Alena Königsmarková

Alena Königsmarková

Mediální společnost Euronova Group připravila pro své zaměstnance originální a zdravý benefit. Navázala spolupráci se společností Greeentech, která umístila svůj výdejní bylinkový stojan s lednicí přímo do sídla firmy v Plzni. Pro zaměstnance jsou tak k dispozici saláty, bazalky a mnoho druhů mikrobylinek k odběru.

Pokud se nechcete spokojit s pohledem na exotické rostliny jen na dovolené, máte možnost pěstovat v našich podmínkách mrazuvzdorné palmy, agáve nebo juky.

Letní večery lákají k sezení v zahradách a na terasách. Pro kvalitní odpočinek i zábavu nepodceňujte výběr zahradního nábytku. V nabídce obchodů najdete velký výběr židlí, stolů, pohovek, laviček i houpaček. 

Do pěstování rajčat se může pustit i méně zkušený nadšenec. Není potřeba mít ani skleník nebo fóliovník. Daří se jim i na terase v květníku. Na co si však dát pozor, abyste sklízeli krásná rajčata a nepřišli jste o úrodu kvůli plísním?

Vstupní prostory by měli být reprezentativní i funkční. Jsou tím prvním, co návštěvy vidí. Zároveň mají být odolné, aby vydrželi každodenní rodinný provoz.  Do chodby často vstupujeme v botám, proto se používá podlaha za vstupem z kvalitního materiálu. Šetření by se vám nemuselo vyplatit.

Věděli jste, že díky městům Klatovy a Sušice si mohou návštěvníci Šumavské přírody i místní obyvatelé užít přírodu a čisté prostředí pro život? V roce 2015 se tato města rozhodla založit společnost Pošumavská odpadová, s.r.o. s krédem: „Pro čisté Pošumaví“. K dnešnímu dni se k zakládajícím členům připojilo dalších 31 měst, městysů, obcí a další obce, ale i podnikatelské subjekty její služby využívají. Pět let úspěšného fungování ukázalo, jak kvalitní a úspěšné spojení měst je, a že všichni mohou ušetřit náklady na své odpady. 

Pošumavská odpadová zajišťuje komplexní nebo částečné odpadové hospodářství pro cca 56 000 obyvatel. Společnost se stará o odpad 62 % všech obyvatel okresu Klatovy. Společnost Pošumavská odpadová provozuje tři sběrné dvory – v Sušici, Kašperských Horách a Kolinci. Zároveň likviduje odpady z dalších sběrných dvorů a míst, jakou jsou Klatovy, Kdyně, Janovice nad Úhlavou, Plánice a Chocomyšl.

Na dvou provozovnách v Klatovech a Sušici Pošumavská odpadová zaměstnává 62 pracovníků a plánuje vytvářet další pracovní místa. Pro pravidelný a kvalitní úklid je společnost vybavena moderním vozových parkem, který zahrnuje šest speciálních popelářských vozidel, šest kontejnerových vozidel s hydraulickou rukou, tři menší kontejnerová vozidla, dvě velká tříosá kontejnerová vozidla, dvě vozidla na svoz odpadu z odpadkových košů a dvě dodávky.

Město Klatovy zrekonstruovalo areál Centra odpadového hospodářství Klatovy, kde má společnost sídlo. Proměnou prošla administrativní budova, kompletní zázemí pro zaměstnance, upravila se stávající konstrukce na sklad papíru a úplně nově se vybudovaly zastřešená stání pro svozovou techniku a přístřešek na štěpku. Rozšířily se i zpevněné plochy v areálu.

„Pro zajímavost dnes do areálu přijíždí cca 600 vozidel s odpadem měsíčně a opouští ho cca 20 kamionů měsíčně se surovinou k dalšímu využití. V současné době je areál plně funkční, představuje moderní centrum pro nakládání s odpady, kde je možně odevzdat prakticky jakýkoliv odpad.“ říká pan Michael Skrbek, jednatel společnosti. 

Město Sušice nezůstává pozadu, s pomocí dotací také investovalo do rozvoje sběrného dvora. Rozšířilo se i jeho vybavení, jako je EKO sklad na nebezpečné odpady, vysokozdvižný vozík, paketovací lis a sedm velkoobjemových kontejnerů na odpad.

Pět let provozu Pošumavské odpadové již prověřilo, jak promyšlený systém a férové podmínky společnost má, a že jsou pro obce výhodné. Odpadové hospodářství je tak pod kontrolou zástupců obcí a funguje efektivněji.

PR

Žlutá barva značí, že se psovi máte obloukem vyhnout. Varování platí pro lidi i jiná zvířata. Některé psi potkáte i se šátkem, na kterém je přímo upozorňující text.

středa, 26. květen 2021 10:10

Vypěstujte si saturejku nejen k luštěninám

Saturejka se u nás rychle zabydlela s rostoucí oblibou vaření luštěninových pokrmů. Luštěniny díky ní skvěle chutnají a lépe je budete i trávit. Tato bylinka si k nám našla cestu z teplých oblastí Středomoří a daří se její pěstování i u nás.

Správné načasování venkovní výsadby a silné sazenice jsou základem úspěchu pro pěstování teplomilných rostlin mimo skleníky. Kolem 18. května je již menší pravděpodobnost, že by nám výsadba venku namrzla. Můžete se tak vrhnout do sázení rajčat, paprik a další plodové zeleniny.

Kdysi napsala rakousko-česká bylinářka ve své knize Zdraví z boží lékárny, „kdyby lidé věděli, jak je léčivá, tak by pěstovali jen kopřivu.“ Kopřiva je u nás i v dnešní době nenahraditelná ve velikonoční nádivce i při jarní detoxikaci těla.

čaj kopřiva plzen czRostlina je léčivá celá, stonek, listy, květy i kořen. Je bohatá na vitamín C a minerální látky. Lidé ji užívají vnitřně v podobě odvaru nebo zevně při zápaře. Můžete ji usušit, nebo zpracovat čerstvou. Po spaření rostlina už „nepálí“. Díky kyselině křemičité pomáhá při pravidelných zábalech z odvaru posilovat vlasy a odstraňovat lupy. Doporučuje se při potížích se zvětšenou prostatou, chudokrevností, zahlenění dýchacích cest, na revma, únavu i kožní ekzémy. Kopřiva je prospěšná při onemocnění jater, slinivky, žlučníku i žaludku.

Kopřivu dvoudomou si můžete připravit jako špenát. Natrhejte si horní listy ze zdravé rostliny, nakrájejte a spařte je horkou vodou. Následně vařte asi deset minut do změknutí listů. Dále ochuťte, tak jak jste u klasického špenátu zvyklí. Vychladlou vodou z listů můžete zalít vaše pokojové rostliny.

Pokud vnímáte kopřivu na zahradě jako přemnožený plevel, vyznačuje se vaše půda vysokým obsahem dusíku. Pro růst jí stačí stinné a sušší stanoviště. Pokud si chcete do zahrady kopřivu dvoudomou nově zasadit, nejjednodušší je si od souseda nebo v přírodě vykopat kořeny a zasadit ji k vám. Pěstování nažek je v případě kopřiv náročnější, protože jen málo jich je plodných. Zahrádkáři ji využívají jako hnojivo, prostředek pro ochranu rostlin proti škůdcům i krmivo pro housata.

detoxikace kopřiva plzen cz