Věřím, že budeme nepříjemní pro kohokoliv, říká před startem extraligy trenér Baďouček

Zveřejněno v Sport ZAK
Od - pátek, 16. září 2022 08:21
Věřím, že budeme nepříjemní pro kohokoliv, říká před startem extraligy trenér Baďouček foto: HC Škoda Plzeň

Nová extraligová sezóna odstartuje pro plzeňské hokejisty již dnes večer domácím duelem s Olomoucí. Během čekání na úvodní vhazování vám přinášíme exkluzivní rozhovor s hlavním trenérem HC Škoda Plzeň Václavem Baďoučkem!

Pane trenére, jak byste zhodnotil letní přípravu před startem extraligy?
Začátek nebyl dobrý, což korespondovalo s tím, že kádr prošel velikou obměnou. Přišli hráči z různých zemí, chce to čas. Herně se to ale postupně zvedalo. Pevně věřím, že to přeneseme už do začátku soutěže a budeme nepříjemní pro kohokoliv. Ty herní prvky už jsou nějakým způsobem zautomatizované, ale pořád je na čem pracovat. Změnila se téměř celá obrana a půlka útoku, pro kluky to bylo složité. Když spolu hrála plzeňská lajna se Schleissem, Kodýtkem a Suchým, bylo vidět, že už jsou tu dlouho a mají vše zažité. Další formace chvíli tápaly, ale postupně se to srovnávalo a doufám, že všechno bude fungovat.

V jaké fázi se momentálně nachází skladba speciálních formací?
Složení přesilovek už máme delší dobu hotové. Je to jenom o tom, aby to tam klukům začalo padat. Šance si vytváříme, potřebujeme se ale střelecky chytit. Přesilovky budou znovu velmi důležitým aspektem jako v každé sezóně.

Jste spokojený s tím, jakým způsobem se do týmu zapojili noví hráči?
Dá se říci, že maximálně. Všechno jsou to hráči, které jsme si v rámci možností co nejvíce zmapovali. Dbali jsme na to, abychom si proklepli i jejich charakterové vlastnosti. Myslím si, že zapadli dobře, kabina je přijala a pevně věřím, že soudržnost kabiny je dobrá.

Co říkáte losu na úvod sezony? Přijede Olomouc, jedete do Vítkovic, pak dorazí Pardubice.
Začátek je vždycky těžký. Všichni mají sílu, půjdou do toho naplno, s velkým elánem. Rozlosování není úplně jednoduché, ale asi bych nenašel snadného soupeře na začátek.

Vzhledem k novému volebnímu modelu jste kapitána týmu určili vy, trenéři. Jak těžké bylo rozhodování a proč padla volba právě na Jana Schleisse?
Rozhodování těžké nebylo. Měl jsem to v hlavě už v průběhu léta, pak jsme o tom vedli pár hovorů. Honza je plzeňský odchovanec, hráč v nejlepším věku, kluk, o kterém vím, že je schopný se v šatně ozvat v dobrém i zlém. Jeho přístup k hokeji je pro mladé kluky ukázkový. To jsou všechno věci, které nás k této volbě vedly.

Velice vyrovnaná brankářská dvojice Svoboda - Pavlát zůstala stejná jako v minulé sezńě. Je určené, kdo z nich je týmová jednička?
Role startéra sezony už je určená, ale to se dozví nejprve gólmani. Tenhle post je vlastně jediný, který zůstal pohromadě z loňské sezony. Dobře chytali oba, určitě tam v sezoně bude nějaká rotace. Doufám, že na loňské výkony navážou, brankáři jsou další klíčový aspekt.

Pracujete ve vyrovnané dvojici s Milošem Říhou, změnily se nějak kompetence?
Jsou pořád stejné. Už loni, když jsem do Plzně přišel, jsem si to takhle přál, abychom pracovali jako rovnocenní partneři. Není tam nijak upozaděný ani Tomáš Vlasák s Rudou Pejcharem, koučem gólmanů, děláme trenérskou práci takhle ve čtyřech. O všem se bavíme. Samozřejmě, když jde do tuhého, musí to rozštípnout jeden.

Juniorka i dorost Plzně vyhrály v minulé sezoně extraligu ve svých kategoriích. Plánujete opět nasazovat větší množství odchovanců i v A-týmu?
Jejich zápasy během sezony i v play-off průběžně sledujeme. Je dobře, že se klukům takhle daří a že jich máme hodně v mládežnických nároďácích. Už během léta byli hodně na ledě. Víme, kteří z nich už jsou použitelní i pro dospělou extraligu, jejich čas určitě přijde.