To podstatné pro náš kraj. ODS a TOP 09 zahájily společnou kampaň

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pátek, 21. srpen 2020 16:12
20200821_130335 Richard Pikner (TOP 09) a Ilona Mauritzová (ODS) Foto. M. Osvaldová

Doprava, životní prostředí, zdravotnictví a kvalitní vzdělávání. Takové jsou programové priority nového uskupení stran ODS a TOP 09, které se rozhodly jít do říjnových voleb společně na jedné kandidátce. Jako lídryně ji povede současná poslankyně Ilona Mauritzová. V pátek 21. srpna zahájilo uskupení oficiálně svoji předvolební kampaň.

Foto: M. Osvaldová

Podle předsedy ODS Martina Baxy byl právě 21. srpen vybrán pro zahájení kampaně symbolicky. "Jedna věc, která spojuje naše dvě strany, je silná víra v hodnoty svobody a demokracie. Právě proto začíná kampaň v tento den, kdy si připomínáme okupaci naši země. Je to jedno ze znamení našeho spojenectví," prohlásil Baxa. Podle něj je společná kandidátka spojením dvou silných pravicových stran, které dobře ví, jak mají kraj spravovat. "Chceme při pravicových hodnotách spravovat i Plzeňský kraj. Chceme, aby kraj neměl znovu levicového hejtmana," oznámil Baxa.

Společný program je nazvaný "TO PODStatné pro náš kraj". Umíme vypíchnout to nejdůležitější. Jednotlivé priority, které máme, mají konkrétní osobnosti a lidi, které náš program budou zaštiťovat," uvedla lídryně Ilona Mauritzová (ODS). Hlavními prioritami jsou doprava, životní prostředí a zdravotnictví. "Jsme si ale vědomi, že je potřeba podpořit také kvalitní vzdělávání. A to z důvodu, že jedině vzdělaní lidé jsou zárukou prosperity našeho regionu," dodala Mauritzová.

Společná kandidátka: 1) Ilona Mauritzová, 2) Rudolf Salvetr, 3) Radka Trylčová (všichni ODS), 4) Richard Pikner (TOP 09), 5) Marcela Krejsová, 6) Jan Šašek, 7) Eva Trůková (všichni ODS), 8) Karel Naxera (TOP 09), 9) Michal Šašek, 10) Pavel Karpíšek (oba ODS)

Garantem zdravotnictví je lídr za TOP 09 Richard Pikner, který je zároveň primářem Nemocnice Klatovy i vysokoškolským profesorem. "Za uplynulá období, kdy ve zdravotnictví působím, chybí koordinace a kvalita péče v regionech. Musíme hlavně zkoordinovat jednotlivé subjekty tak, abychom zabezpečili kvalitní péči," plánuje Pikner.

Mauritzová také připustila problémy s nedostatkem zdravotnických pracovníků. "Potřebujeme ale koncepci, aby mladí lékaři věděli, jakou mají profesní budoucnost. Aby věděli, co je čeká, a že zabezpečí rodinu. Je třeba se zaměřit na podporu vzdělávání," uvedla.

Foto: M. Osvaldová

Starosta Klatov Rudolf Salvetr (ODS) se prozměnu zabývá dopravou. "Dobře víme, že je třeba spojení měst a obcí. Nemám na mysli jen dopravu, ale dopravní síť. Každý den se někdo dopravuje do zaměstnání, do škol. Druhá priorita je Šumava a rozvoj turistického ruchu. Jde nám o to, aby se turista dostal do našich turistických destinací rychle a bezpečně. Doufám, že společným úsilím se nám dopravu podaří podpořit a o nějaký stupeň posunout dál," uvedl.

Životní prostředí je zase doménou současné radní kraje Radky Trylčové. "Je mi velkou ctí, že mohu být součástí tohoto týmu. Jednou z priorit je životní prostředí a tomu se věnuji. Nesmíme zůstat na suchu jako kraj, nejen po stránce finanční, ale i vody. Chceme dál pokračovat v čištění vody a vzduchu. Zajímá nás i ochrana lesů a půdy. Budeme podporovat občany v tom, aby zalesňovali, aby dostávali informace k tomu, jak třídit odpad. Nesmíme opomíjet roli živnostníků. Měli bychom je podpořit, lokální výrobci jsou pro nás velmi důležití," dodala.

Krajské volby se konají spolu se senátními 2. a 3. října 2020.