Povolební koalice v Plzeňském kraji vznikne až v příštích dnech

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - neděle, 4. říjen 2020 16:08
Krajský úřad Plzeňského kraje Krajský úřad Plzeňského kraje.

Vytvoření povolební koalice v Plzeňském kraji bude podle lídrů stran trvat ještě několik dnů. ANO, vítěz krajských voleb se odpoledne sejde s několika možnými spojenci, s jakými neupřesnilo. S rychlou dohodou nepočítá, stejně jako ODS. Občanští demokraté budou mít večer regionální radu a chtějí se soustředit na pomoc svému kandidátovi do Senátu za Plzeň-město do druhého kola senátních voleb příští týden.

"Nechci jednat s SDP ani KSČM. S ostatními stranami určitě jednat můžeme a budeme," řekl lídr ANO, a krajský předseda hnutí Roman Zarzycký. "Nemyslím, že by se cokoli stalo během následujících několika dní," dodal. Připomněl, že dlouho vznikala před dvěma lety koalice na plzeňské radnici (ODS, ANO a ČSSD) i na obvodech.

Podle Zarzyckého jsou tři varianty koalic s ANO, čtvrtou bez ANO si nepřipouští. "Preferuji, abychom byli v koalici a měli hejtmana jako vítězná strana," uvedl. Připomněl, že ANO před dvěma lety vyhrálo i ve městě, kde ale muselo ustoupit koaličnímu partnerovi ODS.

ANO bude mít nejsilnější klub s 12 zastupiteli ve 45členném zastupitelstvu. Druhá ODS bude mít 11 křesel. Její regionální předseda Martin Baxa, který vede povolební vyjednávaní, řekl, že teď bude strana maximálně podporovat svého kandidáta Lumíra Aschenbrennera do Senátu.

"Příští týden je pro nás ve znamení této kampaně," uvedl. Regionální rada ODS dnes od 18:00 zhodnotí výsledek a naplánuje taktiku a strategii ke znovuzvolení senátora. ODS podle Baxy nepůjde do koalice s SPD a KSČM. Jednání s dalšími úspěšnými subjekty jsou podle Baxy otevřená.

Už v sobotu se dohodli na společném povolebním postupu STAN a Piráti, kteří skončili třetí a čtvrtí, získali shodně po sedmi mandátech. Odmítají KSČM a SPD, s ostatními jsou připraveni jednat. V sobotu je pozvalo ANO na seznamovací jednání. "Ujasnili jsme si, s jakými stranami oni hodlají jednat," řekl krajský lídr Pirátů Rudolf Špoták. S lídrem STAN Josefem Bernardem se domnívá, že ANO a ODS budou jednání zdržovat a nakonec vytvoří koalici jako na plzeňské radnici. "Kdyby to složily (ANO s ODS) hned, tak by to před volbami strašně poškodilo Aschenbrennera," řekl Bernard. Aschenbrenner první kolo vyhrál a postoupil s Pirátem Danielem Kůsem. Bernard nepočítá s tím, že by dnes pokračovala jednání. Zmrazila je podle něj ODS, která chce jednat až za týden. Bernard to považuje za neuvěřitelné. "My si to nepřejeme, ale podle zatím zákulisních informací vypadá spojení ANO, ODS a ČSSD jako nejpravděpodobnější," řekl Špoták.

"Zatím nás nikdo neoslovil," řekl lídr ČSSD Ivo Grüner. Z výsledků voleb není nadšený, čekal o dvě procenta více. "Aspoň ale máme tři lidi v zastupitelstvu," uvedl. Strana se zatím nechystá jednat. Podle něj budou povolební dohody opožděné kvůli druhému kolu voleb do Senátu.

Jednička SPD Marie Pošarová považuje tři mandáty za zlepšení proti roku 2016. "Vidím to na opozici," řekla. Předpokládá, že vznikne koalice jako na plzeňském magistrátu a Zarzycký bude hejtmanem. KSČM považuje svá dvě křesla za fatální prohru. "To už je to největší dno, kam jsme se mohli dostat, když jsme jenom ve čtyřech krajích ze 14. Teď se bude určitě jednat o vnitrostranických opatřeních," uvedl lídr a poslanec Jiří Valenta. Podle něj se musí zásadně změnit politika strany, která musí být mnohem víc vidět. Celostátní témata rozhodla i krajské volby, dodal.

čtk