Plzeňská mládež řádila na atletickém mistrovství republiky

Zveřejněno v Sport
Od - úterý, 21. červen 2022 12:13
Plzeňská mládež řádila na atletickém mistrovství republiky Valerie Dzurová vytvořila nový národní rekord. Foto: AK Škoda Plzeň

Velkým úspěchem skončilo pro atlety Škody Plzeň víkendové mistrovství republiky juniorů a dorostu v Ostravě. Západočeši brali celkem 18 medailí, z toho hned desetkrát slavili titul. Stali se tak suverénně nejúspěšnějším klubem co do počtu cenných kovů.

O zlatou medaili a nový český rekord se na 300 m překážek postarala Valerie Dzurová, která časem 41.49 s vymazala 9 let starý výkon škodovačky Jany Reissové. Talentovaná Viktorie Jánská si připsala dokonce dvě individuální zlaté medaile. Na 100 m překážek splnila časem 13.65 s limit na ME do 17 let, který bude hostit Jeruzalém. Její výkon je na setinu vyrovnaným nejlepším výkonem historie mezi šestnáctiletými závodnicemi. K tomuto triumfu přidala ještě mistrovský titul ve skoku dalekém. Do Jeruzaléma se podívá i Jan Škarban, který na MČR potvrdil pozici lídra na 2 000 m překážek, když zaslouženě vyhrál stylem start, cíl a připsal si letos již třetí mistrovský titul na třech tratích. Magdaléna Hellmayerová si o letenku do Jeruzaléma řekla úplně posledním možným pokusem v hodu oštěpem. V soutěži oštěpařek po celou dobu s přehledem vedla, ale to, pro co si do Ostravy přijela, ukázala všem až posledním pokusem, který měřil 51.13 metru, což bohatě stačilo na titul mistra ČR i na nominaci na ME. Na Mistrovství světa juniorů do Kolumbie zamíří Jaromír Morávek v chůzi a oštěpařka Petra Sičaková, kteří měli splněný limit již z dřívějška. Oba jmenovaní potvrdili roli favoritů a  o víkendu si připsali titul mistra ČR ve svých disciplínách.

Jen o kousek unikl limit do Cali koulaři Tomášovi Procházkovi, který zvítězil výborným výkonem 18.24 metrů. Na potřebný limit mu chybělo 26 centimetrů. Pro další triumf si v čase 21.44 s doběhl sprinter Ondřej Míka, který nenašel přemožitele na trati 200 metrů. Stejně tomu tak bylo u štafety dorostenek na 4x100 metrů ve složení Kárníková, Böhmová, Jánská a Salcmanová, která bere zlato v druhém nejrychlejším času historie 46.85. Stříbrné medaile si z tohoto šampionátu odváží kladivářka Vendula Holečková, stejně jako kladivář Nick Vránek a štafeta dívek na 4x400 metrů ve složení Dzurová, Matoušková, Lobovská a Kárníková. Z bronzových medailí měl největší radost Jonáš Fleisig, který získal rovnou dvě, a to ze sprintů na 100 a 200 metrů. Třetí místo patří i kladivářce Anně Sýkorové a štafetě juniorů na 4x100 metrů ve složení Míka, Fleisig, Malina, Peterka. Bronz má i Kateřina Salcmanová z dálky, která má ovšem taktéž splněný limit do Jeruzaléma a to ve víceboji.