Loni vlétl do extraligy, letos už Martin Lang nakoukl do reprezentace

Zveřejněno v Sport
Od - sobota, 2. duben 2022 17:57
Loni vlétl do extraligy, letos už Martin Lang nakoukl do reprezentace Zdroj: Český hokej

Loni v lednu si odbyl báječnou premiéru v české extralize. Útočník hokejové Plzně Martin Lang tehdy v derby proti Karlovým Varům vstřelil dva góly v rozmezí pouhých pětadvaceti vteřin. Že je odchovanec Škody šikovným kanonýrem prokázal jen o pár dnů dříve i na světovém šampionátu dvacítek, kde se stal se třemi góly nejlepším střelcem českého výběru.

„Nastoupil jsem s Milanem Gulašem a pro mě byla velká pocta, že můžu v devatenácti letech hrát v útoku s takovým hokejistou. Užíval jsem si každou vteřinu na ledě,“ vzpomínal na vstup mezi českou elitu rokycanský rodák Lang. Od té chvíle uběhl více než rok, mladý útočník už má na kontě jednaosmdesát extraligových startů, v nichž si připsal šestnáct branek a deset asistencí. Zkušenosti má také z kanadských juniorských soutěží, v zámoří působil v letech 2018 – 2020. A teď, na konci března, přidal do hokejového životopisu další velký milník. Fin Kari Jalonen, nový kouč české hokejové reprezentace, Langa pozval na úvodní, čtyřdenní sraz národního týmu, který se konal na plzeňském zimním stadionu.

Jaké jste měl pocity, když jste se dozvěděl o nominaci?
Když jsem se o pozvánce dozvěděl od pana Nedvěda (manažera reprezentace), byl jsem překvapený a zároveň moc potěšený. Kvůli takovým momentům hokej přece hrajeme. Je to odměna, vrátí se vám všechna ta dřina. Můžete se ukázat, zkusit zabojovat o své místo. Taková šance potěší každého mladého kluka.

Byla pro vás výhoda, že se kemp uskutečnil právě v Plzni?

V něčem určitě ano. Nemusel jsem balit, nikam cestovat, byl jsem ve známém prostředí… Navíc nás na srazu bylo z Plzně víc, což bylo super. Za tu šanci jsme byli moc rádi.

Pro Plzeň extraligová sezona skončila v předkole play off, když vás v pěti zápasech vyřadila Mladá Boleslav. Co jste dělal v dalších dnech?
Tři dny jsme měli úplné volno. Když jsme se pak s dalšími kluky dozvěděli o tom, že jsme v nominaci na reprezentační sraz, měli jsme od plzeňského klubu možnost zase chodit na led. Toho jsme rádi využili, trošku nás to připravilo, abychom do toho neskočili rovnou po tréninkové pauze.

Tím, že se u národního týmu kompletně změnil realizační tým, cítil jste větší šanci zapsat se dobrým výkonem a říci si o další nominaci?
Určitě. Byla to nějaká možnost, šance se ukázat. Pan Zábranský, jeden z asistentů trenéra Jalonena, nás měl určitě možnost sledovat i v extralize. Ale cítili jsme, že jsme všichni na stejné startovní čáře, makali jsme a chtěli toho využít. Už první trénink ukázal, jakým hokejem se chce pan Jalonen prezentovat. Věřím, že nás to všechny někam posune. Kari Jalonen trénuje dlouho, je zkušený, český tým pro něj je další zkouška. Celý realizační tým je postavený dobře a věřím, že nás budou posouvat vpřed.

Kdybyste měl srovnat tréninky reprezentační dvacítky a dospělého národního týmu, je v tom velký rozdíl?
To bych zase neřekl. Ať je to dvacítka, nebo dospělý nároďák, kluci se snaží neustále bruslit, rychlostně je to docela podobné. U dospělých jsou trochu odlišné taktické věci, v tom rozdíl určitě je, ale na to si rychle zvyknete. A myslím, že kdo si prošel juniorskou reprezentací, má to o něco jednodušší.

A jaké by bylo porovnání s kanadskou juniorskou soutěží WHL, ve které jste dvě sezony působil?
WHL je komplexní liga, hraje se dopředu i dozadu. Zároveň je fyzicky náročná, nikdo nevypustí jediný souboj, takže občas dost bolí. Ale to k tomu patří a posune vás to. Navíc snad v každém zápase byla jedna bitka, diváci si přišli na své.

Je jasné, že šance probojovat se až do konečné nominace na letošní mistrovství světa ve Finsku je malá. Přesto, jak dlouho se chcete v přípravě před šampionátem udržet?Žádný cíl si nedávám. Jsem v týmu moc rád a čím déle v něm zůstanu, tím to pro mě bude lepší zážitek. A bude se snažit posunout hokejově zase o co největší kus dál.