slova smyslu, které se týkaly Západočeské galerie v Plzni. My v tuto chvíli jako ODS nevidíme důvod s nimi nejednat kvůli tomu, že jsme si s nimi v minulosti něco řekli,“ odpověděl Baxa na dotaz redakce TV ZAK.

Řada straníků se nyní domnívá, že Baxa s Bernardem uzavřeli separátní dohodu. Oba se totiž netají politickými ambicemi, a lze tak očekávat jejich kandidaturu v parlamentních volbách příští rok. Vadí jim jak spolupráce s levicovými Piráty a levicovým exhejtmanem Bernardem, tak možná podoba krajské rady, ve které by Piráti s Bernardovou skupinou měli na úkor ODS a TOP 09 většinu.

„Regionální rada ODS uložila vyjednávacímu týmu jednat o pozici hejtmana, ale zároveň vyjednat důstojné postavení ODS v krajské radě. Menšina čtyři proti pěti kolem Bernarda ale rozhodně důstojným postavením pro ODS není,“ doplnila pro TV ZAK Krejsová.

Autor: kap, TV ZAK